Twitter, Breast Cancer Now ile ortaklık kurdu

İnsanların, göğüslerinde kitle olup olmadığını nasıl kontrol etmeleri gerektiğine dair canlı bir gösterimi, Breast Cancer Now yardım kuruluşu ile birlikte Twitter düzenleyecek.

Organize edenler tarafından ilk defa sansürsüz yayınlanacak Twitter etkinliğinde yardım kuruluşundan bir hemşire, iki kadın ve bir erkekle birlikte muayenenin nasıl yapılacağını gösterecek.

28 Ekim Perşembe günü saat 20.00’de Meme Kanseri Farkındalık Ayı’nın bitimine denk gelen #TouchLookCheck kampanyasında sosyal medya kullanıcılarının tweetlerine hashtag ile eklemeleri için yeni bir emoji yer alacak.

Breast Cancer Now’un yürüttüğü ve İngiliz kadınların üçte birinden fazlasının (%39) göğüslerini kanser belirtileri için “düzenli olarak” kontrol etmediğini gösteren yeni araştırmayı takiben bu yayının yapılmasına karar verildi.

Asda tarafından finanse edilen YouGov araştırmasına göre; düzenli olarak kontrol yapmayan kadınların yarısından fazlası (%53), sebep olarak bunu yapmayı unuttuklarını söylerken, yaklaşık beşte biri (%19) bunu kendi kendine muayene yapma konusunda kendinden emin hissetmemelerine bağladı ve %16’sı da nasıl kontrol edileceğini bilmediklerini ifade etti.

Araştırma ayrıca olası kanser semptomları için göğüs kontrolü yapanların üçte birinin, bir değişiklik fark edeceklerinden emin olmadıklarını tespit etti.

Geri Halliwell, Cara de la Hoyde-Massey ve Lisa Snowdon gibi ünlüler kampanyayı destekliyor.

Breast Cancer Now CEO’su Barones Delyth Morgan: “Göğüslerinizi kontrol etmek sadece birkaç dakikanızı alır ancak büyük fark yaratabilir – meme kanserlerinin üçte ikisi, olağan dışı meme değişiklikleri fark eden ve doktora giden kadınlar tarafından yakalanır.

Göğüslerinizi kontrol etmek için özel bir teknik yok, sizin için neyin normal olduğunu anlamak için bakmak ve hissetmekle ilgili. Rutininizin bu kısmını – örneğin duşta – yapmak, düzenli olarak yapmanıza yardımcı olabilir. Çoğu meme değişikliğinde (kanser olmasa bile), olağan dışı bir şey hissettiğinizde doktorunuzla iletişime geçmeniz çok önemlidir çünkü teşhis ne kadar erken olursa tedavinin de başarılı olma ihtimali o kadar artar.” dedi.

Twitter Head of UK Public Policy and Philanthropy Katy Minshall ise: “Breast Cancer Now ile birlikte platformda ilk sansürsüz canlı meme kontrolünü başlatmak harika bir şeydi.

#TouchLookCheck, bu kadar önemli bir sağlık mesajını güçlendiriyor ve bunun Tweeter’ları göğüslerini düzenli olarak kontrol etme konusunda kendilerini rahat ve kendinden emin hissetmeye teşvik edeceğini umuyoruz.” dedi.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.