Türkiye’nin pimpirikli, terliksi ve ajan anneleri

Koçtaş, Anneler Günü çerçevesinde Facebook üzerinden eğlenceli bir anket yaparak, ‘Türkiye’nin Anne Profili’ni ortaya çıkardı.  Katılımcıların önceden belirlenen beş anne profilinden birini seçtikleri ankete göre, Türkiye’deki annelerin % 31’inin doyurgan, %29’unun pimpirikli, %18’inin ajan, %12’sinin ‘terliksi’, %10’unun ise öven bayan olduğu ortaya çıktı.

Koçtaş’ın ‘Türkiye’nin Anne Profili’ni belirlediği anketi iki aşamalı olarak gerçekleşti. İlk aşamada  8–12 Mayıs tarihlerinde Facebook üzerinden bir anket yapılarak katılımcılardan önceden belirlenen beş anne profilinden birini seçmeleri istendi. Koçtaş’ın uygulamasını 5806 kişi ziyaret etti, ankete katılan tekil kişi sayısı ise 2547 oldu.

Duygurgan Anne (%31)

Ankette %31’lik oy alarak birinci olan anne grubu Doyurgan Annelerin yaşam alanı evin mutfağı, en bilindik aksesuarı ise yemek kaşığı olarak ifade ediliyor. “Arkandan ağlar, cücük gibi kalırsın, vücuduna vitamin girsin” gibi çocukluğumuza damga vuran cümlelerin sahibi doyurgan anneler, yemek kaşığını uçak ya da kamyon olarak kullanmakta ustadır.

Pimpirik Anne (%29)

Ankette %29’luk oy ile ikinci sırayı pimpirikli anne alıyor. “Mikrop kaparsın, hasta olursun, taşa oturma, yabancılarla konuşma, valla seni kaçırırlar, sakın inanma kandırırlar” pimpirikli annelerin dilinden düşürmediği laflar arasında yer alıyor. En büyük hobileri 3’üncü sayfaları okumak olan pimpirikli anneler, felaket senaryolarını size uyarlamak konusunda uzman, cep telefonunuza cevapsız arama bırakma konusunda ise rekortmendir.

Ajan Anne (%18)

“Nereye gidiyorsun, o yanındaki kimdi, kim aradı, çantanda ne var, ne karıştırıyorsun sen?” ajan annelerin tipik soruları arasında yer alır. Ajan annelerin başlıca hobileri günlük karıştırmak, olur olmaz yerlerde birden karşına çıkmak ve şaşırtmalı sorularla açık yakalamaya çalışmaktır.

Terliksi Anne(%12)

“Geliyor bak” cümlesi kulaklarımızda çınlayan terliksi annelerin isabet gerektiren sporlarda da başarılı olacağı tahmin edilmektedir. Öfke derecesine göre pofuduk terlikten takunyaya kadar değişen çeşitlerden birini tercih eden terliksi anneler, olimpiyatlarda terlik fırlatma kategorisinin açılacağı günü beklemektedir.

Öven Bayan (%10)

Mezun olduğumuz okulların diplomalarını itina ile çerçeveli duvara asmak, altın günlerinde sizin başarılarınızdan dem vurmak ve sosyal medyada her yaptığınızı beğenip paylaşmak öven bayanların en sık karşılaşılan davranışları arasındadır. Öven bayan kategorisindeki anneler her lafa benim yavrum benim oğlum benim kızım şeklinde başlangıç yapmaktan asla vazgeçmezler.

 Türkiye’nin Anne Profilleri infografiği 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.