Site icon Campaign Türkiye

Verimlilik odaklı bir ofis; Lila Grup

Ofis köşemizde konuğumuz Lila Grup oldu. Kurumsal İletişim Müdürü Banu Yaran Kılıç, Özel Markalar Satış Koordinatörü Burcu Öğücü Giritli ve Bakırküre Mimarlık Genel Müdürü Gürhan Bakırküre bizlere yeni ofis yolcuklarından söz etti.

Ofis köşemizin bu ayki konuğu Lila Grup oldu. Lila Grup kurucu ailesi olan Öğücüler’in ticari geçmişi 1930 yılına dek uzanıyor. 80’li yıllarda tekstil alanında yatırımlar yapan aile, 2006 yılı itibarıyla kağıt sektörüne dahil oluyor. Sofia, Maylo, Berrak ve Nua Professional markalarıyla çalışmalarına yeni ofislerinde devam ediyorlar.

Campaign Türkiye olarak geri dönüşüm, verimlilik gibi kavramları temele oturtarak çalışanlarıyla birlikte oluşturdukları yeni ofislerinde Lila Grup’u ziyaret ettik.

Yeni ofislerine 2018 yılının Mayıs ayında taşınmışlar. Özel Markalar Satış Koordinatörü Burcu Öğücü Giritli, “Taşınmamıza kağıt üzerinde yöneticiler karar vermedi.” diyor. Birlikte çalıştıkları Bakırküre Mimarlık ile farklı deneyim, birim ve yaş gruplarından çalışanlarla workshop düzenlediklerinden söz ediyor.

Bu  işte aktif rol almak isteyen arkadaşlarımızın dahil olmasını istedik.“

Workshop için katılımcılar anket sonucu belirlenmiş. Çalışanlara nelerden memnun olmadıkları, neyin daha iyi olmasını istedikleri, bir workshop yapılırsa katılmak isteyip, istemedikleri şeklinde sorular sorulmuş. Kurumsal İletişim Müdürü Banu Yaran Kılıç, “Bu  işte aktif rol almak isteyen arkadaşlarımızın dahil olmasını istedik. Beklediğimizden fazla katılım gerçekleşti. Normalde 15-20 kişi olacağımızı düşünürken bizim sayılarımız 35’lere çıktı. Lila proje ekibi olarak workshop’a dahil olmadık, izleyici olarak yer aldık. Workshop Bakırküre tarafından gerçekleştirildi” diyor.

Workshop’u önemsiyoruz. Çoğu ofis çalışmamızda gerçekleştiriyoruz.

Bakırküre Mimarlık Genel Müdürü Gürhan Bakırküre, “Workshop’u önemsiyoruz. Çoğu ofis çalışmamızda gerçekleştiriyoruz. Birgün sürüyor workshop, 4-5 çalışma grubu şeklinde çeşitli anketler yanıtlamalarını istiyoruz. Yalnızca fiziki koşulları değil, verimliliği de soruyoruz. Bir foto safariye çıkılıyor ofis içerisinde, memnun oldukları, olmadıkları alanları fotoğraflıyorlar. Nelere önem verdiklerini anlatarak bizlere sunuyorlar. Biz de bu verileri analiz ediyor gün sonunda yayınlıyoruz. Veriler ışığında çalışmamızı yapıyoruz.” diyor.

Çalışanlarımızın mutlu olarak ofise gelmelerini istiyoruz.

Ofis tasarımında çalışanlarının ofise mutlu olarak gelmelerini sağlayacak çalışmalar yaptıklarına vurgu yapıyor Lila Grup sözcüleri. Kurumsal İletişim Müdürü Banu Yaran Kılıç, “Daha fazla sosyalleşeyebilecekleri bir kafeterya alanına sahip olmalarını arzu ediyorduk. Binamızda bu katı seçmemizin temel nedenlerinden biri de buydu; binamızın en büyük teras alanı bizde. Arkadaşlarımız, çalışma alanlarının genişlemesini arzu ediyorlardı, gün ışığından daha fazla faydalanmak istedikleri üzerinde durdular. Ofis sıcaklığı, iklimlendirme önemine değinenler oldu. Biz tüm bu konuları uzmanların yardımıyla çözüme kavuşturduk. Bakırküre Mimarlık bunun için özel yerleşim planı çalıştı.” diyor. Ofisin en sevilen kısmının da teras, kafeterya alanı olduğundan bahsediyor.

