Türkiye için çalışmaya devam ediyoruz

COVID-19 salgınının yayılmaya başlamasıyla birlikte hazırlıklarımızı yapmaya başlamıştık ve ülkemizdeki ilk vakanın ardından hızla harekete geçtik. 5 binden fazla çalışanımızla 13 Mart’tan itibaren evden çalışmaya başladık. Sonraki bir haftalık süreçte de 10 binden fazla çağrı merkezi çalışanımız çalışmalarına evden devam etmeye başladı. Bu kadar çok çalışanıyla, bu kadar hızlı aksiyon alan nadir şirketlerden biri olduğumuzu söyleyebilirim.

Biz halihazırda üç yıldan fazla bir süredir çalışanlarımıza “mobil çalışma” ve “evden çalışma” imkanı sunan bir şirketiz. Dolayısıyla salgın sebebiyle evden çalışmaya geçtiğimizde bu duruma hızla adapte olduk. Çağrı merkezi çalışanlarımız da dahil olmak üzere 15 binden fazla çalışanımız güçlü internet altyapımız sayesinde evlerinde güvenli bir şekilde çalışmaya başladı. Pandemi son iki yıldır sıkça tekrarladığımız ‘dijital dönüşüm’ kavramının ne denli önemli olduğunu bir kez daha bize gösterdi. Evden çalışma devam ederken mağazalarımızda da gereken tüm önlemleri alarak çalışan ve müşteri sağlığına özenle eğildik.

Tıpkı pandemi sürecinde müşterilerimize esnek fatura ödeme seçenekleri, ek internet ve konuşma paketi sunduğumuz gibi ‘yeni normal’de de müşterilerimizi dinleyecek ve onların ihtiyaçlarına hızla cevap vereceğiz. Bu yeni süreçte çeviklik önem kazanacak.

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında hem genel merkezimizde hem de mağazalarımızda bir dizi önlem aldık. Daha önce de belirttiğim gibi, genel merkezimizde evden çalışma düzenine geçtik. Mağazalarımızda ise mağaza metrekaresinin 10’da 1’i kadar müşteri kabul ediyoruz. Mağaza çalışanlarımız bu süreçte maske ve eldiven kullanımına özellikle dikkat ediyorlar. Müşterilerle iletişimi sosyal mesafe kuralına uyarak kuruyoruz. Bunların dışında, çalışanlara da müşterilere de 14 kuralı hatırlatmak adına mağaza ekranlarımızda Sağlık Bakanlığı’nın 14 kural videosunu oynatıyoruz. Virüsün bulaşma riskini minimize etmek için mağazalarımızın girişine el dezenfektanı yerleştirdik. Bu dönemde el hijyeninden sonra telefon hijyenine de dikkat edilmesi gerektiği için “Telefon hijyeni nasıl sağlanır?” konulu bir video hazırlayarak müşterilerimizi ve kamuoyunu bilgilendirdik.

COVID-19 döneminde müşterilerimize esnek fatura ödeme seçenekleri ya da ek internet ve konuşma paketi sunma gibi farklı şekillerde destek olmaya çalıştık. Salgın sürecinin başlangıcından itibaren sağlık çalışanlarımızın, 65 yaş üstü müşterilerimizin ve öğretmen ve öğrencilerimizin kullanımları için ek data ve dakika paketleri tanımladık.

Sağlık sektöründe görevli Turkcell kullanıcılarının hatlarına ücretsiz 500 dakika konuşma ve 5 GB internet paketi tanımladık. Bunun yanı sıra uzaktan eğitim sürecinin başlamasıyla birlikte öğretmen, öğrenci ve velilerin EBA içeriklerine mobil cihazlar üzerinden erişebilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan 3 GB desteği, aynı gün 6 GB’a çıkardık. Evlerinde Turkcell sabit interneti kullanan öğrenci ve öğretmenlerimize destek amacıyla EBA platformuna erişim hızlarını 100 MBit’e yükselttik. Derslerini TV’den takip etmek isteyen öğrencilerimiz için yeni nesil TV platformumuz TV+’da geçerli 10GB ücretsiz data tanımladık. BiP üzerinden sesli ve görüntülü görüşmeleri tüm Turkcell’liler için ücretsiz hale getirdik.

Ayrıca fizy, TV+, Dergilik gibi dijital servislerimiz ile müşterimizin evlerinde daha verimli zaman geçirmeleri için kampanyalar yaptık. Yine fiber müşterilerimiz için belirli bir süre en düşük indirme hızını 50 Mbit’e, yükleme hızlarını ise 4 kat artışla 20 Mbit’e yükselttik. Bu zorlu dönemde tüm imkanlarımızla müşterilerimizin yanında olmak için tüm imkanlarımızı seferber ettik.

Yeni normal’, bizim için eskisinden çok da farklı değil aslında. Biz her zaman müşteri memnuniyetini ön planda tutan bir şirket olarak belirsizlik dönemlerinde de müşterilerimize karşı duyarlı davranmaya devam edeceğiz. Tıpkı pandemi sürecinde müşterilerimize esnek fatura ödeme seçenekleri, ek internet ve konuşma paketi sunduğumuz gibi ‘yeni normal’de de müşterilerimizi dinleyecek ve onların ihtiyaçlarına hızla cevap vereceğiz. Bu yeni süreçte çeviklik önem kazanacak. Eğitim ve sağlık sistemi dahi yeniden şekilleniyor. Yıllardır sürdürdüğümüz yüz yüze eğitim alışkanlığını bir anda bırakıp ekran karşısına geçtik. Eğitimin yeni normalinde uzaktan eğitimle birlikte online eğitimler önemli bir yer edinecek. Tam bu noktada da telekom ve teknoloji firmaları devreye girecek. Çünkü dijitalleşme, kesintisiz bağlantıyla yani 5G altyapısı ile var olabilir. Dünyanın ilk dijital operatörü Turkcell olarak Türkiye için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Biz kademeli normalleşme sürecinin ilk adımını 8 Haziran Pazartesi günü attık ve tüm güvenlik tedbirlerimizi alarak plazalarımızı yeniden açtık. Çalışanlarımız ofisten çalışmaları gerektiğinde yöneticilerinin onayı ile ofise gelebiliyor. Hiçbir çalışanımızı ofise gelmeye mecbur bırakmıyoruz. Ofislere belirli bir sayının üzerinde kişi almıyoruz. Maske ve dezenfektan kullanımını zorunlu kıldık. Asansörlerimizde ve çalışma alanlarımızda da sosyal mesafe kuralına harfiyen uyuyoruz. Mağazalarımızda da tüm önlemler alınmış durumda.


Alper Ergenekon
Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

 

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye’nin 101. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.