Will Sansom: “Kristal Elma’ya biraz bulaşıcılık katacağım”

Dünya devi markalara danışmanlık hizmeti veren Contagious’ın İçerik Direktörü Will Sansom, 26. Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’nde inovasyonu ele alacak. Sansom “İnovasyon insanların ihtiyaçlarını karşılamak” diyor.

Londra, New York ve Singapur’da temsilcilikleri bulunan Contagious Communications bünyesindeki danışmanlık bölümünün içerik ve strateji direktörlüğünü üstlenen ve bunun yanı sıra son yılların en çok konuşulan dergilerinden Contagious Magazine’e de destek veren Will Sansom, Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’nde inovasyonu ele alacak.

Contagious Insider ve Contagious Magazine, marka ve reklam ajanslarına pazarlardaki, tüketici kültüründeki ve teknolojideki değişimleri anlayıp adapte olma konusuna yardımcı olma amacıyla hizmet veren istihbarat kaynak şirketi Contagious Communications bünyesinde yer alıyor. Bu yıl 10’uncu yılını kutlayacak dergi dünya çapında devrim yaratan pazarlama aktiviteleri ve pazarlama- iletişim endüstrisinin geleceği konusunda bir numaralı uzman olarak biliniyor. CEO, CMO, kreatif direktör ve strateji direktörleri tarafından erken uyarı sistemi olarak tanımlanıyor. Contagious Insider’sa, Contagious Communications’ın en hızlı büyüyenlerinden, bir danışmanlık şirketi.

Etkinlik öncesi sorularımızı yanıtlayan Sansom, “Pazarlama hiçbir zaman görevini yerine getirmedi. Benim bünyesinde bulunduğum ekolde pazarlamanın insanların hayatlarına etkisi ön plana çıkıyordu. Pazarlama günümüzde insanları önceden tanımlanmış ürünleri satın almaya ikna etmeye çalışmak haline geldi” diyerek inovasyona ihtiyaç duyulduğunu söylüyor. Heineken, Nike, Red Bull ve Google gibi markalara danışmanlık yapan Sansom, “Günümüzde inovasyon kavramı çok değişti. İnovasyon kullanılmayan bir teknolojiyi ilk kullanmak demek değildir. İnsanların bilmedikleri ihtiyaçlarını karşılamak ve bunları doldurmak demektir” yorumunu yapıyor.

Yiğit Kaytmaz Yakın zamanda Twitter’a üye oldun. Neden bu kadar bekledin? Twitter ve pazarlamada yarattığı fırsatlar hakkında ne düşünüyorsun?

Will Sansom Twitter’ın hem kişisel sosyalleşme sistemi olduğu hem de pazarlama ya da tüketiciye ulaşma platformu olduğu gerçeğini keskin bir biçimde ayırmak önemli. Ben Twitter’a uzun süre  dahil olmadım çünkü bu platformun kullanıcılarının hayatlarında gürültü yarattığını düşünüyorum ve basitçe bunu istemiyordum. Twitter’ı Contagious için uzun yıllar gözlemledim ve artık daha etkili ve değer katan bir biçimde kullanıyorum… Tabii bunu bir de takipçilerime sorman gerek!

Twitter’ı bir pazarlama platformu olarak ele alırsak, markaların gerçek zamanlı mecrayla tüketiciyle orada ve şimdi bağlantı kurmasının çok önemli olduğu açıkça ortada. Özellikle gerçek zamanlı sistemi keşfetmek isteyen müşterilerimiz için bunları çok etkili bir biçimde kullanmaya yönelik proje ve programlarımız var. Fakat bence Twitter, markaların tüketici odaklı olmaya çalıştığı ama henüz yapbozunda yerine tam yerleştiremediği bir parça. Gerçek insanların hayatlarını ürün ve hizmetlerinle nasıl tasarlayacaksın? Gerçek zamanlı mecralar çok önemli fakat asla tek yöntem değil.

Yiğit Kaytmaz Pazarlamanın etkisini yitirerek görevini yerine getirmediğini düşünüyor musun?

Will Sansom Dürüst olmak gerekirse pazarlamanın görevlerini hiçbir zaman gerçekten tamamladığı konusunda emin değilim. Stephen King pazarlama okulu ekolündeyim ve orada bir şirketi ve yaptığı her şeyi müşterilerinin hayatlarına etkisiyle şekillendirmek esas konuydu. Fakat bir şekilde, son 60 yılda pazarlama, ağırlıklı olarak yayın iletişimini kullanarak insanların önceden tanımlanmış ürün ve hizmetleri satın almaya yöneltmeye çalışan bir hale geldi.

Yiğit Kaytmaz Pazarlamada artık inovatif işler görmüyoruz diyebilir miyiz?

Will Sansom Böyle diyemeyiz ama inovatif tanımımızın ne olması gerektiğini düşününce daha çok kafamız karışıyor diyebiliriz. Birçok reklamveren inovasyonun parlak yeni teknolojiyi ilk kullanmak olmak olduğunu düşünüyor. Bence inovasyon, tüketicinin hayatındaki karşılanmayan ihtiyaçları belirleyerek yeni bir teknoloji ya da medya platformunu kullanarak markalarla insanlar arasında değerle güçlenen bir ilişki kurmaktır.

Yiğit Kaytmaz Son dönemde online ve offline ayrımı sıklıkla tartışılıyor. Markaların insanların kalbine ulaşması gerektiğini düşünüyor musun? Bu sosyal medya aracılığıyla nasıl yapılacak?

