Twitter, Trump’ın “yakınındaki isimlere” de engel getirdi

Twitter, Cuma günü Başkan Trump’ın yakınlarına karşı da harekete geçti ve onları, QAnon komplo hareketini kontrol altına almaya yönelik daha kapsamlı bir önlem olarak platformdan men etti.

Trump’ın ilk ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn ve eski Trump kampanya avukatı Sidney Powell, Twitter’ın “eşgüdümlü zararlı faaliyet” politikası kapsamında hesapları askıya alındı.

Bir Twitter sözcüsü TechCrunch’a yaptığı açıklamada, “çevrimdışı zarara yol açma potansiyeline sahip davranışlar üzerinde güçlü yaptırımlar uygulayacağımızdan emindik ve önümüzdeki günlerde bu tür davranışların şiddet potansiyeline sahip olması göz önüne alındığında, özel bazı hesapları kalıcı olarak askıya alacağız.” Dedi.

Son aylarda, bir grup tarafından Başkan Trump’ın diğer temelsiz iddiaların yanı sıra, belirli siyasi grubuna gruplara karşı gizli bir savaş yürüttüğünü iddia eden komplo teorisi hareketi QAnon ortaya çıkmış ve birçok takipçi kazanmıştı.

Daha önceden ABD’de yüz binlerce kişinin görüşlerini etkilediği düşünülen Trump yanlısı QAnon hareketi önderlerinden Marjorie Taylor Greene, Georgia eyaletinde kazanarak ABD Kongresi’ne girmeye hak kazanmıştı.

Trump’ın seçim sonrası hukuk ekibinin bir parçası olan Powell, QAnon hareketinin Trump’ı kahraman bir figür haline getirdiğine ve tüm bu durumların perde arkasında düzenlenen ana bir planın, başkana ikinci bir şans yeni bir dönem daha vereceğine inanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da oylama makineleri ve tablo makineleri dahil olmak üzere elektronik oylama donanımı ve yazılımı satan bir şirket olan Dominion Voting Systems, Powell’a “viral dezenformasyon kampanyasının” işlerine zarar verdiğini iddia ederek, sahte iddialar nedeniyle 1,3 milyar dolarlık dava açıyor.

Flynn, geçen yıl QAnon hareketini kucaklamış ve bir yemin ederek, QAnon hareketinin popüler sloganı “nereye gidersek hepimiz gidiyoruz!” demişti.

Twitter, QAnon hareketi içeriklerini ilk olarak 2020’nin ortalarında, toplumsal endişeleri gerekçe göstererek kısıtlamaya başlamıştı.

Yeni yaptırım planında Twitter daha ileri gitti ve Twitter’daki herhangi bir QAnon hareketi paylaşımında, hesapların kalıcı olarak askıya alınacağını açıkladı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.