artwork

“Ufuk açıcı bir deneyim oldu”

2 sene önce

0

İş hayatının zorlu ve yoğun günlerine rağmen kendine profesyonel yaşamının yanında yeni bir hikaye daha yaratmış isimlerle konuşmaya bu ay Toco Tukkan ile devam ediyoruz.

Emir Sanlı ve Hande Selim…

Dövme sonrası bakım kremiyle dikkatimizi çeken Toco Tukkan’ın bir başka özelliği de aslında bir hobi olarak orataya çıkması. Medya sektöründe çalışan bir çiftin ilgi alanlarına odaklanmaları, uğraşlarını hobinin ötesine götürmeleri ortaya yepyeni bir marka çıkarıyor.

Toco Tukkan kurucularından Emir Sanlı’dan bu markalaşma sürecinin detaylarını dinledik.

Kamer Yılmaz Toco Tukkan’ı sizden dinleyebilir miyiz? Nasıl ortaya çıktı?

Emir Sanlı Meteor yağmurunu izlemek için Bozcaada’ya gittiğimiz bir yaz, kumsalda genç yaşta emekli olup adaya yerleşme hayalleri kurarken çıktı aslında.

Kendi işimizi yapmaya hazırdık ama ne yapacağımız konusu biraz karışıktı. Tam o dönemde birimizin bronzlaşmak için saf kakao yağı kullanması, diğerimizin de spor yapmaktan yıpranan ellerine hindistan cevizi yağı kullanması bizde doğal ürünlerin faydasını insanlarla paylaşma isteği doğurdu. Ürüne karar vermek ise hiç zor olmadı. İkimiz de dövme sanatını çok seviyoruz ve kurumsal hayatlarımıza rağmen kendi vücutlarımızda da birçok dövmeye sahibiz. Yaptırdığımız her dövme sonrasında yine doğal yağlar kullanarak kendi yöntemlerimizle ev ortamında hazırladığımız karışımlarla kendi doğal bakım kremimizi kendimiz yaratıyorduk. Bu da bize ürün kategorisini seçme konusunda yardımcı oldu ve günün sonunda kendi formülümüzle bir dövme bakım kremi üretmeye karar verdik. Ama bu formül işe yarayacak mıydı, bilmiyorduk tabii ki.

Eve aldığımız eski bir benmari makinesiyle başlayan dövme kremi maceramız arkadaşlarımızı gönüllü denekler olarak kullanmayla devam etti. Sağ olsunlar, değerli yorumlarını bizimle paylaşarak gelişimimize de destek oldular. Bunlarla da yetinmedik tabii ki, Boston Tufts Üniversitesi’nde kimya doktorası yapan bir öğrenci arkadaşımızla geçirdiğimiz günler süren görüşmelerin ardından en faydalı içerikte karar kıldık.

Pazarlama bizim işimiz gibi gözükse de terzi kendi söküğünü dikemeyebilir diyerek bir danışmandan da destek aldık ve tüm iş planımızı anlatıp yönlendirmelerini dikkatle izledik. Son aşamada artık tüm taşlar yerine oturduğunda da Sağlık Bakanlığı onay sürecini araştırdık. Burada da yine doğal kozmetik sektöründe lider bir marka olan Homemade Aromaterapi firmasıyla bizim ürünümüzü laboratuvarlarlarında bakanlık kuralları doğrultusunda üretmesi için anlaştık. Başından beri tüm ürünlerimizin üretici firması onlardır.

Kamer Yılmaz İsmin bir hikâyesi var mı?

Emir Sanlı Aslında en başta yola çıkarken planımız; egzotik yağlar içeren, başka bir üründe bulamayacağınız hatta belki adını bile duymadığınız ham maddeler kullanarak bir ürün çıkarmaktı. Bu nedenle de o dünyaya ait bir canlının ağzından insanlara “Welcome to the Jungle” demek istedik. Toco Toucan yani Dev Tukan kuşu, bize bu egzotik dünyanın canlılığını en çok hissettiren ve sevdiğimiz tür olduğu için de onu seçtik.

Kamer Yılmaz Bilgiye biraz daha kolay ulaşabilmek, daha bilinçli tüketiciler olmak insanların kullandığı ürünlere olan ilgilerini ve tüketimlerini de değiştirdi. Artık içeriğini öğrenmeye çalışıyorlar, organik olmasına dikkat ediyorlar. Sağlığa etkisi olduğunu da düşünürsek bu tip bir ürün üretmekte, satmakta tereddüt yaşamadınız mı?

