artwork

Ufukta umut var mı?

2 sene önce

0

Reklam endüstrisi için de enflasyon risklerinin olduğunu belirten Campaign UK Baş Editörü Gideon Spanier, talepteki ani artışın, sorunları beraberinde getirebileceği fikrinde.

Bazı borsa analistlerini memnun eden hiçbir şey yok. Bazı borsa oldukça endişeli. Birçok şirket, karantinanın en kötü olduğu geçen seneye nazaran güçlü 2. çeyrek gelirleri bildiriyor ve özellikle reklam harcamalarının arttığı görülüyor. Yine de seyahat ve konaklama gibi bazı sektörler hâlâ krizle mücadele ediyor. İngiltere Merkez Bankası ve IMF, enflasyonun potansiyel riskleri konusunda sürekli uyarıda bulunuyor.

Dünyanın en iyi reklamverenlerinden biri olan Unilever, müşterilerin karşılaştığı zorluklara iyi bir örnek.

Marka devi, yılın ilk 6 ayında gelirlerinin arttığını ve Dove, Marmite gibi markalara yapılan yatırımları da artırdığını bildirdi ancak aynı zamanda güzellik ve kişisel bakım, evde bakım ve yiyecek-içecek dahil olmak üzere tüm kilit sektörlerde yüksek maliyet enflasyonu ile karşı karşıya.

Unilever’in kâr marjı, ham petrol ve soya fasulyesi yağı dahil olmak üzere enflasyon ve yüksek pazarlama yatırımı nedeniyle düştü. Evet, reklam endüstrisi için çeşitli enflasyon riskleri var.

İlk olarak müşteriler, maliyetleri yönetmek istiyorsa varsayımsal olarak pazarlama harcamalarını azaltabilir. Bu, bir analistin WPP’nin ilk 6 aylık kazanç sunumunda dile getirdiği bir öneri.

WPP CEO’su Mark Read, girdi maliyetleri üzerinde baskılar olduğunu ve bunun bir kısmının enflasyon yoluyla perakendecilere ve tüketicilere aktarıldığını birkaç CPG (Consumer Packaged Goods) şirketinden duyduklarını söyledi.

Bununla birlikte tarihsel olarak, enflasyonun muhtemelen pazarlama harcamaları açısından genel olarak olumlu olarak görüleceğini savundu çünkü bu durum, dolaylı olarak artan talebe işaret edecekti.

İkinci ve belki de reklam sektörü için daha acil olanı; gelirlerdeki ani toparlanmanın, maaşları yükseltmesi ve bir yıl önce, zihinsel sağlığın birçok insan için bir sorun olmaya devam ettiği bir dönemde işten çıkarmaların ardından pandemi nedeniyle uzun süre uzaktan çalışmak zorunda kalanlar…

Analistler tarafından sorulduğunda WPP, çalışan kaybının 2020’ye kıyasla arttığını kabul etti fakat şirket, daha iddialı olduğu bazı pazarlar ve uzmanlıklar olmasına rağmen, rakamların şu anda genel olarak 2019 yılı seviyelerinde olduğunu belirtti.

Dijital pazarlama teknolojisine yönelen bir yazılım şirketi olan Epam Systems CEO’su Ark Dobkin, teknik becerilere sahip adayların eksikliğinin, iş piyasasını son derece zorlu hale getirdiğini söyledi.

Accenture’ın CFO’su KC McClure ise şunları söyledi: “Piyasada çok fazla talep var. Şu anda sıcak bir pazardayız.” McClure ayrıca asıl zorluğun, yetenek maliyetlerini disiplin, artan otomasyon kullanımı ve verimlilik ile sınırlamak olduğunu belirtti.

Yine de henüz tam olarak normale dönmedik. Salgının bir sonucu olarak mülk ve seyahat maliyetlerinde meydana gelen düşüş, şirketleri daha yalın ve daha verimli hale getirerek, maaş ve prim artışlarının bir kısmını dengeleyecek deflasyonist bir etkiye sahip olabilir.

Şimdilik COVID-19’un henüz kontrol altına alınmadığı bir aşı programı ile enflasyonun ufukta sadece küçük bir bulut olduğunu umut etmeliyiz.

Gideon Spanier

Campaign UK Baş Editörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 116. sayısında yayımlanmıştır.