artwork

Twitter’ın en popüler tweet’i Obama’dan

11 sene önce

0

Abd Başkanlık Seçimleri ile ilgilenmeyebilirsiniz, Romney ya da Obama fark etmiyor diyebilirsiniz, kim gelirse gelsin pek bir şey değişmeyecek diye düşünebilirsiniz ama bu resmin gücünü inkar edemezsiniz. Pek çok kadın, seçimleri bırakıp şimdiden kendini bu romantik anın yarattığı düşüncelere kaptırdı bile.

Obama’nın Michelle Obama ile kucaklaşmasını gösterdiği bu tweet şu an itibarıyla 585.643 retweet ile Twitter tarihinin gelmiş geçmiş en popüler tweet’i olma özelliğini taşıyor. Paylaşılan fotoğrafta ‘four more years‘ yazılmış. Yani dört sene daha..

Kurumsal iletişimin en önemli ögelerinden biri sizin yaptıklarınızla algılanan arasındaki farkı kavrayabilmektir. Çok çalışıyor olabilirsiniz. Ama kimse sizin ne kadar çok çalıştığınızla ilgilenmez. Bu ilgi çeken bir içerik değil. Sizin yarattığınız enformasyon, ancak bir hikaye etrafında şekillenince izleyici için anlam kazanır. Bu fotoğrafın da anlattığı bir hikaye var.

Türkiye’de siyasi partilerin kurumsal iletişim anlayışı daha bu seviyede değil. Bunda sosyal medya penetrasyonunun Amerika’ya oranla daha düşük olmasının da etkisi var. Başka bir sebep ise sosyal medyanın aradaki aracıları ortadan kaldırarak liderlerle halkın doğrudan iletişim kurduğu bir mecra olması. Bu doğrudan iletişim, şimdilik siyasetçileri korkutuyor olabilir. Ama avantajlarını da gözden geçirmekte fayda var. Doğrudan iletişim izleyici için hem daha eğlenceli hem de daha samimidir; daha çok etkileşim yaratabilir.

Nasıl bir hikayeyle izleyicilerin karşısına çıkacağınız çok önemli. İletişimin yaratıcı bir dokunuş taşıması çok önemli. Bakalım biz de ileride kendi liderlerimizden böyle açılımlar görecek miyiz?

Obama’nın seçim boyunca twitter adresinden paylaştığı diğer fotoğrafları:

 

Senin için
Tümünü göster
PitPat’in bilinirliği ITV’nin yatırımı sayesinde artacak

ITV, köpek bakım şirketi PitPat’i Media for Equity portföyüne ekliyor...