Türkiye’nin ilk nöropazarlama bölümü açıldı

Nörobilim ve pazarlamanın buluşma noktası olarak da tanımlanan Nöropazarlama Yüksek Lisans Programı, Üsküdar Üniversitesinde açılıyor. Üniversitenin bir sonraki hedefi Nöropazarlama Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni faaliyete geçirmek.

Üsküdar Üni. Rektör Yardımcısı ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İzzet Bozkurt

90’lı yıllarda Harvard Üniversitesi’nde başlatılan çalışmalara dayanan Nöropazarlama disiplininin amacı tüketicinin karar verme eğilimlerini bilimsel bir yol ile açıklamak hatta bir ölçüde öngörebilmek. Reklam satın almalarına yapılan devasa bütçeli medya yatırımlarının bilimsel gerekçelerle daha verimli kullanılmasının önünü de açacak disiplinin bugün yirminin üzerindeki ülkede lisans ve lisansüstü düzeyde eğitimi veriliyor. Türkiye’de bu eğitimi ilk kez Üsküdar Üniversitesi verecek.

Yeni açılacak program hakkında konuşan Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İzzet Bozkurt şunları söyledi;

“Koku, ambalaj, reklam, müzik, ürün, logo gibi bir uyarıcı karşısında tüketicilerin beyinlerinde oluşan tepkilerin saniye saniye ölçülmesi sonucunda, uyarıcının yarattığı hisler artık analiz edilebiliyor. Bu konuda gerçekleştirilen bilimsel araştırmalarda ve pazar araştırmalarında EEG, fMRI, Eye-Tracking gibi bilimsel yöntemler kullanılarak marka, reklam filmi ve logoların beynimizin farklı bölgelerinde oluşturduğu etkiler izleniyor, çarpıcı sonuçlar elde ediliyor. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi’nde kurulan laboratuvarlarımızda pek çok pazarlama yatırımının ön araştırmalarını üstleneceğiz. Üniversitemizde açılacak yüksek lisans programımızda Türkiye’nin ilk nöropazarlama uzmanlarını yetiştireceğiz. Dünya’nın ünlü pazarlama guruları ve nöropazarlama araştırmacıları üniversitemizde dersler verecek.”

Nöropazarlama yüksek lisans programına başvurular 03 Şubat 2014 tarihinde başlayacak.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.