Türkiye araştırma sektörü %12 büyüdü

Her yıl olduğu gibi geçen yıl da araştırma sektör raporunda araştırmacılara önümüzdeki yılın sektör büyüme tahmini soruldu. Tahmin geçen yıl da yanılmadı ve  % 12 büyüme oranına ulaşıldı.

     

ESOMAR ve TÜAD (Türkiye Araştırmacılar Derneği) işbirliği ile Arsan Danışmanlık tarafından hazırlanan Araştırma Sektör Büyüklüğü raporu sonuçlandı. Rapora göre 2013 yılı Türkiye araştırma cirosu % 11.8 artışla 413 milyon TL, olarak gerçekleşti.

ESOMAR, her yıl tüm ülkelerin ESOMAR temsilcileri kanalı ile dünya araştırma pazarı büyüklüğünü hesaplamak için bir çalışma yürütüyor ve sonuçları ‘Global Market Research’ adıyla yayınlıyor.

“Türkiye Araştırma Sektörü Büyüklüğü” raporu da, her yıl olduğu gibi, ESOMAR soru formuna yapılan bazı eklemelerle sektördeki firmalardan toplanan bilgilerle oluşturulmakta .Bu yıl araştırmaya  geniş çaplı katılım gerçekleşti ve 37 araştırma şirketi; 24 Tüzel TÜAD üyesi, 6 bireysel üye ve 7 üye olmayan firma, bilgilerini paylaştı. Ulaşılan toplam ciro rakamı  TÜAD Yönetim Kurulu tarafından sektörün bilgi paylaşmayan bölümü için yapılan tahminlerle son haline getirildi.

Cironun % 8’ini yurt dışından gelen projeler oluştururken, geçen yıl bu rakam % 6 idi.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.