Video platformları ve yaratıcılık

Online video platformlarının günümüzde geldiği nokta yaratıcılığı hem içerik üreticileri hem de bu platformlar üzerinden tüketicileriyle buluşan markalar açısından her zamankinden önemli bir noktaya taşıyor. Özetle ne kadar yaratıcı olursanız içeriğinizi ve mesajınızı kitlelerle buluşturmanız o kadar mümkün hale geliyor.

Geçtiğimiz ayın başlarında Londra’da düzenlenen ve YouTube starlarıyla hayranlarını bir araya getiren “Summer in the City” etkinliği konunun yalnızca içerik üreticileri değil, tüm endüstri açısından önemini gösteren güncel örneklerden biri. Neredeyse 8500 biletin kısa sürede tükendiği etkinlik, online video kanalları ile milyonlarca takipçiye ulaşmadan önce kimsenin yüzünü bile görmediği içerik üreticilerinin (yaratıcıların) yeni bir “celebrity” kuşağını temsil ettiğini net şekilde ortaya koydu.

Online video platformlarında zamanın doğru ve etkili kullanılması hem içerik üreticileri hem de reklamcılar açısından yaşamsal derecede önem taşıyor. Zira kullanıcı bir içeriği veya beraberinde sunulan reklamı beğenmediğinde tercihini farklı yöne kaydırmasının önünde hiçbir engel bulunmuyor.

Asıl amaç kullanıcıyı içerik anlamında bilgilendirecek dikkatini çekecek reklamlar ortaya koymak olduğundan, markaya kreatif destek veren ekiplerin bir hikayeyi oluşturarak izleyiciye en iyi şekilde aktaran gerçekten cazip işler çıkarması gerekiyor. Online video platformlarının gerektirdiği bu yeni dinamik işte tam da bu nedenle yaratıcılığı inanılmaz ölçüde tetikleyen olumlu faktörlerin başında geliyor.

“Dove Real Beauty Sketches” videosu, 64 milyondan fazla kez izlenerek bir markanın tüketicilerle güçlü bağ kurmasında ilgi çekici bir hikayeye sahip olmasının ne kadar önemli olduğunu gösteren en başarılı örneklerden biri.

Türkiye’deki kreatif ekiplerin bu yeni ligdeki yaratıcılıkları da, Cannes Lions’da YouTube Adsleaderboard’a giren THY ve Cornetto Türkiye reklam örnekleri ile kendini kanıtlamış oldu. Görünen o ki, yaratıcılar için her şey daha yeni başlıyor…

 

Bülent Hiçsönmez

Google Türkiye Ülke Direktörü

@bulenthicsonmez

 

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Eylül 2014 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.