Site icon Campaign Türkiye

Türk reklamcılar Cannes Lions’ta ne konuştu?

Festivalde sona yaklaşırken, Türkiye’den katılımcılar da düne damga vurdu. Keyifli olduğu kadar yorucu geçen oturumların ardından Türk reklamcılar soluğu Cannes Lions‘un en VIP partisine yani Campaign Party‘de soluğu aldı. Reklam dünyasının uluslararası üne kavuşmuş birçok isminin katıldığı partinin öncesini burada açıklıyoruz:

Öncelikle TBWA/İstanbul‘un Gay Turtle işiyle birlikte Cannes’da bu yıl siftahı yapmasıyla birlikte ajanslar arasında bir tebrikleşme merasimi gerçekleşti… Geçen yıl Kırmızı Işık Uygulaması‘yla Türkiye’ye ilk Grand Prix‘yi getiren Y&R Team Red‘den Ayşe Aydın, “Türkiye için karalar bağlamıştık bu sene, iyi oldu bu” diyerek tebrik ederken Oğuzhan Akay ise, Gay Turtle işinin en az Altın Aslan kazanması gerektiğini ve hakkının yendiğini ifade ederek, “Jürilerde ve işlerde ne kadar çoksak o kadar önde olacağız” yorumunu yaptı.

TBWA/İstanbul ekibini belki de içten tebrik edenlerden biri de Levent Kömür oldu… Burcu Kayımtu‘yu tebrik eden Kömür, Volkan Karakaşoğlu‘nun ise “yanaklarından öpücük” göndererek kutlama seremonisine katıldı.

Peki şimdi gelelim oturumlar hakkında yapılan sohbete…

Will Smith etkisi katılımcılarda hala sürüyor.

Will Smith‘in etkisi hissedilmeye devam ediyor… Ayşe Aydın, “Will Smith’in samimiyetle ilgili söyledikleri de çok iyiydi” derken, Alemşah Öztürk, “Will Smith adamım. Çocukları da süper, eşi de inanılmaz. Tam bir power couple. Ben teker teker not aldım. Enfesti” yorumunu yaptı. Oturumda hem tweet atıp, foto çekip üstüne bir de not alarak, Alemşah bizce Campaign Türkiye ekibinde rahatlıkla yer alabileceğini gözler önüne serdi bu yorumuyla…

Peki Türkiye’den katılımcılar nam-ı diğer Cannes Lions Experts, dünkü oturumlar hakkında ne dedi? Günün açılışını salonların doluluk oranını tespit eden Uğur Şeker yaptı, “Salonlar şu an rahat gibi ama yavaş yavaş doluyor… Bilginize” derken, Muharrem Ayın, Lumiere’deki oturumların iştah açıcı olduğunu söyledi. Biz bunu usta şef ve TV programcısı Anthony Bourdain‘e bağlamıştık ama cidden de dün Cannes’daki en bomba konuşmalar Lumiere’deydi… Muharrem Ayın, Keith Weed‘in “Influencer’ınızı kullanırsanız mesajınızın menzilini 5.2 kat artırırsınız” sözünü öne çıkardı.

Düşmanını kendine yakın tut, idolünü daha da yakın…

Öte yandan arka arkaya bomba oturumlarda salonlarından çıkmayan Türk katılımcılar adeta düşman çatlatırcasına oturumlar boyunca yakından çektikleri fotoğrafları paylaştı. İşte o diyaloglardan biri:

Haymi Behar– Sami en önde misin canım

Sami Basut– Beni bilirsin:)) Eğer idolün konuşuyorsa, you just keep them close.

Sami Basut’a cevap salonun diğer köşesinden, Muharrem Ayın tarafından geliyor…

Günün öne çıkan oturumlarından biri de Wired‘ın lideri Kevin Kelly’nin sanal gerçeklik üzerine konuştuğu oturumdu. Güzel Sanatlar‘dan Burçin Ergünt, “Sanal gerçekliğe kısa vadede gereğinden fazla önem veriliyor ama uzun vade için de olacağından değersiz gösteriliyor” sözünü öne çıkarıyor. Lawrence Du Pre ise “Gayet iyi Kelly ;-)” yorumuyla tam puan veriyor, Kelly’e. Muharrem Ayın da Kelly’nin “En büyük şirketler VR şirketleri olacak” öngörüsünü öne çıkararak, “KK döktürüyor” yorumunu yapıyor. Yüce Zerey de Kevin Kelly‘nin oturumunu beğendiğini söylüyor.

Tuğbay Bilbay, Kelly’nin oturumundan detaylar paylaştı…

Neslihan Olcay ise, BBC Hard Talk‘un ilk canlı izleyici karşısında çekiminin gerçekleştirildiğini fotoğrafıyla paylaşırken, Haymi Behar, magazin basınına adeta haber atlatıyor ve Gwyneth Paltrow‘un sabah çekilen bir fotoğrafını paylaşıyor. Sami Basut ise, şaşırtıcı bir itirafta bulunarak, “There is seasons in a persons life. I think I love all seasons of Gwyneth” diyor.

Daily Mail bile böyle kare yakalayamazdı… Haymi Behar yakaladı, karşınızda Gwyneth Paltrow.

Muharrem Ayın, Lumiere salonundaki oturumları kaçırmamaya özen gösterdi.

Campaign Türkiye ekibi, gündem toplantısını yaparken (yerseniz)
Exit mobile version