Verimli bir ekip olmak

Sektör olarak çoğumuz martın ilk haftasından beri uzaktan çalışıyoruz. Çoğumuz henüz ofise geri dönmedik, dönme tarihini de sürekli ileri atıyoruz.

Tüm bu süreçte, çok net hissettiğimiz şöyle bir şey oldu; belirli kararlar alınması gereken ya da hızlıca konuşarak, çizerek yapılması gereken toplantıları online yapmakta zorlanıyoruz.
Rastlantısal karşılaşmalar, ofis içinde dolaşırken çözülen problemler, beraber içilen bir kahve ve muhabbetle gelen rahatlamalar… İşin bu tip “insani” taraflarını kaybetmemek için yüz yüze görüşmek gerekiyor. Yoksa şirket kültürü yavaş yavaş erimeye başlıyor ve insanlar, görev dağıtılan, iş alınan robotlara dönüşüyor.

Tam da bu yüzden, insani tarafımızı kaybetmeden uzaktan verimli çalışabilmek için, insanlarımızda olması gereken 3 kritik özellik var: Empati, kişisel motivasyon ve insiyatif kullanmak.
Uzakta bile olsa karşındakinin hislerini okuyabilmek; söyleyemediklerini, kameradan görülmeyenleri okumak için empatinin çok yüksek olması gerekiyor. Kişisel motivasyonu yüksek olan insanların ise peşinden “işini yaptı mı” diye koşmanıza gerek kalmıyor.
Ve en önemlisi de her ufak konuda “bunu böyle mi yapsam” diye birilerine sorma ihtiyacı duymayan, insiyatif kullanmayı bilen insanlar…
Bu kombinasyona sahip insanlarla çalıştığınız zaman sorunları önceden görebilen, ona göre kendiliğinden aksiyon alan, motivasyonunu kendi yenileyebilen bir ekibiniz oluyor.

Her ne kadar tüm iş süreçlerini bulut bazlı bir özel yazılımla yönetiyor olsak da, yüz yüze görüşmenin zorunluluğunu kabul ettik. Bu yüzden de yola 3 gün uzaktan, 2 gün ofisten çalışacak şekilde devam edeceğiz. Ajanstaki herkesi 1 gün bile olsa yüz yüze görmek istiyoruz; bir ekip olduğumuzu, ekranlardaki yüzlerden fazlası olduğumuzu hatırlayabilmek için.

Bu süreçten gelişerek çıkan şirketlerin ortak özelliklerinin; kültürleri ve insanlarına yaptıkları yatırımlar olduğundan eminim.

Peki siz bu yarışta neredesiniz? İkinci bir pandemi dalgasının konuşulduğu bu günlerde kendinizi hazırlamakta gecikmeyin.

Alemşah Öztürk
Reklamcılar Derneği Asil Üye
4129Grey Chief Happiness Officer

 

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye’nin 103. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.