Türk aile şirketlerinin bugünkü durumu

PwC Türkiye’de ve globalde aile şirketlerinin durumunu inceleyen bir araştırma yayınladı. Araştırma sonuçlarına göre, Türk aile şirketlerinin ekonomiye kattığı değer oldukça parlak gözüküyor.

Globalde 1952, Türkiye’den ise 99 şirketin katıldığı bu araştırmaya göre, geçtiğimiz yıl içinde Türk aile şirketlerinin %81’inde satış artışı görüldü. Girişimciliğe ve yenilikçiliğe vurgunun arttığı bu dönemler için sevindirici bir haber olarak değerlendirilebilir. Satış düşüşü ise globalde %19 iken Türk aile şirketleri için %9 oranında gerçekleşmiş.

Diğer ölçülere gelirsek, aile şirketlerinin yurt dışı pazarlara yaptığı satışların yüzdesi %33; bu oranın seneye %40’ı bulacağı tahmin ediliyor. Türk aile şirketlerinin karşılaştığı temel zorluklar ise %37 piyasa şartları, %34 hükümet politikaları, %28 ise dış pazardaki zorluklar olarak belirtilmiş.

Raporla ilgili PwC Küresel Aile Şirketleri Hizmetleri Lideri Eric Andrew “Aile şirketleri Türkiye ekonomisi için hayati öneme sahip ve iş hayatının ayrılmaz bir parçası. Bu nedenle Türkiye’de aile şirketlerinin büyüdüğünü ve geliştiğini görmek harika. Türkiye’de satış gelirlerinin düzeyi çok umut verici. Türk aile şirketlerinin % 81’i geçtiğimiz yıl satışlarda artış yaşandığını söyledi, bu oran dünya genelinde %65. Mevcut ekonomik ortamda bütün iş alanlarında bazı zorluklar söz konusu ancak Türk şirketlerinin 2010 yılına göre (%56) 2012 yılında belirgin bir şekilde daha az endişeli olduklarını (%37) görüyoruz. Türkiye’deki aile şirketleri azimli, başarılı,  kendine güvenli ve ekonomik kriz etkilerinin azalması ile güçlerinin büyüklüğünün de farkına varmaya başladılar” yorumunu yaparken PwC’nin Türkiye’deki Aile Şirketi Hizmetleri Direktörü Mehmet Karakurt ise yerel aile şirketlerinin atlattıkları ekonomik krizin ardından kendi güçlerinin farkında olmaya başladıklarını, rekabetçi şartlara kavuştuklarını belirtti.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.