Uzaydan ilk canlı yayın Nat Geo’da

Dünya’dan 400 km uzakta 100 milyon dolarlık bir stüdyoda, saniyede 8 km hızla seyahat ederken canlı bir televizyon yayını yapmak… National Geographic Channel bu görevle Mart ayında izleyicileri stratosferin ötesine götürecek.

2 saatlik bu benzersiz TV etkinliği, Houston’da yer alan Görev Kontrol Merkezi ve Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan canlı olarak yayınlanacak.

Uzay İstasyonu’na ve Kontrol Merkezi’ne özel giriş hakkı ve alınan özel görüntüler sayesinde astronotlar Rick Mastracchio (çoğunlukla Hubble Uzay Teleskopu’nu tamir eden kişi olarak biliniyor) ve Koichi Wakata ile birlikte dünyanın yörüngesinde canlı olarak yolculuk edeceğiz. Uzaydan Canlı Yayın 170 ülkede Nat Geo’da yayınlanacak.

Rick Mastracchio

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Dünya’nın yörüngesi etrafında dönmesi 90 dakika sürüyor, bu sayede Nat Geo izleyicileri dünya çevresinde bir yolculuğa çıkarıyor. Güneşin batışı ve doğumundan, şehir ışıkları ve kutup ışıkları, yıldırım ve yıldız kaymalarına kadar gezegenden görüntülere tanıklık edilecek.

Koichi Wakata

İzleyiciler “Uzaydan Canlı Yayın” sayesinde hayati önem taşıyan soğutma sisteminin işleyebilmesi için neler gerektiğine çok daha yakından bakma şansını bulacak. Mastrocchio ve Wakata, uzaydan, izleyicilere rehberlik ederek mikrogravite ortamında aylarca nasıl yaşadıklarını anlatacaklar. Kendi deyimleriyle, tepetaklak uyumayı nasıl öğrendiklerini, nasıl fit kaldıklarını, kişisel hijyenlerini nasıl koruduklarını ve tabii ki (bu soru her zaman herkesin merak ettiği bir konu olmuştur) tuvaleti nasıl kullandıklarını anlatacaklar. Uçan bir laboratuvarda, bilimin gerçek dünya değerini gösteren daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış deneyleri uygulayacaklar.

Tarihin ilk canlı uzay turunun sunucusu, uzman gazeteci, yapımcı ve TV sunucusu Soledad O’Brien olacak.

Uzaydan Canlı Yayın, 14 Mart’ı 15 Mart’a bağlayan Cumartesi sabahı 03:00’de ekranlara gelecek.  Aynı zamanda, canlı yayın süresince #livefromspace hashtag’i ile Twitter’dan İngilizce olarak sorusunu ileten kişiler astronotlar tarafından sorularının cevaplandırılma şansını yakalayacaklar.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.