Will Sansom Offline ve online arasındaki fark zaten çoktan gereksiz bir hale geldi. Markalar bütün temas noktalarında müşterilerine bağlantılı ve sürekli deneyim sağlamalı. Şimdi henüz tam bir bilim olmasa da sosyal medya, sosyal grafikleri kullanıp bunları müşterinin ruh hali, kişiliği ve ihtiyacını ortaya çıkarak veriyle harmanlamak, gerçekten ilgili, anlamlı deneyimler oluşturmak için önemli.

Yiğit Kaytmaz Sosyal medya pazarlamasının trendleri nelerdir?

Will Sansom Bu aslında platforma göre değişir. Marka bazında ele alırsak, örneğin Twitter, Pinterest’ten tamamen farklı bir amaca hizmet ediyor. Daha bu sabah Facebook Creative Shop’un Latin Amerika’dan sorumlu genel müdürü Rapha Vasconcellos’la konuştum ve bana gayet açıkça Instagram’ın marka kurma için olduğunu ve eğer böyle bir amacınız yoksa kullanmamanız gerektiğini söyledi.  Yani bence biz makro bir trend söyleyebiliriz; şirketler neye ulaşmak istiyorsa her platformdaki ona uygun uygulamaların farkında olmaya başlamalılar.

Yiğit Kaytmaz Deneyimsel pazarlamanın sonraki adımı ne olacak?

Will Sansom Bence deneyimsel pazarlamanın sonraki büyük adımı kesinlikle içerikle bağlantılı olacaktır. Akıllı, mobil teknolojileri kullanarak markalar kişinin veri noktalarından, zaman, konum, platform, kişilik ve hatta hava durumundan nasıl ince detaylı ve gerçek zamanlı sonuçlar çıkarabilir? Ve bunlar gerçek dünyada insanlar için devrim niteliğindeki deneyimler yaratmak için nasıl kullanılabilir? Bunlar dünyanın en akıllı reklamverenlerinin yanıt vermeye başladığı sorular.

Yiğit Kaytmaz Markalar nasıl hem eğlenceli hem de başarılı kampanyalar yapabilir?

Will Sansom Eğlence değeri bulunmayan kampanyaların daha az başarılı olduğunu düşünüyorum. Bu ikisi kol kola gidiyor. 5 adımla eğlenceli pazarlama yapmanın basit formülü yok fakat bence bütün başarılı içeriklerde olduğu gibi, insan gerçeği, başlamak için güzel bir yer diyebilirim. Bu ve ürettiğiniz içerikte markayı öne çıkarmamak. İnsanların TV’deki reklam aralarında tuvalete gitmelerinin bir sebebi var.

Yiğit Kaytmaz İçeriğin hala kral olduğunu düşünüyor musun?

Will Sansom Dürüst olmak gerekirse bu deyiş beni biraz rahatsız ediyor çünkü eşsiz içerik yaratmanın her marka için hedef olduğu algısı yaratıyor. Şimdi açık olalım; markalar müthiş reklamlar yapma yeteneğine sahip, fakat bunlar Breaking Bad ya da en son Oscar kazanan filmin yerine izleyeceğin bir şey mi? Açıkça hayır ve bunu denemek tamamen para kaybıdır. Bu ayrıca “içerik”ten ne anladığınıza göre de değişir; markanın YouTube kanalında 10 dakikalık bir film mi yoksa bir tüketici tarafından çekilen 6 saniyelik bir Vine klibi mi? İçerik stratejisine bir markanın diğer stratejileri gibi yaklaşılmalı: Müşterilerinin hayatlarında varlığının sebebini göster ve anlamlı ya da ilgili bir biçimde bu hayatta ne üretmen gerektiğini sorgula.

Yiğit Kaytmaz Teknolojinin yardımıyla endüstri nereye gidiyor?

Will Sansom Bu devasa bir soru fakat ben teknolojinin, markaların tüketicilere verebileceği daha gerçekçi sözlerin farkına varmasına olanak sağlamasını umut ediyorum. Geleneksel mecralarda mesajınızı yayınlamanın haricinde bir şey yapmak neredeyse imkansızdı fakat şimdi teknolojinin sayısız olanakları yeni bir dünya açtı ve markaların tüketicinin yaşamında değer yaratmak için çok fazla fırsatı var. Contagious’da bu konuda başarılı olduğumuz için çok mutluyuz.

Yiğit Kaytmaz Kristal Elma Yaratıcılık Festivali hakkında ne düşünüyorsun?

Will Sansom Türkiye pazarı çok heyecan verici. Üstelik Contagious’un da bulunmak istediği bir pazar. Festivaldeki konuşmacı kadrosu da çok etkileyici ve içerik akışına ufak bir “bulaşıcılıkla” (Contagious) katkı sağlayacak olmaktan onur duydum.

 

Kristal Elma’da Will Sansom 

“Oturumda, büyük pazarlamanın her zaman konusu olan fakat unuttuğumuz bir özelliği, yani gerçek inovasyon hakkında konuşacağım. Geçmişin pazarlama devlerinden belirli bilgelikleri anımsatacağım ve yaptıkları kehanetlerin günümüz pazarlamasında ne gibi devrim yaratan trendlere yol gösterdiğini açıklayacağım… Umut ediyorum ki etkinlik katılımcıları için bir takım içgörüler çizip tavsiye verebilirim.”

 

CV  Will Sansom 

2014    Contagious Communications-Yazar-Danışman

2013-2014    Contagious Insider – İçerik ve Strateji Direktörü

2009-2014   Contagious Magazine- Yazar

 

*Bu yazı Campaign Türkiye’nin Eylül 2014 sayısında yayınlanmıştır.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.