UNICEF’ten +16 çocuk oyunu: Violence of Reality

Henüz 4 yaşında bir çocuk olduğunuzu düşünün. Bir gece evden gelen seslerle uyanıyorsunuz, endişeyle yatağınızdan kalkıyorsunuz ve ebeveyninizin şiddetli kavgasına tanık oluyorsunuz. Ve olaylar daha da kötüye gidiyor. Bu ürkütücü deneyimi yaşatmak için UNICEF +16 çocuk oyunu Violence of Reality’yi hazırladı. Oyunun amacı, çocuğa yönelik şiddetin her zaman çocuğu hedef almak zorunda olmadığını göstermek.

Violence of Reality, aile içi şiddeti 4 yaşında bir çocuğun gözlerinden gösteriyor.

UNICEF İsveç’e göre çocuğa yönelik şiddet, fiziksel, sözel veya psikolojik şiddetin ötesinde farklı formlara da sahip olabiliyor. Doğrudan çocuğa yönelik olmasa da aile içi şiddet, bir çocuğun psikolojisi üzerinde onarılması zor hasarlara yol açabiliyor. Violence of Reality, birinci kişi bakış açısıyla (FPS) oynanan oyunda kullanıcıyı 4 yaşında bir çocuğun yerine koyarak anne ve babası arasındaki kavgaya şahit olmasını sağlıyor. Üstelik şahit olunan tartışmanın sonunda babanın gölgesi saldırgan ve tehlikeli bir şekilde çocuğa yaklaşırken, “Gizlice bizi mi dinliyorsun küçük sıçan?” cümlesiyle çocuğa yönelik sözel şiddete de dönüşüyor.

Violence of Reality oyununda çocuğun bakış açısıyla evde dolaşırken, çevredeki top, aile fotoğrafı gibi objelerle de etkileşime girebiliyorsunuz. Bu arada babanın tehditkar sözlerini duymak, tüylerinizi diken diken etmek için yeterli olabilir.

Trailer – Unicef – Violence of Reality from Snöby on Vimeo.

Gerçek şiddet, oyunlardaki şiddetten daha olumsuz etkilere sahip

Video oyunlar içerdikleri şiddet nedeniyle uzun süredir eleştiriliyor, çocukların bu tip oyunlara erişiminin kısıtlanması ya da engellenmesi için kampanyalar düzenleniyor. UNICEF, gerçek hayatta şahit olunan aile içi şiddet sahnelerinin, çocuklar için en az bu oyunlar kadar zararlı olduğunun altını çiziyor.

Burada oynayabileceğiniz oyun, Pegi (Pan European Game Information) tarafından +16 sınıfında değerlendiriliyor.

Oyunu hazırlayan ajans Edelman Deportivo, kampanyanın tanıtımını sosyal medyada gerçekleştirecek. “18 yaşından küçüklerin izlemesi sakıncalıdır” uyarısıyla başlayan oyun fragmanı videosu, oyundan görüntülerle birlikte küçük bir kız çocuğu karakteri de içeriyor.

Yapılan son araştırmalara göre İsveç’te her 10 çocuktan en az 1’i geçtiğimiz yıl istismara uğramış veya aile içi şiddetin herhangi bir türüne maruz kalmış. 2008 yılından beri İsveç’te bu konuda kayda alınan polis raporlarında %21 oranında artış görülmüş.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.