Tüketiciyi Koruma Kanunu bilgilendirme toplantısı yapıldı

IAB Türkiye ve İnternet Medyası Derneği, 4077 sayılı Tüketiciyi Koruma Kanunu’na aykırı bulunan gıda takviyesi ve kozmetik ürünlerle ilgili 3 Mayıs’ta  TTNET Genel Müdürlük binasında bir bilgilendirme toplantısı düzenledi. IAB Türkiye Başkanı Ahmet Pura, Reklam Kurulu Başkanı Ramazan Ersoy, Reklam Kurulu Koordinatörü Muhittin Yıldırım’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıda yeni kanun hakkında bilgi verildi.

Ramazan Ersoy

Toplantıda söz alan Reklam Kurulu Başkanı Ramazan Ersoy, 4077 sayılı Tüketiciyi Koruma Kanunu hakkında bilgi verdi. Yeni yasanın tüketicilerin sağlık ve ekonomik haklarını koruduğunu belirten Ersoy, tüketicilerin ekonomik mağduriyetlerinin de önüne geçileceğini dile getirdi. Reklam Kurulu olarak yeni yasa kapsamında tüketiciyi yanıltıcı bilgiler içeren reklamlar hakkında soruşturma açabileceklerini ve soruşturma sonucunda hatalı bir durumla karşılaştıklarında reklamverenler, ajanslar ve mecra kuruluşlarına uyarı, durdurma ve para cezası gibi yaptırımlar verebileceklerini ifade etti.  Ramazan Ersoy konuşmasına şöyle devam etti:

“Gıda takviye ürünlerinin reklamları genel olarak internet ortamında yayınlanıyor ve bu ürünlerin reklamlarında tüketiciyi yanlış bilgilendiren ifadeler yer alıyor. Gıda takviyeleri; Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’na yapılan bildirimler sonucunda gıda ürünü olarak satış sunuluyor. Ancak bu ürünlerin reklamlarında gıda ürünlerine uymayan ve içinde “zayıflatır, iyileştirir” gibi sağlık beyanları yer alıyor. Sağlık beyanlarının yer aldığı reklamların da yayınlanmasının yasak olması sonucu bu tarzdaki gıda takviye reklamlarının tüketicilerin karşısına çıkmasına izin vermiyoruz.”

Bilgilendirme toplantısında diğer bir söz alan kişiyse Reklam Kurulu Koordinatörü Muhittin Yıldırım oldu. Konuşmasında gıda takviyeleri ve kozmetik ürünlerinin tanımlarına dikkat çeken Yıldırım, bu alandaki reklamverenlerin gerekli prosedürleri yerine getirmelerini söyledi. Konuşması sırasında yaptığı sunumda internette yer alan gıda takviyeleri ve kozmetik reklamlarından örnekler veren Yıldırım, internette gösterilen banner’ların yanı sıra bu banner’ların yönlendirdiği internet sitelerinin de reklam kapsamına alındığını söyledi.

Toplantıda ayrıca, geçtiğimiz yıl Reklam Kurulu’na gıda takviyeleriyle ilgili toplam 236 reklam şikayetinin geldiği bilgisi de paylaşıldı. Reklam Kurulu, bu reklamların 235’ini kusurlu bularak bu reklamlara para cezası verdi.

Diğer yandan, Reklam Kurulu üye sayısının 29’dan daha az bir sayıya düşürüleceği toplantıda verilen bilgiler arasında yer aldı. Reklam Kurulu’nun böyle bir değişikliği, hızlı karar alma mekanizmasını oluşturması amacıyla yaptığı düşünülüyor.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.