Vestel ile her gününüz bayram olsun

Vestel, pandemi sürecinin en iddialı projelerinden biriyle bayramı karşıladı. Lüküs Hayat’ın unutulmaz melodisinin eşlik ettiği reklam filmi, bir ailenin evde geçen bayram gününü konu ediyor.

Koronavirüs ile beraber pek çoğumuz daha önce hiç deneyimlemediği bir pandemi süreci geçiriyor. Zorlukları, kısıtlamaları, belirsizlikleri olsa da yaşadığımız bu zamanlar yine de sevinçlerimize engel olamıyor; geçtiğimiz günlerde ilk defa tüm Türkiye olarak evlerimizde bir bayram geçirdik. Vestel de ne olursa olsun “Bayram evde de güzel” diyerek samimi, sıcak görüntülerle tüm Türkiye’nin bayramını kutladı.

Vestel ve ajansı Concept’in işbirliği ile ortaya çıkan reklam filmi, yaşadığımız dönemin zorluklarını yaratıcılıklarıyla alt eden bir ekibin mahsulü olarak bayram coşkusu yarattı. Lüküs Hayat’ın neşeli müziği eşliğinde “Sevdiklerinizle her gün bayram olsun” diyen reklam filminin hikâyesini yaratıcılarından dinleyelim:

Duygu Badem Uylukçuoğlu
Vestel CMO / Vestel Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı
2020 yılına girerken, Vestel’in gündemi belirleyen bir marka olmasını hedef lediğimizi belirtmiş; sadece sektörümüzde değil, perakendede de denenmemişleri deneyeceğimizi söylemiştim. Perakendede fark yaratma vizyonumuz kapsamında büyük atılımlar yaparak girdiğimiz 2020 yılı, hem ülkemiz hem de dünya için beklenmedik sürprizlerle geldi.

Toplumun büyük kesiminin sağlık için evlere kapanmak zorunda kaldığı, sokağa çıkma yasaklarının yaşandığı, bildiğimiz çalışma koşullarının tamamen değiştiği bir döneme girdik. Ama marka olarak bu dönemi yeni ürün ve hizmetlerimizi hayata geçirerek, yeni gelişmelere göre iş süreçlerimizi düzenleyerek verimli bir şekilde geçirdik.

İletişimi bu dönemde kesmedik, aksine hız verdik. Bu dönem, imkânsızlıkları ile bizi zorlasa da ekip olarak daha iddialı ve yaratıcı projeleri de hayata geçirmemize ortam sağladı diyebilirim.

Feza Turunçoğlu
Vestel Pazarlama İletişimi & Perakende Pazarlama Grup Müdürü

Tüm yaşantımızı etkileyen, alışkanlıklarımızın ve rutinlerimizin kökten değiştiği bugünlerde yepyeni bir yaşam döngüsüne girdik aslında. Tüm dünyayı etkileyen COVID-19 salgını nedeniyle evlere kapandığımız dönemde, pek çok özel günü de yine evlerde yaşadık. Ramazan Bayramı da bu özel dönemlerden biri oldu.

Sokakların boş olduğu, bayram kutlamalarının uzaktan yapıldığı, büyük aile sofralarının kurulamadığı ve büyüklerimize gidemediğimiz bu dönemde, Vestel’in umut dolu yeni bir bayram iletişimine ihtiyacı vardı. Bu süreçte moral vermek istedik; “Bayram evde de güzel” dedik ve “Vestel ile her gününüz bayram olsun” projemizi ajansımız Concept ile hayata geçirdik. Sıkıntılı bir dönemde yepyeni bir prodüksiyon ile tüketicilerimizin karşısına çıktık. İşi üretirken PPM’imizi ve çekim onaylarımızı dijital platformlar üzerinden vererek, hayatımızın yeni normaline de alıştık.

Sedat Dündar & Umut Dizdar
Concept, Kreatif Direktör

Vestel, bugüne kadar her zaman sıra dışı ve sektöre yeni bir soluk getirecek işler yapmamızı destekleyen, hatta bizi özellikle teşvik eden bir iş ortağı oldu bizim için. Son yaşadığımız dönem kadar fikri uygulamanın ve işi prodüksiyona dönüştürmenin bu denli zor olduğu bir zaman hiç yaşamamıştık. Ancak sınırlar ve zorluklar kreatif düşünce yapısını daha da ateşleyen etkenler. Hep birlikte moralleri yüksek tutacak, umut verecek ve ne olursa olsun bayramın kutlanması gerektiğini hatırlatacak bir kampanya hazırlamaya karar verdik. Bunun ilk adımı olarak, hepimizi ilk duyduğunda mutlu edecek, zamana meydan okuyan bir parçanın araştırmasına girdik ve Cemal Reşit Rey’in 1933 yılında bestelediği opereti Lüküs Hayat’ı günümüze uyarladık.

Birlikte birçok güzel projeye imza attığımız FFW’den Tolga ve Yasin neredeyse bir asırlık bu eseri alıp günümüze muhteşem bir şekilde uyarladılar. Ancak sokağa çıkma yasağının uygulandığı bu dönemde işin prodüksiyonunu nasıl yapacaktık? İşte burada da değerli fotoğraf sanatçıları hem de komşumuz olan Serkan Şedele, Emre Güven ve Serkan’ın yetenekli eşi Mahizer ile tatlı kızları Leyla ekibimize katıldı.

Serkan Şedele
Yönetmen

Hep birlikte daha önce yaşamadığımız bir süreçten geçerken, Concept’ten Sedat, Umut ve Mert bir hayal kurdular. Uzaktan da olsa hep gurur ve mutlulukla takip ettiğimiz Vestel için ‘evde bayram’ filmi yapıp çekecek ve üstelik bu filmin oyuncuları olacaktık.

Ben 25 yıldır fotoğrafçıyım ve yönetmenim. Eşim Mahizer stilist, kızımız Leyla sadece 4 yaşında bir çocuk… Ailemizin bir diğer kıymetli ferdi ise aynı apartmanda oturmaktan mutluluk duyduğumuz, çocuklarımızı birlikte büyüttüğümüz Emre Güven ve çok değerli ailesi Liana ve Lea da hayalimize dahil oldular.

Biz bu işi yapabilir miyiz’ diye düşünürken Emre Güven ve ailesinin varlığı bu projenin hayata geçmesinin en büyük yardımcısı ve gerçekleştiricisi oldu.

Evet, artık hazırdık. APARTMAN PRODÜKSİYON ekibimiz kurulmuştu. Ben ve Emre filmi çekerken; Mahizer ve Liana seti hazırlayacak, aynı zamanda da Leyla ve Lea ile ilgileneceklerdi. Macera böyle başladı…

Üç gün süren çekimler boyunca hem yönetmen, hem ışıkçı, hem setçi, hem de oyuncu olduk. Çekim boyunca 20 bin kare fotoğraf çekildi. Kimi zaman asistan, kimi zaman oyuncu koçu olduk. Sette kullanılan her şeyi hazırladık, börek yaptık, çay demledik, kahve yaptık ve afiyetle yiyip içtik. Set boyunca dağılan evimizi yine bizler topladık, sildik, süpürdük. Kısacası çok yorulduk, çok eğlendik ve evet, şahane anlar ve anılar belgeledik. Yeni dünyamızı eski dünyalarımızdaki bilgi, tecrübe ve donanımla resmettik. Birlikte omuz omuza, ter akıtarak çalıştığımız tüm takım arkadaşlarımızı anarak, onların kıymetini bir kez daha derinden anlayarak çalıştık…


Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye 99. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.