Uygulamaların değeri 89 milyar doları buldu

Uygulamalar konusunda şüpheleri olan varsa artık elimizde App Annie tarafından belirlenen daha önemli kanıtlar bulunuyor. 2016 yılı itibarıyla uygulamalarda ciddi bir artış saptandı ve değeri 89 milyar dolar olarak belirlendi. 

2016 yılına ait olan uygulamalarla ilgili son veriler uygulama analiz şirketi App Annie tarafından belirlendi ve önceki yıllara oranla şu an ne durumda oldukları incelendi. Gelir bazında bakıldığında App Annie'ye göre geliştiriciler, App Store ve Google Play verilerine bakıldığında dünya çapında 35 milyar dolara ulaştı. Ancak reklam gerlirleri ve üçüncü parti uygulama marketleri de hesaba katıldığında bu miktar toplamda 89 milyar dolara ulaşıyor.

App Annie'ye göre dünya çapında uygulamalar kullanılırken harcanan zaman da her yıl daha da artarak 2016 yılında 900 milyar saate ulaşmış. Amerika'daki bu büyüme oranıysa yüzde 25 olarak belirlenmiş. 

Tabii uygulama marketlerinin ekonomilerine baktığımızda her şeyin kusursuz olmadığı da gözüküyor. Mesela veriler, App Store ve Google Play gelirinin büyük çoğunluğunun oyun geliştiricilerine gideceğini ve oyun dışı oyun üreticilerinin, oyun üreten meslektaşlarının gelir tutarına yaklaşmakta çok daha zorlandığını gösteriyor.

Kaynak: Mashable

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.