VR dünyasındaki yenilikler ne anlama geliyor?

Rewind’dan Matt Vernon-Clinch başta VR olmak üzere teknolojik gelişmelerin reklamcılık endüstrisini nasıl etkileyebileceğini anlatıyor.

VR dünyasındaki yenilikler ne anlama geliyor?

VR teknolojisi ile hala ölçümlemede yüzeysel bir alan yaratabiliyoruz kendimize. Teknoloji ilerledikçe bu durum değişecek ve daha derin kavrayışlar sunduğu için VR, markalar için çok daha önemli bir iletişim kanalı haline gelecek. Hiçbir anlamı olmayan milyonlarca gösterimdense binlerce anlamlı gösterim yaratmak için VR mükemmel bir araç olarak karşımıza çıkacak.

Özellikle benim gibi bir teknofil için yalnızca teknolojik gelişmeler değil, bu teknolojik gelişmelerin reklamcılık endüstrisine etkileri, bu endüstriyi nasıl değiştireceğini düşünmek de ayrıca heyecan verici. Yeni teknolojilerin gelecekte nasıl kullanılacağını öngörmek karanlık bir sanat gibi olsa da bazen yıldızlar öyle bir konumlanır ki önünüzü görmek çok kolay bir hale gelir. VR için de bu durum geçerli diyebilirim. Özellikle bu teknolojide iki önemli donanım öne çıkıyor: Eye-tracking ve biyometri.

Öncelikle eye-tracking ile başlayalım. Vive ve Rift’te yer alacağı ile ilgili dedikodular bunun çok da yeni bir teknoloji olduğunu düşündürtmesin. 2015 yılında Japonca kulaklık seti üreticisi FOVE ile birlikte çalışacak kadar şanslıydık ve bu konudaki potansiyel ta o zamandan belliydi.

Bir kullanıcının nerede ve ne aradığını anlamak çok daha kolaylaşıyor. Bu veriler sayesinde de bir deneyimin nasıl şekillendiğini anlayabiliyoruz. Kullanıcının nasıl dikkati çekilmiştir, nelere odaklanmıştır… Biyometri de tam olarak burada oyuna dahil oluyor: Bir deneyimden son derece güçlü veriler elde edilebilir. Temelde bir VR set, bize kullanıcının tepkisini anlamak için çok sayıda kilit noktayı zaten verecektir. Beynin kendisi de beyin dalgası aktivitesi için izlenebilir. Galvanik cilt tepkisi (ter) için cilt ve kalp atış hızı gibi veriler akıllı teşhislerle bir araya getirilerek bir dizi anlayışı çıkarmak için kullanılabilir.

VR dünyasındaki yenilikler ne anlama geliyor?

Peki bu bilgilerle ne yapabiliriz?

Uyarlanabilir içerik

Bir şey öğrenirken en çok keyif aldığınız anı düşünün. Bu an, gerçek zamanlı olarak sürdürülse ve tek bir kullanıcıya dayalı benzersiz bir kampanya oluşturulsa… Kişiselleştirme, son zamanlarda popüler hale gelen bir pazarlama yöntemi oldu. Ancak bu tip bir şey yapmak onu birkaç adım öne götürüyor. En çok keyif aldığınız şeyleri öğrenen bir deneyimi hayal edin ve içeriği gerçek zamanlı olarak istediğinizden daha fazla uzatın. Sorunsuz bir şekilde, tek bir kullanıcıya dayalı benzersiz bir kampanya oluşturduk. Kişiselleştirme, bir süre için bir pazarlama eğilimi olmuştur, ancak bütün bunlar onu başka bir düzeye çıkarır.

Güçlü veriler

Kullanıcılar neye odaklanıyor? Hangi ayrıntılar olumlu ya da olumsuz tepkilere neden oluyor? Bir VR deneyimi sadece size özel uygulanabilir, ancak ayrı ayrı analiz edilip bu veriler bir anlam kazandığında gelecekteki ürünü geliştirmek için potansiyel olarak rehberlik eder.

Hedefli pazarlama

Gerek VR gerekse dijital medyanın diğer dokunmatik alanlarında gelecekteki hedefli pazarlama için veri daha detaylı bir hale geliyor. Bunu bir sonraki adıma taşıdığımızda ise yoksa artık sanal dünyalarımız her birimize özel mi olacak?

VR büyük bir potansiyel sunuyor. Zaman içinde, kullanıcı deneyimini etkilemek için de kullanılabilecek; marka deneyimi olarak adlandırılabilecek ve bunu gerçek zamanlı olarak geliştirmek hatta kişiselleştirmek adına önemli bilgiler sunacak. Dahası, sağlanan veriler içerik sahibinin yararına bile olabilecek. Tüketicileri daha iyi anlamak, marka ve organizasyonların ilerleyişinin en temeli; ancak ilgi çekici içerik ile ROI arasındaki dengeyi sağlamak da ayrıca önemli. Bu yüzden de içerik oluşturucularıyla pazarlamacıların birlikte çalışmaları son derece önem taşıyor. VR içeriğine fazlaca ve bariz bir şekilde kendini gösteren pazarlama mesajı eklersek, VR’ın güzelliğini öldürüp var olandan farksız yeni bir alan yaratmış oluruz.

VR dünyasındaki yenilikler ne anlama geliyor?Matt Vernon-Clinch

Rewind Hesap Yöneticisi

 

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.