Ukraynalı mesteklaşlarımızı destekliyoruz

Reklamcılık Derneği, Ukrayna’daki olaylara en iyi şekilde nasıl tepki verileceğini ve ülkedeki reklamcılara nasıl yardımcı olunacağını bulmak için İngiltere hükûmetiyle olan yakın ilişkisini kullanıyor.

Ukrayna’daki olaylarla ilgili ilk doğrudan temasımız Cannes Lions temsilcilerimizden oldu: Lions yaratıcılık festivali öncesinde her yıl düzenlenen Lions temsilcileri, toplantılarından tanıdığımız Ukraynalı meslektaşlarımız. Tüm Cannes Lions temsilcilerine yaptıkları toplu çağrı, gidişatı erkenden belirledi.

Mart ayının başlarında yönetim kurulu üyelerimiz, yetenekleri desteklemenin zorluklarını ele alarak, Rusya’dan çekilmenin etkilerini göz önünde bulundurarak ve endüstri olarak başka ne yapabileceğimizi sorarak kuruluşlarının nasıl tepki verdiğine dair içgörüler paylaştı. Yönetim kurulumuz; sektördeki gelişmeleri ve hükûmet tavsiyelerini paylaşmaya yardımcı olurken, sektörümüzün hepimizi şok eden bir istila ve savaşa en iyi nasıl tepki verileceğini düşünerek hükûmetle yakın ilişki kurma rolümüze odaklanmamızı istedikleri açıktı.

Hükûmet ve İş, Enerji ve Sanayi Stratejisi Departmanı (BEIS) ile hızla bağlantı kurarak sektörümüzün neler yaşadığına ve nasıl tepki verdiğine dair en güncel bilgileri paylaştık.

Yeteneği desteklemek

Aynı zamanda, İngiltere’de iş fırsatları arayan Ukraynalı vatandaşlara yardımcı olmak için Avrupalı meslektaşlarımız tarafından oluşturulan yeni bir iş fırsatı platformunu teşvik edebilmek için BEIS’teki meslektaşlarımızla birlikte çalıştık. Özellikle TV prodüksiyonunda ve dijital tasarım ve yapımda İngiltere işletmeleriyle çalışmaya alışmış çok sayıda Ukraynalı yetenek var. Mevcut kriz devam ettiği sürece kariyerleri, İngiltere’deki işletmelerde devam edebilirse, onlar ve aileleri için çok daha iyi.

Bu benzersiz platform AdAid.eu, Polonya Ulusal Birliği SAR tarafından Ukrayna Ulusal Birliği ile iş birliği içinde oluşturuldu ve kendileri de Avrupa ajans ticaret organları grubu olan EACA’nın bir üyesi olan IPA’daki meslektaşlarımız tarafından bize sunuldu.

Bunu teşvik etmek için sorumluluk almamız gerektiğine karar verildi ve durum tespitinin ardından İngiltere şirketlerini uygun ilanlar sunmaya çağırıyoruz. Bu pozisyonlar Londra’da, Varşova’daki veya diğer Avrupa şehirlerindeki ofislerde olabilir hatta uzaktan çalışma yolu da seçenekler arasında (pandemi bize daha fazla esneklikle çalışmayı öğretti). Ukraynalı meslektaşlarımıza iş fırsatları sunabilirsek bunu yapmalıyız.

İngiltere için vize gerekliliği

İngiltere hükûmeti, ülkeye gelen Ukraynalılar’ın durumunu düzenlerken ülkedeki acil iş ilanları uzaktan çalışma olarak yayınlanabilir. Ukrayna vatandaşlarının İngiltere’de bulunmasını gerektiren bir görev atamayı planlayan işe alım görevlileri için bu, İngiltere hükûmetinin vize gereksinimlerine tabi olacaktır. Şu anda hükûmetin ülkeyi terk eden Ukrayna vatandaşlarını desteklemek için mevcut iki vize planı bulunuyor: Aile vizesi planı ve yerel sponsorluk planı.

Ayrıca vergi, uluslararası veri aktarımı, fikri mülkiyet hakları ve istihdam hakları gibi Ukrayna vatandaşlarının uzaktan yapması amaçlanan görevleri ilan ederken de dikkate alınması gereken hususlar var. İlan göndermeden önce bu faktörlerin dikkate alındığından emin olmak için soruları varsa, işletmeleri yasal tavsiye almaya çağırıyoruz.

Şimdiye kadar platform, Avrupalı kurucularından büyük bir destek gördü. Varşova’dan Düsseldorf’a, Madrid’den Londra’ya ve reklam endüstrisinde çok çeşitli pozisyonlarda şu anda platformda reklamı yapılan 200’den fazla boş pozisyon bulunuyor. Krizden etkilenen iş arayanlar da CV’lerini platformda ücretsiz olarak yayınlayabilir.

Kolektif ses

İş platformunun ötesinde, sektörümüzün krize yanıt verdiği birçok olumlu yolu aktif olarak bir araya getiriyoruz. Sektörümüzdeki herkesi Ukrayna merkezimizi ziyaret etmeye ve kendi girişimlerini bizimle paylaşmaya teşvik ediyoruz, böylece bu bilgileri hükûmet bağlantılarımıza aktarabilir ve yardım etmenin başka yollarını bulmaya yardımcı olabiliriz.

Örneğin; Reklam Yapımcıları Derneği’ndeki meslektaşlarımız şimdiye kadar Ukraynalı prodüksiyon şirketi Radioaktive’in Varşova’daki misyonu için 300.000 sterlinin üzerinde para topladı, ulusal haber markalarının bağış toplayıcılarının birkaç gün içinde halktan milyonlarca sterlin topladığını gördük.

Radyo, Felaketten Kurtarma Fonu için ticari yayın süresi sağladı. TV, ITV ve Marks & Spencer tarafından planlananlar gibi, reklamcıların desteğiyle bağış toplama girişimleri yaratmak adına çok çalışıyor. Sektörde baktığımız her yerde insanlar, karşılık vermek için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor.

Ayrıca, dezenformasyonla mücadelenin ve ön saflarda haber yapan gazetecilerin desteklenmesinin hayati önem taşıdığı bir çatışmada reklam gelirlerinin, kaliteli haberlerin finansmanında kritik bir rolü olduğunu herkese hatırlatmaya devam ediyoruz.

Stephen Woodford

İngiltere Reklamcılık Derneği CEO’su

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 125. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.