Lila Grup ofislerini taşırken çalışanlarına bazı paketler hazırlamış, saatlerin servislerde geçmesi yerine yakın çevrede çalışmaları teşvik edilmiş. Çoğunluğun yeni ofiste devam etmesinden memnun olduklarını dile getiriyorlar.

Özel Markalar Satış Koordinatörü Burcu Öğücü Giritli, “Ofisimizde çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Sağlıklı atıştırmalıkların servis edildiği günlerimiz var; yılbaşı, bayram etkinliklerinde bir arada vakit geçiriyoruz. Birlikte eğlenmeyi seven bir ofisiz.” diyor.

“Ofisimizde sosyalliği artırmak adına açık iletişime geçtik, hiyerarşiyi kırdık.”

Özel Markalar Satış Koordinatörü Burcu Öğücü Giritli, “Arkadaşlarımızın grupça çalışarak bizlere ofisteki eksiklikleri göstermeleri iyi oldu. Böylece herkesin sevdiği, ortak ofisimiz oluştu. Herkesin açık ortamda çalıştığı bir ofis oluşturmuş olduk. Küçük puflar koyduk ki arkadaşlarımız hemen bir araya gelip kısaca istişare edebilsinler aralarında, küçük toplantı odaları oluşturduk daha uzun bir konu varsa rahatça konuşulabilsin diye.” diyor.

“Ofislerde mekan değişimine ihtiyaç oluyor. Verimliliği etkiliyor.”

Bakırküre Mimarlık Genel Müdürü Gürhan Bakırküre, “Ofislerde değişime ihtiyaç oluyor. Bu çok önemli bir döngüdür. Ofis değişikliği ya da yenilemesi bir dekorasyon değişikliği değil. Her şeyden önce yöneticilerde, iş verenlerde mentalite değişikliğinin olması gerekiyor. Mental değişikliği, yönetimsel değişiklik izliyor, son adım da ister istemez mimari değişim gerçekleşiyor.

X, Y ve Z kuşakları farklı özellikler gösteriyor. Şu an bulunduğumuz alanda Y kuşağının sayısı fazla. Dolayısıyla, bu kuşağın ihtiyaçlarına uygun bir ofis tasarladık. Y kuşağı, fazla sebat etmeyen, sabırsız, zor odaklanan bir kuşak. Bu alanda verimliliği artırmak gerçekten zor bir konu ve en önemli sorunlardan biri. Y kuşağı iş seçerken maaş odaklı davranmıyor, mutlu olmak istiyor. Çalıştığı yere ait hissetmek istiyor. Tüm bunlar verimliliğe ciddi yansıyor. Fiziksel mekanın, istekleri karşılaması gerekiyor. Çalışanlar, evlerinde bulamadıkları konforu belki burada buluyor, sosyalleşebiliyor, imkanları daha fazla oluyor. Önemli olan iş yerinde fazla vakit geçirmek değil, verimli zaman geçirmek. Sosyalleşme alanı aslında, çalışmaya devam edilen, işin konuşulduğu bir alan. Toplantı alanı ihtiyacını da azaltıyor bu alanlar. Verimlilik, aydınlatmayla, havalandırmayla, oturduğunuz sandalyeye, iş yerindeki sağlıkla da ilgili.” diyor.

Lila Grup yeni ofisinde çok önem verdiği geri dönüşümü alanlarına yansıtmış. Kullanılan malzemeler geri dönüştürülebilir ürünler arasından seçilmiş. Ofisin içerisindeki bitkilerin, doğal olmasına dikkat edilmiş. Ofislerinin en ayırt edici özelliğinin de geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik olduğunu söylüyorlar.

“Çalışanlarımızın özel hayatlarına saygı gösteriyoruz. Haftalık çalışma saatini önemsiyoruz.”

Kurumsal İletişim Müdürü Banu Yaran Kılıç, “Özel hayata saygı gösteriyoruz. Çalışanlarımızın kendi programlarını yapmalarını istiyoruz. Bu verimlilikle ilgili de bir konu. Çocuklarının mezuniyetlerine katılabilmelerini, doğum günlerini rahatça kutlayabilmelerini istediğimiz için idari izinler veriyoruz. Arkadaşlarımız spor yaparak ofise gelmek isterse ya da burada üzerini değiştirip gitmek isterse diye üst değiştirme kabinimiz eşyalarını koyabilecekleri kilitli dolaplarımız var. Tüm ofiste verimliliği esas alıyoruz, haftalık çalışma saatini önemsiyoruz. Ofisimizi de bu şekilde tasarladık.” diyor.

 

Exit mobile version