UNESCO satranç ile ırkçılığı sorguluyor

UNESCO, satranç oyununda beyaz rengin sahip olduğu avantajı #MoveForEquality etiketini kullandığı kampanyası ile sorguluyor.

UNESCO’nun desteği ile BBDO Group Germany tarafından hazırlanan kampanya, 21 Mart International Day for the Elimination of Racial Discrimination nedeniyle satranç kurallarını yeniden yorumluyor. UNESCO bu kampanyasında satranç tahtası üzerinde beyaz rengin yaptığı ilk hamle kuralını değiştiriyor. Oyunun bu kilit kuralı kırılıyor ve ilk hamleyi yapan siyah renk oluyor.

Dört kez Dünya Satranç Şampiyonu olan Magnus Carlsen ve rakibi Anish Giri kampanyada satranç oyunun uzun tarihine dayanan temel kurallarından biri ile evrensel sorunlardan biri olan ırkçılık arasında organik bir bağ kuruyor.

Dünya genelinde büyük anlam taşıyan bu günde UNESCO, satranç tahtasındaki temel kuralı #MoveForEquality etiketi ile yıkıyor. Hem satranç dünyasındaki satranç severlere hem de dünyanın geri kalanına ırkçılığa karşı güçlü bir mesaj veriyor; renk nedeniyle kimsenin bir avantajı veya dezavantajı olmaması gerektiğini açıkça vurguluyor.

Künye

Reklamveren: UNESCO

Reklam Ajansı: BBDO Group Germany

UNESCO haber kaynaklarını genişletmeyi öneriyor.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.