Türkiye tanıtım kampanyasının tüm yönleri

 

Türkiye tüm dünyaya “Home of” konseptiyle tanıtılacak. Bu konseptle sadece turizm tanıtımının ötesine geçip Türkiye markasının algı seviyesinin yükseltilmesi amaçlanıyor, ama nasıl?

Şubat sayımızda bu sorunun yanıtını aradık ve Iconisus & I Mean It Creative kurucusu ve başkanı Emrah Yücel ile konuştuk.

Yeni konsepti tüm detaylarıyla açıklayan ve önümüzdeki dönemde yapılacak işleri anlatan Yücel, ayrıca geçtiğimiz aylarda çok tartışılan ihale süreci hakkında da bilgi verdi.

Bütçe 50 milyon dolar

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Almanya’da açılan ve 12 ajansın katıldığı ihale sonucunda 50 milyon dolar bütçeli, 1 yıllık Türkiye tanıtım işinin sahibi toplamda 87 kişilik bir ekip olan Iconisus & I Mean It Creative oldu. Bu bütçenin 43 milyon doları medya satın alma 7 milyon dolarlık bölümü ise tüm kreatif ile prodüksiyon işleri ve özel projeler için ayrılmış durumda.

Medya partneri Havas

Iconisus & I Mean It Creative’in bu işte en büyük medya partneri ise Havas. İşin %60’a yakın kısmını Havas üstlenirken Rusya, Uzakdoğu, Kuzey Afrika gibi bazı bölgelerde diğer büyük medya ajanslarıyla çalışılıyor.

 

 

“Home of” konsepti

Yeni iletişim stratejisinde tek bir slogan yerine baş tarafı sabit olan, devamı ise sürekli değişen bir slogan yapısı tercih edildi ve “Home of” konsepti ortaya çıktı. Neden “Home of” sorusuna Yücel, “Çok seksi bir slogan bulabilirdik. Bulduk da ama onlar bizi kesmedi. İstedik ki her yere uyabilen bir formül olsun. Pergel gibi olsun. Bir ayağı sabit, bir ayağı da bir sürü şeye dokunsun istedik.  Ben bu slogan meselesini şuna benzetiyorum. Keep Calm and Carry vardı… Keep Calm kaldı ve herkes gerisini değiştirdi. Bu biraz onun gibi bir formül. Pergelin bir ayağı sabit diğer ayağı her şeye dokunuyor. Turkey Home of Su Böreği, Turkey Home of Döner, Turkey Home of Gilan, Rıfat Özbek, Sarar… Herkes için farklı. Böyle bir slogan yapısının doğru olduğunu düşündük” diye yanıt verdi.

Kampanyaya yıldız tozu: Julian Moore

Kampanyanın şu ana kadar belki de en ilgi çeken yanı tanıtım filminde ünlü aktris Julian Moore’un rol alacak olması. Moore’lu tanıtım filminin ilk gösterimi 19 Şubat’ta yapılacak.

Filmin detaylarını ise şöyle anlatıyor Yücel: “Destinasyon pazarlaması yaparken kollarınızı bağlayan bazı şeyler var. Destinasyonu göstermek zorundasınız. İşte bu noktada herhangi bir ürünün reklam filminden farklılaşıyor. Kapadokya, Ayasofya, Pamukkale, Antalya vs… hepsini göstermek durumundasınız. Bu durumda zaten 60 saniye tanımlı hale dönüşüyor. Bunun içerisinde bir de büyük bir hikaye katmak hem yanlış hem de zorlama oluyor. O yüzden biz de güzel görüntülerin içerisine Julian Moore’la birlikte bir star tozu serpmiş olduk. Şunun altını çizmek isterim, Julian Moore Türkiye’nin yüzü oldu yanlış bir tabir.”

Ünlü fotoğrafçılar

Geçtiğimiz ay dünyaya adını “Afgan Kız” fotoğrafıyla duyuran Amerikan belgesel fotoğrafçısı Steve McCurry, reklam fotoğrafçılığının ‘bir numarası’ olarak görülen Mark Edward Harris, sanat elçisi ve başarılı foto muhabiri Hazel Thompson, rock yıldızlarının fotoğrafçısı Robert M. Knight, proje kapsamında Türkiye’de fotoğraf çekimi gerçekleştirdi.

