Twitter beklenenden daha iyi reklam geliri elde ediyor

Ocak ve şubat ayı şirket için yavaş geçmişken, mobil uygulama tanıtımı (MAP) kampanyaları aracılığıyla büyüme, gelişim göstermeye devam ediyor.

Twitter geçen yıla göre ilk çeyrekte %28 artışla 1,04 milyar ABD doları gelir elde etti ancak geçen yılın dördüncü çeyreğindeki yüksek seviyesinden %20 düşüş kaydetti. Bu rakamın 899 milyon ABD doları, geçen seneden %32 artışla reklam gelirlerinden elde edildi.

Nakit paraya çevirilebilen günlük aktif kullanım (MDAU – Twitter’ın gün başına reklama maruz kalan gerçek kullanıcılarının sayısı için ana metrik) açısından toplam, bir önceki yıla göre %20 artışla 199 milyona ulaştı. Bu rakamın 162 milyonu ABD dışındaydı.

Twitter CEO’su Jack Dorsey analistlerle yaptığı görüşmede: “Birinci çeyrekte Twitter Amplify’daki reklamlar için izleyici deneyimini iyileştirdik ve reklamverenler için ‘conversation’ kontrollerinin başlatılmasıyla marka güvenliğini artırdık. Ayrıca, reklamverenlerin premium video içeriğine karşı video başlamadan önce gösterilen reklamları özel olarak yayınlayabilmeleri için marka güvenliğini gözeten bir yol olan ‘Düzenlenmiş Kategoriler’i (Curated Categories) de başlattık.” dedi. Dorsey, yakın zamanda piyasaya sürdüğü sesli ürün Twitter Spaces ile ilgili metrikleri paylaşma konusunda çekingen davrandı.

  • Kazanç: 1.04 milyar ABD doları
  • Reklam Geliri: 899 milyon ABD doları
  • Faaliyet Giderleri: 984 milyon ABD doları
  • Net Gelir: 52 milyon ABD doları
  • Aylık Günlük Aktif Kullanım: 199 milyon

Platform, mobil uygulama tanıtım (MAP) kampanyaları aracılığıyla güçlü rakamlar göstermeye devam ederken doğrudan yanıt reklamcılığında “önemli ilerleme” kaydettiğini söyledi. Özellikle Twitter’da bahis, kripto para ve yatırım ile ilgili paylaşımlar için para harcayan MAP reklamverenlerinin, harcamalarını ilk çeyrekte geçen yıla göre on kat artırdığı söylendi. Twitter 2020 yılı için reklam gelirinin %15’ini doğrudan yanıt reklamcılığına dayandırdı, bu oran önümüzdeki aylarda artacak gibi görünüyor.

Yine de Twitter’ın reklam büyüme yüzdesi, rakibi olan Facebook’un %46’lık artış oranından belirgin şekilde daha düşüktü. Twitter CFO’su Ned Segal, bu yılın başlangıcının Capitol Hill isyanları ve marka faaliyetinde yavaşlamaya işaret eden ABD görev başlama töreninin ardından olağan dışı olduğunu söyledi. Yılın bu döneminde platform, aynı zamanda bu yıl geri çekilen Grammy ve Oscar gibi büyük etkinliklere de güveniyor.

Teknoloji devi ayrıca yeteneklere büyük yatırımlar yapıyor; toplam maliyet ve harcamalar geçen yıla göre %21 oranında büyüyor. Şirket, yaptığı açıklamada: “Sonuç olarak personel sayısındaki büyümenin 2021’deki gider büyümesini daha iyi yansıtmasını bekliyoruz.” dedi.

29 Nisan’da Twitter’ın hisseleri %10.3 düştü ve analistler bunun, yatırımcıların yanlış yönlendirmesinden kaynaklandığını söyledi. Bu çeyrekte sağlıklı büyümeye rağmen, şirket şimdi ikinci çeyrek gelirinin 980 milyon ABD doları ile 1.08 milyar ABD doları arasında olmasını beklediğini, bunun da analist tahminlerinden daha düşük olduğunu söyledi. Bunun da ötesinde, rakipleri Facebook, Alphabet ve Snap, fazlasıyla iyi sonuçlar elde etmeye devam ediyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.