Volkswagen Golf şimdi dijital ve akıllı

Pazara sunulduğu günden bu yana, elde ettiği satış rakamlarıyla sınıfında zirveyi bırakmayan Golf’ün tarihinde yeni bir sayfa açıldı. Dijital ve sezgisel kullanım olanağı sunan sekizinci nesil Golf, Volkswagen markasının ilericilik anlayışını temsil edecek.

Yedi nesil boyunca 36 milyonu aşkın satış rakamına ulaşmayı başaran Golf’ün tarihinde yepyeni bir dönem başlıyor. İlk günden itibaren Volkswagen markasının öncü modellerinden biri olan Golf, 8. nesliyle bir yandan zamansız tasarım konseptini korurken diğer yandan devrim niteliğindeki dijital teknolojileri ile yepyeni bir yüze kavuştu.

Golf’ün 2013 yılından bu yana aralıksız olarak Türkiye’de segment lideri olduğunu söyleyen Doğuş Otomotiv Volkswagen Binek Araç Genel Müdürü Gino Bottaro, “1974 yılında üretilmeye başlanan Golf, Volkswagen dünyası için Beetle’dan sonra 2. kilometre taşı olarak dikkatleri üzerine çekiyor. 45 yıl boyunca 36 milyonu aşkın müşteriyle buluşan Golf, tüm dünyada ikonik bir model haline geldi. Çok farklı hedef kitlelerin beğenisini kazanan Golf, dünyada en çok satılan Volkswagen modeli olarak tam bir başarı hikayesi. Türkiye’de pazara sunulduğu ilk yıldan itibaren bir tutku modeli haline gelen Golf’ün, 8. nesliyle de bu başarısını devam ettireceğine inancımız sonsuz. Yeni Golf, devrim niteliğindeki dijital kokpiti ile sürdürülebilir mobiliteyi herkes için erişilebilir yapıyor.” diye konuştu. Bottaro, Yeni Golf’ün Türkiye’de satışa sunulacağı tarihin, 2020 yılının üçüncü çeyreği olarak planlandığını söyledi.

Pazara sunulduğu 1974 yılından bu yana, gündelik rahat kullanıma olanak sağlayan ve her kesime hitap eden bir otomobil olan Golf, sekizinci nesliyle de bu özelliğini devam ettiriyor. Yeni Golf’ün dış tasarımında en dikkat çeken unsurların başında keskin bir çizgiye sahip C-sütunu geliyor. Bu tasarım unsuru, gövdeyi öne doğru dinamik hale getirip arkaya doğru kompakt bir biçim kazandırırken, orijinal Golf’ün ikonik şeklini de günümüze taşımış. En az C-sütunu kadar dikkat çeken özellikler arasında önden arka bölüme kadar uzanan güçlü omuz çizgisi ve güçlü arka tasarım yer alıyor. Bunun yanı sıra, farların üzerinde devam eden ince bir tasarıma sahip ön radyatör ızgarası da Yeni Golf’ün yenilenen yüzüne güç katıyor. 8. nesil Golf’te ön ve arka far gruplarında LED teknolojisi, konvansiyonel aydınlatma teknolojilerinin yerini alıyor.

Yeni Golf’ün boyutları ve aerodinamik değerleri, gövdenin her parçasının yeniden şekillendirildiğini ortaya koyuyor. 8. nesil Golf’te 0,275’e düşürülen sürtünme katsayısı (Cd değeri) sayesinde, şu ana kadarki en sessiz ve konforlu sürüş özellikleri elde edilmiş.Golf 8. nesliyle, daha net, daha düzenli ve tamamen dijitalleştirilmiş devrim niteliğinde yepyeni bir iç kokpit ile pazara sunuluyor.

Yeni Golf’te standart olarak sunulan Dijital Kokpit’te 10 inçlik dijital gösterge paneli “Active Info Display” ve 8,25 inçlik Bilgi & Eğlence Sistemi dikkat çekiyor. Bunların yanı sıra far grubu, klima ve radyo ayarları tamamen dokunmatik özelliğe sahip “touch button”’lar ve “touch slider” ‘larla yapılabiliyor.