Emir Sanlı Hayır, yaşamadık; çünkü biz bu yola çıkarken insan sağlığını işin temeline oturtarak adımlarımızı planladık. Zaten bu nedenle Homemade Aromaterapi firması ile iş birliği yaptık. Ürünümüz onların laboratuvarlarında ve Sağlık Bakanlığı tarafından zorunlu tutulan tüm testlere tabi tutularak hazırlanıyor. Tüm bu prosedürlerin de ötesinde zaten ürünümüzün içeriğinde insan sağlığına zararlı hiçbir madde yok, herhangi bir kimyasal ya da katkı maddesi içermiyor. Dolayısıyla içimiz her anlamda çok rahat ve yaptığımız işe son derece güveniyoruz.

“Pazarlama bizim işimiz gibi gözükse de terzi kendi söküğünü dikemeyebilir diyerek bir danışmandan da destek aldık ve tüm iş planımızı anlatıp yönlendirmelerini dikkatle izledik.”

Kamer Yılmaz Bunların hepsinin yanında asıl merak ettiğim kısım; bütün bunlara nasıl vakit ayırıyorsunuz

Emir Sanlı İkimiz de çalıştığımız firmalarda önemli pozisyonlarda aktif görev alıyoruz. Sizin de dediğiniz gibi ilk emekleme aşamasındayken yani bir marka kurmaya çalışırken çok yorucuydu, gecelere kadar çalışıp tüm hafta sonlarımızı buna ayırdığımız oluyordu. Hatta etrafımızdan, bir gün yorulup sıkılabileceğimizi düşünenler ve bunu dile getirenler de oldu. Ancak bu, bizim hobimiz ve bu kadar zamanı, enerjiyi ve sermayeyi zevkle ayırdık. Günün sounda çok iyi bir yere getireceğimize inanıyorduk ve şimdiden ilk 3 sene için planladığımızdan daha iyi durumdayız, bundan sonrasının daha da iyi olacağına inanıyoruz.

Kamer Yılmaz TocoTukkan ile üretimden pazarlamaya her şeyiyle siz ilgileniyorsunuz, bu yolculuğun size ne gibi etkileri olduğunu düşünüyorsunuz?

Emir Sanlı Aslında profesyonel hayatta yaptığımız işlere katkısı çok oldu. “İşin mutfağını görmek” deyimini tam anlamıyla yaşadık ve hâlâ da yaşıyoruz. Küçük çapta da olsa bir markanın nasıl oluştuğunu görmek inanılmaz ufuk açıcı bir deneyim oldu bizim için. Yani aslında markaların daha cesur işler yapmasını, çizginin dışına çıkmasını öneren insanlarken aslında bu markaların neden bazı işleri çok beğenseler bile reddedebildiklerini anlar hale geldik. Bizim empati yeteneğimizi geliştirdi diyebiliriz.

Kamer Yılmaz Sonuçta aslında satışa yönelik bir uğraş hatta iş ortaya çıkıyor. Ve her zaman düşündüğünüz, hayâl ettiğiniz gibi gitmeyebiliyor işler. Yine de devam etme gücünü, motivasyonunu nasıl buluyorsunuz?

Emir Sanlı Açıkçası şu an halihazırda başka işlerimiz olduğu için buradan bir gelir beklentimiz olmadı. Hatta gelir anlamında bizler Toco Tukkan’ı besledik diyebiliriz. Bu nedenle daha cesur adımlar atabiliyoruz. Markamızın kitlesini ve algısını oturtmak için kendimize 5 yıl verdik ve bu süre boyunca tek odak noktamız; istediğimiz bazda bir marka algısı yaratmaktı. Eğer hedefleri daha gerçekçi ve bir matematiğe oturtarak koyarsanız aslında istediğiniz gibi gidiyor işler. Bugüne kadar biz iş planımızı ayakları yere basacak şekilde gerçekçi planladık ve istediğimiz gibi de gitti. Şimdiden ilk 3 yıl için planladığımız seviyenin ötesine bile geçtik. Şu an 11 farklı ilde, 40 dövme stüdyosunda ve Trendyol’da ürünümüz yer alıyor.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 108. sayısında yayımlandı.