Twitter’dan küfür ve kötü kullanıma karşı filtre

Sosyal medyadaki sözlü şiddet ve nefret söylemleri her geçen gün artarken sosyal medya platformları bu duruma karşı önlem almaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Facebook'un bu konuda adım attığını görmüştük. Şimdi de Twitter bir filtre uygulamaya karar vermiş. 

Twitter'ın uygulayacağı yeni filtre ile bir kullanıcı size küfür içerikli ve hakaret eden cümleler kullandığında uygulamanın geliştirdiği filtre ile bu yorumlar gözükmeyecek. Aynı zamanda bu filtrenin gelecek adımında da Twitter tarafından engellenen kullanıcının birden fazla yeni bir hesap açması da engellenebilecek. 

The Verge'ün haberine göre şirketin CEO'su Jack Dorsey, yeni özelliğin gelecek haftalarda kullanılmaya başlanacağını söyledi. Aynı zamanda atılan tweet'e gelen cevaplarda sizin için önemsiz olanları daha az göreceksiniz. Çok az takipçisi olan ya da hiç takipçisi olmayan 'yumurta' hesapların verdiği cevaplar ilk sıralarda çıkmayacak.

Şirket aynı zamanda arama seçeneğini de daha güvenli hale getirmeye çalışıyor. Daha kişisel olarak kullanılabilecek arama kısmında belirgin cinsellik içeren fotoğraf ya da videolar direkt karşınıza çıkmayacak. 

Yenilikler gelecek haftalarda Twitter'ın web versiyonuna ve mobil uygulamalarına da gelecek. 

Kaynak: The Verge

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.