Yücel’in verdiği bilgiye göre bir ay içerisinde 5000’e yakın fotoğraf çekildi. İlk etapta bunlardan 250 tanesi Bakanlık’a teslim edildi. Ardından 1000 kadar fotoğraf daha verildi dolayısıyla güzel bir görsel kütüphane oluştu.

1 yıl sonunda sonuç ne olacak?

Bu yıl yapılacak kampanyanın en önemli özelliğinin işin turizm tanıtımından çıkıp marka algısına odaklanması olduğu dikkat çekiyor. Peki bu bir yıllık projenin Türkiye’nin marka algısına katkısı ne olacak?

Şu anda Türkiye’nin algısı hangi ülkede ne düzeyde?

Türkiye’nin zayıf noktaları ne ve bu zayıf noktaların ilacı nerede?

Kampanyada ileriki dönemlerde başka neler yapılacak? Herkesin kampanyaya katılımı nasıl sağlanacak?

Mecra dağılımı nasıl planlandı? Yeni kampanyada diğer yıllara hangi mecraların oranı arttı hangileri azaldı?

Türkiye tanıtımının yeni dönemi ile ilgili tüm bilgiler Campaign Türkiye Şubat sayısında.

Ayrıca Türkiye Markalaşma ve Turizm Kampanyası’nın tanıtımı için hazırlanmış Turkey Home gazetesi de Şubat sayımızla birlikte okuyucularımıza ulaşacak.

 

 

Emrah Yücel’in kampanyayı anlattığı videoyu buradan izleyebilirsiniz.

[vimeo id=”85133205″ width=”600″ height=”350″]

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin
4 Yorumlar
 1. Gurkan Uğurcan diyor

  Kusura bakmayın ben bir grafik tasarımcı olarak, bu kadar büyük bütceli bir projein sunumu nasıl olurda, bu kadar basit hertarfta gördüğümüz bir iki grafik ve Emrah’ın egolu konuşması ile böyle oluyor anlamdım. E tabi arkamda Egemen bağış varsa ihale almak kolay olur tabi. Sen sadece bir grafik tasarımcısın öylede kal, kemdini reklamcı diye tanıtma lütfen. Irrite oluyorum. Şimdi doğru konuşuyorum diye bu yazıyı silersiniz. O zaman haklı çıkmış olurum.

 2. hulya diyor

  Kül­tür ve Tu­rizm Ba­kan­lı­ğı­’nın 2014 yı­lı içe­ri­sin­de yurt dı­şın­da ger­çek­leş­ti­ri­le­cek rek­lam fa­ali­yet­le­ri için açı­lan iha­le­ye Yü­cel dı­şın­da baş­ka bir ajans ka­tıl­ma­dı ya da alın­ma­dı. Ha­liy­le o da tek ba­şı­na ka­tıl­dı­ğı iha­le­yi ka­zan­mış ol­du. Oysa ki Emrah Yücel, ihaleye 12 ajansın katıldığını söylüyor.

  İl­ginç olan bir du­rum iha­le­nin ne­re­de ya­pıl­dı­ğı­dır. İha­le, Al­man­ya­’nın baş­ken­ti Ber­li­n’­de ger­çek­leş­ti­ril­di. Ta­bi­i iha­le yurt dı­şın­da ya­pı­lın­ca, iha­le­yi ka­za­na­nın da çok uzak­ta ol­ma­sı ge­re­ki­yor. Evet, iha­le­yi ka­za­nan Em­rah Yü­cel de, uzak­lar­da, Ame­ri­ka­’da otu­ru­yor.

 3. yasemin tunaboylu diyor

  Oray Eğin, “O, “Holl­ywo­od film­le­ri­ne afiş yap­tı­m” di­yor ya; hep­si de­ne­me afi­şi… Hiç­bi­ri fi­nal afi­şi de­ğil, res­men kul­la­nıl­ma­mı­ş” di­ye yaz­mış­tı.

 4. yasemin tunaboylu diyor

  Ayrıca bu kampanyayla ilgili olarak Ertuğrul Günay, “Dönemimde tanıtım ihalesi, tam şeffaflıkla, bakanlık yetkilileri, turizm kuruluşları ve akademisyenlerin katılımıyla yapıldı. Hiç tek firma olmadı, şeffaf bir süreçte en az dört-beş firma alıyordu. Komisyonlar da bugünden çok düşüktü” şeklinde eleştiride bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.