Ülke liderleri, Twitter’da da liderliklerini gösterdi

Twiplomacy” araştırmasının sonuçlarına göre Twitter hesaplarının liderleri seçildi. Halkla ilişkiler ve küresel araştırma şirketi Burson-Marsteller’ın yaptığı araştırmaya göre dünya liderlerinin üçte ikisinin Twitter hesabı bulunuyor.

Burson-Marsteller‘ın 125 ülke ve 264 Twitter hesabı arasından incelediği sonuçlarda, 17 milyonun üzerinde kullanıcıyla ABD Başkanı Barack Obama (@BarackObama) lider oldu. Hesap açan ilk lider olmanın dışında Twitter aleminde en popüler kişiler arasında Birtney Spears’tan sonra beşinci sırada yer alıyor. Ayrıca Obama’nın paylaştığı “Eşcinsel çiftler evlenebilmeli” tweet’i şimdiye kadar 62 bin 47 RT ile en fazla retweet edilen lider mesajı oldu. Obama’nın hesabından atılan 5 bin tweet’ten kendine ait olan sekiz tanesinde BO imzası yer alıyor. Ve hesabının %1 cevap niteliğinde olduğu için kamu diplomasisi kullanması uzak olarak görülen liderlerden.

Twitter’ın en popüler ikinci lider sıralamasında Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez (@chavezcandanga) yer alıyor. Chavez kendisine yazılan tweetlerin yüzde 38’ine yanıt veriyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de (@cbabdullahgul) Twitter’ı en aktif kullanan liderlerden. 2 milyondan fazla takipçisiyle Twitter’ın popüler isimleri arasında bulunuyor.

Liderler arasında ilişkiye bakıldığında ise birbirlerini takip edilmediği görülüyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin en alt sırada yer alırken, “Twitter’cı Başkan” Obama sadece Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg ile Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev’i takip ediyor. Cumhurbaşkanı Gül ise sadece Cumhurbaşkanlığı’nın resmi hesabı ve hesabın İngilizcesini takip ediyor.

En iyi bağlantılı lider olan Avrupa Birliği Başkanı Herman van Rompuy (@euHvR) 11 kişiyle karşılıklı takip halinde bulunuyor. Avustralya Başbakanı Julia Gillard (@JuliaGillard) da bu konuda ikinci sırada yer alıyor.

Kaynak: Burson-Marsteller

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.