Tüm zamanların en iyi 20 Super Bowl reklamı açıklandı

Amerikan futbol ligi National Football League'in şampiyonluk maçı Super Bowl, markaların 110 milyon kişilik televizyon seyircisi karşısında ürünlerini tanıtmaları için olağanüstü bir fırsat.

Geçtiğimiz 10 yılda YouTube, Super Bowl reklamlarını izlemeleri ve AdBlitz profili üzerinden en beğendiklerine oy vermelerini istedi. Şimdi de platform ilk 20'ye yerleşen Super Bowl reklamlarını yayınlıyor.

Budweiser'ın birinci sırada yer alan "Puppy Love" reklamı

YouTube’ta yayınlandıkları yılın Ocak ve Şubat aylarında izlenme oranlarına göre Super Bowl reklamlarını analiz eden "AdBlitz’s 10-year Anniversary Report" Çarşamba günü YouTube’un blog sayfasında yayınlandı.

Yapılan analizler sonucunda elde edilen en önemli bulgulardan biri, Super Bowl’dan önceki Pazar günü yayınlanmış olan reklamların oylamada en büyük başarı elde etmiş olmaları. “Reklamları platforma erken yükleyen reklamverenler genel olarak daha başarılı oluyor” diyor YouTube’un ajans ve medya çözümleri üzerine çalışan başkan yardımcısı Tara Walpert Levy.

Mesela, Anomaly ajansının hazırladığı Budweiser’ın 2014 yılına ait "Puppy Love" YouTube’ta en fazla izlenen Super Bowl reklamı ve daha erken yayınlanmıştı. Budweiser’in Super Bowl’dan önce yayınladığı bir başka reklamı olan "Lost Dog" da listede dördüncü sıraya yerleşti.

Aynı şekilde, Volkswagen ve Deutsch ajansı da Super Bowl reklamlarını daha erken yayınladılar ve bunun sonucunda da top 20 listedinde en fazla yer alan marka ve ajans olmayı başardılar. Markanın 2011 yılına yayınladığı ve Darth Vader kılığındaki bir çocuğun ‘Güç’ün yardımıyla otomobili ‘çalıştırdığı’ "The Force" reklamı üçüncü sıraya yerleşti.

Reklamların Super Bowl’dan önce yayınlanması trendi gittikçe artıyor. Aslında, araştırmaya göre 2008’den 2016’ya kadar bu reklamların sayısı %200 arttı.

Otomobil ve bira markaları düzenli Super Bowl rekamverenleri ve YouTube’un yaptığı araştırmaya göre de bu kategoriler platformda başarı elde etmiş olanlar. Volkswagen, BMW, Acura, Toyota, Hyundai ve Ram gibi otomobil markaları ile Budweiser ve Bud Light gibi bira markaları 20 reklamın bulunduğu listede 13 yeri aldı.

Clash of Clans ve Pokemon için hazırlanan iki video oyun reklamı da top 20’de dereceye girdi. Liam Nielsen’ın başrolde olduğu ve Barton F. Graf’ın hazırladığı Clash of Clans’ın 2015’te yayınlanan "Revenge" reklamı ikinci sıraya yerleşti. Omelet ajansının hazırladığı ve 2016’da yayınlanan Pokemon’un "#Pokemon20" reklamı ise beşinci sıraya yerleşti.

Listede yer alan reklamların toplam izlenme oranı toplandığında 440 milyon dakikayı buluyor, bu da Super Bowl’u 1.8 milyon kez izlemeye tekabül ediyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.