artwork

Türkiye ‘veri’de moda düşkünü çıktı

7 sene önce

0

Analytics Center / smartcon tarafından  31 Mayıs – 1 Haziran tarihleri arasında üçüncüsü düzenlenen, iş ve teknoloji dünyasının Türkiye’deki karar vericilerini bir araya getiren smartcon2016 İstanbul Zirvesi, Wyndham Grand Levent’te gerçekleşti.

Dünya’da üçüncüsü, Türkiye’de ikincisi düzenlenen smartcon2016 İstanbul Zirvesi’nde büyük veri teknolojileri ile entegre edilmiş inovatif iş modelleri üzerinden değerlendirmeler ve geleceğe yönelik tahminler sunuldu.

Zirve’nin ikinci gününde Analytics Center ile kariyer.net’in birlikte gerçekleştirdikleri “Türkiye Analitik Yetenek ve Yetkinlik Araştırması”nın sonuçları açıklandı. Smartcon & Analytics Center kurucu ortağı Emre Yayıcı ve Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz tarafından sonuçları açıklanan araştırma veri odaklı 2269 iş ilanı ve bu alanda çalışan 4776 kişinin verileri ve 150’nin üzerinde kişi ile yapılan bire bir görüşme ve anket çalışmaları incelenerek gerçekleştirildi. Dünya çapında 2015 yılında büyük veri destekli 4,4 milyon iş yaratıldığına dikkat çekilen araştırmada, Büyük Veri piyasasının 2026 yılında 84 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacağı öngörüsüne yer verildi.

Smartcon & Analytics Center kurucu ortağı Emre Yayıcı

Engelleri biliyorlar ama yatırım yapmıyorlar

Kariyer.net’in üye ve ilan verileri dikkate alınarak yapılan çalışmada en fazla analitik yetkinliğe sahip çalışanı olan sektörler şöyle sıralandı: Bilişim (%44), Finans (%22), Telekom (%13). Araştırmaya göre bu alanlarda çalışanların %28’i 3-5 yıl, %26’sı 0-2 yıl ve %20’si 6-8 yıl tecrübeye sahip.

Çalışma sonucunda işletmelerin veri odaklılığının önündeki en büyük engeller; organizasyon yapısı, rol ve sorumluluklar ile çalışan yetkinliği ve bilgi seviyesi olarak görülürken; bu iki engelin işletmelerin yatırım öncelikleri arasında yer almaması dikkat çekti. Dijital ve liderlik yetkinlikleri incelendiğinde, araştırmadan çıkan sonuçlar Türkiye’deki “Dijital Ustalığın” seviyesini de gözler önüne serdi. Buna göre, dünya kriterleri dikkate alındığında “Moda Düşkünleri”, “Yeniler”, “Muhafazakârlar” ve “Dijital Ustalar” olarak sınıflandırılan dijital ustalık seviyesi Türkiye için “Moda Düşkünü” olarak tespit edildi.

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz

Robot komedyen şov yaptı

Etkinliğin Start-up Day Zirvesi’nde “Girişimcilik Yükseliyor: Girişimcilik Devrimi” başlıklı sunumunu gerçekleştiren Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Emre Zorlu, “Vestel Ventures ile Vestel’in kapılarını start-up’lara açmak istiyoruz” dedi. Türkiye’den konuşmacı olarak TÜSİAD Dijital Ekonomi Yuvarlak Masası Başkanı Esin Güral Argat, Akbank Genel Müdür yardımcısı Orkun Oğuz gibi isimleri ağırlayan smartcon2016 İstanbul’da iş ve teknoloji dünyasının Türkiye’deki karar vericileri, alanında dünyanın önde gelen düşünce liderleri ve trend analistleriyle bir araya geldi. Ayrıca, dünyanın ilk robotik stand-up komedyeni Heather Knight, Marilyn Monrobot adlı robotuyla etkinlikte yer aldı. Marilyn Monrobot seyircilere “Merhaba” diyerek başladığı şovuna danslarıyla damgasını vurdu.

Marilyn Monrobot ve Heather Knight

Start-up Day’de Teknoloji ve Bankacılık

Smartcon2016 İstanbul Zirvesi’nin ikinci günü konuşmacılar arasında yer alan Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Orkun Oğuz, “Müşterilerimiz, kendileri için büyük yenilikler içeren teknolojik yeniliklerimizi her geçen gün daha çok kullanıyor” dedi ve ekledi: “Türkiye’de ilk kez API altyapısını programcıların hizmetine açan banka olarak, en yeni uygulamaları ilk olarak müşterilerimizin deneyimlemelerini sağlamaya dönük çalışmalarımıza bir yenisini eklemiş olduk. Bu atılımımız ile teknolojide ulaştığımız ileri seviyeleri, müşterilerimize bankacılık hizmetlerini en avantajlı şekilde ulaştırmak için devreye almaya devam edeceğiz.”

Girişimciler smartcon2016 İstanbul Start-up Day’de yarıştı

Start-up Day yarışması finalistlerinin de sahne aldığı Start-up Day’de Türkiye’de girişimcilik alanının gelişmesi ve ilerlemesi için atılması gereken adımlar tartışılırken; büyük veri, ileri analitik, yapay zekâ ve IoT gibi yıkıcı teknolojilere odaklanan 13 Start-up sunumları gerçekleştirildi. Birinci olan finalist, smartcon2016 Dubai Zirvesi’nde girişimini anlatma şansı yakaladı. Finalistin ulaşım ve konaklama masrafları ise Zorlu Holding tarafından karşılanacak.