Welder Black Friday’de kepenkleri kapattı

Welder Black Friday’de satış yapmama kararı aldı. Bunun sebebi, o günün alışveriş gününü değil son dönemlerde adeta savaş gününü andırması oldu.

Black Friday, olağanüstü indirimlerle kullanıcılara çok fazla alışveriş yaptıran bir fenomen. Son yıllarda hem müşteriler hem de markalar, aylar öncesinden büyük indirim için kolları sıvıyor. O gün geldiğinde ise, en uygun ve en hesaplı ürünü bulmak için deyim yerindeyse bir savaş veriliyor.

Welder, Black Friday’de kendini nasıl konumlanacağı kritik bir konu oldu ve en son kampanyasıyla bir ilke imza attı. Hikayeye önce Welder’ın karakterinden söz ederek başlamak gerekiyor. Welder, bugüne kadar herhangi bir indirim iletişiminde bulunmadı.

Işığın geliş açısına göre renk değiştiren photochromic camı, solda yer alan kurma kolları ve kadranındaki ‘’Since 2075’’ ibaresi ile farklı ve sarkastik bir çizgi benimseyen bir marka olarak, büyük indirim gününde de duruşunu korudu.

Black Friday’de satış yapmamaya karar verdi!

Önce web sitelerini kapatarak başladılar, welderwatch.com, tüm dünyadan kullanıcılara 7/24 açıktı; Black Friday dışında.

O gün siteyi ziyaret eden alıcıları, Black Friday geri sayımı ve ‘’Neden Black Friday’i reddediyoruz?’’ başlıklı bir manifesto karşıladı. Kaosun bitimini temsil eden 00:00:00’ı gösteren sayaçla beraber site tekrar açıldı.

Kampanyanın sıra dışı içeriklerini dijitalde hedef kitleleriyle paylaştılar. Çoklu mecralarda yakaladıkları kitleyi, manifestolarını okumaya davet ettiler.

Manifestoları çok netti; ‘Çoğu moda markası için bir indirim, tanıtım ve tüketim okazyonu olan Black Friday’de – indirim/kampanya yapmadığımız gibi – Welder satmıyoruz. Black Friday, Welder’e göre değil, çünkü Black Friday; aslında keyifli bir alışveriş günü değil, bir acele günü.’

Sonuç olarak, reddettikleri ‘’Black Friday’’ ile ilgili tavırlarını, Welder’ın sarkastik duruşuna uygun ‘’farklı’’ bir yöntemle göstermeyi hedeflediler.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.