artwork

Türkiye mobil uygulama gelir artışında 4. sırada

11 sene önce

0

Mobilike şirketi, 2012 Q2 sektör verilerinin yer aldığı “Uygulama Mağazaları ve Kullanım Analizi Raporu”nda mobil uygulama kullanım alışkanlıklarını mercek altına aldı.

Eskiden sadece SMS, MMS gönderip sesli görüşme yapılan telefonlar, bugün sosyal ağlar, oyunlar, TV/müzik ve benzeri uygulamalarla kullanıcıların hayatını 360 derece çevreliyor. Bu noktada uygulama mağazaları ve indirilen uygulumaların özellikleri önemli bir değişken haline geliyor.

Uygulama mağazaları şimdiye kadar var olmayan bir pazar oluştururken, bir çok uygulama paralı  (paid) olarak veya uygulama içi satın alma (in-app purchase) modülleriyle bir ekonomi yaratıyor.

Araştırmada göze çarpan en önemli bilgilerden biri, Türkiye‘nin uygulama mağazaları üzerinden elde edilen gelir artış oranında Rusya, Brezilya ve Meksika ile beraber ilk 4 içerisinde yer alması. Bu bilgi ülkemizde artan akıllı telefon kullanım oranlarına bakıldığında makul gibi görünse de akıllı telefonların ve içerisinde sunulan farklı modüllerin ülkemizdeki kullanıcılar için ne kadar önemli bir unsur olduğu buradaki önemli nokta olarak göze çarpıyor.

İndirilen her 100 ücretsiz uygulamaya karşılık ne kadar ücretli uygulama indiriliyor?

Türkiye’de genel uygulama indirme oranlarına bakıldığında indirilen her 100 ücretsiz uygulamaya karşılık sadece iki tane ücretli uygulama indiriliyor. Bu rakamın önümüzdeki dönemde kullanım alışkanları arttıkça yükseleceği öngörülüyor fakat ilk etapta ülkemizdeki kullanıcıların biraz daha temkinli para harcadığını söylemek mümkün. Türkiye’de uygulama mağazalarından gelen toplam gelirin yarısından fazlasının ücretsiz (free) uygulamaların içerisinde (in-app purchase) yapılan satın alma işlemlerinden geliyor. İlk etapta paralı uygulama satın alımına karşı temkinli olmakla birlikte, kullanıcıların hoşuna giden bir teklif olması ve uygulamaya güvenmesiyle para vermekten çekinmedikleri görülüyor.

Türkiye ile ABD’yi kıyasladığımızda benzer bir durum görebiliyoruz. ABD’de ilk 200 ücretli uygulamalarda gelirlerin yüzde 66’sı ücretsiz (free) ama uygulama içi satın alma modülleri (in-app purchase) olan uygulamalardan gelirken, gelirlerin sadece yüzde 13’ü direkt ücretli uygulamalardan elde ediliyor.

App Store'da en çok ciro yapan uygulamalar arasında Türkiye'de en çok gelir yaratan kategoriler

Apple App Store’daki ilk 100 uygulamaya göre Türkiye’deki yönelimlere baktığımızda, oyun kategorisinin uygulama mağazaları satışlarında ciddi bir ağırlığının olduğunu görebiliyoruz. Bunu navigasyon, sosyal ağlar ve eğlence kategorileri içerisindeki ücretli uygulamalar takip ediyor. Navigasyon kategorisinin toplamına bakıldığında önemli bir yüzde elde etmesinin bir nedeninin de uygulama ücretlerinin diğer kategorilerle karşılaştırıldığında belirgin şekilde pahalı olması diyebiliriz. Navigasyon kategorisinde ilk 10 uygulama listesine baktığımızda ise önemli markaların uygulamalarının 20 doların üzerinde olduğunu görüyoruz.

Senin için
Tümünü göster
Elmaslarla bezenmiş kredi kartıyla daha havalı olun

Kartınızı pırlantalı almaz mıydınız?...

Adidas’tan ‘Boyaya Batırılmış’ enerji dolu ayakkabılar

Los Angeleslı Multidisipliner Sanatçı Cali DeWitt, Adidas Originals’ın klasik Campus...