WhatsApp’ın kurucu ortağı: “Facebook’u silme zamanı geldi”

WhatsApp’ın kurucu ortağı Brian Acton “Facebook’u silme zamanı geldi” diyerek #deletefacebook hareketine katılan isimlerden biri oldu.

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketlerinden biri olan Facebook, tarihindeki belki de en büyük krizle karşı karşıya geldi.

Facebook sadece yönetim organlarından ve halktan gizlilik uygulamalarına ilişkin baskılarla mücadele etmekle kalmadı; aynı zamanda bu hafta 50 milyon dolar piyasa değerinde bir kayıpla karşı karşıya da geldi.

Data şirketi Cambridge Analytica‘nın, izin almadan 50 milyondan fazla Facebook kullanıcısı hakkında bilgi toplaması, “Facebook’u Sil” hareketini başlattı. Donald Trump‘ın kampanyası için çalışan Cambridge Analytica‘nın,  50 milyon kullanıcısının bilgilerini seçim kampanyası sırasında kullandığı iddia edilmişti.

Brian Acton da kısa süre önce şöyle bir tweet paylaştı: “It is time. #deletefacebook.” (Zamanı geldi. #deletefacebook)

2014 yılında Facebook, 19 milyar dolar karşılığında Whatsapp‘ı satın aldı. Eylül 2017’de Acton, şu anda yönetici başkan olarak hizmet verdiği Signal Foundation‘ın sahip olduğu güvenli mesajlaşma uygulaması Signal’a 50 milyon dolarlık yatırımını duyurmadan önce Facebook’tan ayrıldı.

Acton, böyle bir çağrıda bulunan tek teknoloji yöneticisi değil. Salı günü, Facebook’un en eski yatırımcılarından ve Mark Zuckerberg‘in eski danışmanı Roger McNamee, şirketin bu “sistematik sorunun” en az bir yıldır farkında olduğunu paylaştı.

CNN ile yaptığı röportajda, McNamee, Zuckerberg ve genel müdür yardımcısı Sheryl Sandberg’in bu sorunla karşılaştıklarında bunun bir iş değil, bir halkla ilişkiler sorunu olduğunu söylediklerini de paylaştı. Ayrıca, şirketin kendi sonunu getirecek, kamu güvenini de tehdit eden bir felaketle karşı karşıya olduğunu da açıkladı.

Bunun üzerine, Mark Zuckerberg dün akşam saatlerinde platformun geleceği ile ilgili atılacak bazı adımları duyurdu; konuyla ilgili yaptığı paylaşıma buradan ulaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.