“Touch slider” özelliği ile sıcaklık ve ses kontrollerine hızlı ve sezgisel erişim sağlanabilirken, Bilgi & Eğlence Sistemi altında yer alan dokunmatik butonlarla ek klima işlevlerine, destek sistemlerine, otomobilde bulunan donanıma bağlı olarak, sürüş modlarına ve park asistanlarına doğrudan erişim sağlanıyor. Aydınlatma, görüş fonksiyonları ve sunroof hareketleri için de ayrı dokunmatik kontrol panelleri bulunuyor. Özetle, Yeni Golf’te direksiyon üzerindeki kumanda tuşları hariç neredeyse tüm fonksiyonlar dijital olarak kontrol edilebiliyor.

Volkswagen, Yeni Golf’ün standart donanım seçeneklerini tamamen yenilemiş. Daha önceki Golf modelinde sunulan Midline Plus, Comfortline ve Highline donanım seçeneklerinin yerini Life ve Style’ın yanı sıra sportif R-Line versiyonu alıyor. En baz donanım seviyesinden itibaren, LED farlar ve LED stop grubu, anahtarsız çalıştırma sistemi “Keyless Start”, 8,25 inç’lik dokunmatik ekrana sahip Bilgi ve Eğlence sistemi, dijital gösterge paneli “Active Info Display”, çok fonksiyonlu deri direksiyon ve tam otomatik dijital klima sunuluyor.

Golf’te standart olarak sunulan donanım seviyesine ek olarak, şerit takip sistemi “Lane Assist”, yaya algılama özelliğine sahip ve şehir içi acil frenleme fonksiyonunu içeren ön bölge asistanı “Front Assist”, kavşaklarda dönüş esnasında tehlike anında otomatik frenleme sağlayan kavşak asistanı gibi teknolojik özellikler opsiyonel olarak tercih edilebiliyor. Ayrıca, Yeni Golf’te 0-210 km/s hızları arasında yarı otonom sürüş imkânı sağlayan Yarı Otonom Sürüş Asistanı “Travel Assist” ve “Kapasitif Direksiyon” özellikleri ilk defa isteğe bağlı olarak sunuluyor.

8. nesil Golf’te öne çıkan bir diğer yenilikse, ön cama yansıyan renkli ek bilgilendirme ekranı “Head up Display”. İsteğe bağlı olarak Golf’te ilk defa tercih edilebilen bu özellik sayesinde sürücünün gözünü yoldan ayırmadan sürüş bilgilerine ulaşabilmesi sağlanıyor. Ayrıca, kişiselleştirilebilir ana menü ekranına sahip 10 inçlik dokunmatik Discover Pro Radyo Navigasyon sistemi de kablosuz App Connect özelliğiyle opsiyonel olarak sunuluyor.

Yeni Golf’ün Türkiye’de satışa sunulacak motor yelpazesinde benzinli (TSI) ve mild hibrit (eTSI) motorlar bulunuyor. Yeni motor yelpazesinde üç silindirli 110 PS’lik TSI ve mild hibrit teknolojisine sahip (eTSI) motorun yanı sıra, 150 PS gücüne sahip (eTSI) mild hibrit tekonolojisi içeren benzinli motor bulunuyor. Yeni TSI versiyonlarında özellikle tüketim ve emisyonların düşürülmesi için yenilikçi mild hibrit teknolojisi kullanılıyor. Mild hibrit teknolojisinin temelini oluşturan 48V elektrik motorunda, 100 km’de 0,4lt’ye kadar yakıt tasarrufu sağlanırken, karbon emisyonu da %10 kadar düşürülmüş.

Bugüne kadar Türkiye’de 200 bin adedin üzerinde satış rakamına ulaşmış olan Golf’ün 8. neslinin 2020 yılının üçüncün çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulması planlanıyor.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 94. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.