Vahşi Yaşam Fotoğraf Ödülü “farelerin savaşına” gitti

Londra Doğa Tarihi Müzesi’nin düzenlediği dünyanın en büyük yaban hayatı fotoğrafçılığı yarışmasında ödül alan fotoğraflar belli oldu.

Fotoğrafçı Sam Rowley, vahşi yaşamdan en iyi anı yakalamak için uzun bir uğraş verdi. İngiliz fotoğrafçı, iki farenin Londra’da yeraltında yiyecek artıkları üzerine kavgaya girmesi üzerine adeta anı durdurdu ve yaklaşık 30.000 kişinin katıldığı oylamayla ödülü almaya hak kazandı.

Bu destansı savaş, Rowley’nin keskin gözlem becerileri ve kamerasıyla hızlı düşünmesi sayesinde gerçekleşti. Rowley, Londra’daki Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı yarışmasına gönderilen 48.000’den fazla fotoğraftan alınan listeye 25 resim ile katıldı. Doğa severlerden de oylarını çevrimiçi kullanmaları istendi ve kazanan, fotoğraflarını müzedeki yarışma sergisinin bir parçası olarak sergilemeye hak kazandı.

Sonunda Rowley’nin azminin karşılığını almış oldu. İngiliz fotoğrafçı bir hafta boyunca farklı istasyonları ziyaret etti. Yoldan geçenlerin meraklı bakışlarını görmezden gelerek gittiği yerlerde istediğini alıncaya dek bekledi.

Rowley “Bu ödülü kazandığım için çok mutluyum” açıklamasında bulundu. “Bu yarışmada, benim şehrimde yaşanmış ve günlük bir ortamda çekilmiş bu fotoğrafla bu şekilde başarılı olmak, benim için yaşam boyu süren bir rüyaydı. Umarım insanlara kentsel çevrelerde bulunan beklenmedik dramları gösterir ve düşünmelerini sağlar.” dedi.

” Doğa Tarihi Müzesi Müdürü Sir Michael Dixon, sonuçtan daha fazla memnun olamazdı. Rowley’nin fotoğrafını hayvan davranışına ilgi çekici bir ders olarak görüyor. 

 

İşte yarışmaya katılan diğer adayların fotoğraflarından bazıları:

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.