Türkiye’deki gençlerin dijital davranışları

Starcom Mediavest Group Business Intelligence tarafından Campaign Türkiye için özel olarak hazırlanan bu çalışmada; Türkiye’deki genç nüfusun dijital davranışları ele alınıyor, internet kullanım motivasyonları ve medya tüketim süreleri global genç nüfus ile karşılaştırılmalı olarak inceleniyor. Genç nüfusun cihaz sahipliğinin ve internete erişimde kullandığı cihazların da değerlendirildiği çalışmada, mobilden gerçekleştirilen online aktiviteler de mercek altına alınıyor.

Türkiye dahil 32 farklı ülkede eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Global Web Index Araştırması, her gün internete bağlanan ve günde 1 saatten fazla vakit geçiren aktif internet kullanıcısı 725.000’i aşkın katılımcıyı kapsıyor. Türkiye dataları 16-64 yaş arası 12.600 aktif internet kullanıcısına yönelik gerçekleştirilen online anket sonuçlarına dayanıyor.

Gemius ve Ipsos konsorsiyumu tarafından yürütülen ve Türkiye’de yaşayan 12 yaş ve üstü temsili 4.000 bireyle her ay yüz yüze görüşülerek aylık bazda internet penetrasyonu hesaplayan IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması kapsamında 45.000 kişiyi aşkın üyesi bulunan pop-up panel aracılığıyla, kodlu siteleri ziyaret edenlerin sosyo-demografik verileri trafik verisine entegre ediliyor.

Gençlerin online popülasyondaki yeri

IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması Gemius 2015 verileri masaüstü bilgisayar sonuçlarına göre Türkiye’deki online popülasyonun dörtte biri (%24,3) 13-19 yaş arası gençlerden oluşuyor. Bu grubun %52’si kadın iken, %48’i ise erkek. Gemius Kasım ayı verilerine göre bu grubun en çok ziyaret ettiği site kategorileri arama motorları, sosyal ağlar ve video/tv siteleri olarak sıralanıyor.

İnternet kullanım motivasyonu

Global Web Index Araştırması 2015 verilerine göre, aktif internet kullanıcısı 16-19 yaş arası gençlerin internet kullanım motivasyonlarının başında “Nasıl yapılır?” araştırmaları yer alıyor. Ardından ise gündemi takip etmek ve eğitim yer alıyor.  Dünyadaki 16-19 yaş grubundaki gençler için ise internet kullanımında en önemli motivasyon arkadaşlar ve yakınlar ile iletişimde kalmak olarak görülüyor. Türkiye’deki gençler için ise bu motivasyon alt sıralarda yer alıyor.

Gençler mobil tüketimde öne çıkıyor

Cihaz bazında online medya tüketiminde Türkiye’deki genç grubun mobil cihazlarda, dünyadaki gençlerin ortalamasına göre öne çıktığı görülüyor. Türkiye’deki genç grup mobil cihazlarda günde ortalama 3,6 saat online vakit geçiriyor. Spesifik aktivitelere odaklandığımızda Türkiye’deki aktif internet kullanıcısı gençlerin öne çıktığı aktivite sosyal ağlar olarak görülüyor. Online TV ve online radyo her iki grup için de aynı sürelerde seyrederken, Türkiye’deki gençler online gazete okumada global ortalamanın gerisinde kalıyor. Aynı tablo fiziksel gazete okumada da kendini gösteriyor. Aktif internet kullanıcısı gençlerin günlük TV izleme sürelerinin, internette geçirdikleri sürenin yarısından daha az olduğu göze çarpan bir diğer nokta olarak öne çıkıyor.

Mobil cihazlardan internete giriş artıyor

Türkiye’deki 16-19 yaş arası gençlerin bir önceki ay internete girmede kullanılan cihazlar arasında ilk sırada mobil cihazlar yer alıyor. Mobil cihazlardan internete girme trendini 2015 yılı içerisinde incelediğimizde yılın çeyrekleri arasında hızlı bir yükseliş trendi görülüyor. Mobil cihazlardan internete girmek gençler arasında hızla yükselen bir trend olarak yerini almışken, gençlerin mobil aktivitelerini de büyüteç altına alıyoruz.

Bir önceki ay gençlerin mobilden en çok gerçekleştirdiği aktivitelerin başında arama motorlarını kullanmak, sosyal ağları ziyaret etmek ve anlık mesajlaşma uygulamalarını kullanmak geliyor. Gençlerin bir önceki ay satın aldığı içeriklerde de mobilin etkisi kendini gösteriyor. En çok satın alınan içerikler %20’lik oran ile mobil uygulamalar olarak öne çıkıyor. Ardından ise oyunlar ve e-kitap geliyor.

Mobil uygulamanın en çok para verilen içeriklerin başında yer aldığını göz önünde bulundurarak, gençlerin kullandığı mobil uygulamalara bakıldığında, eğlence odaklı uygulamaları daha çok kullandıkları dikkat çekiyor.

 

Bu yazı Campaign Türkiye Şubat 2016 sayısında yer almaktadır.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.