Tüketicinin karmaşık satın alma yolculuğunu anlamak

Tüketicinin bir gereksinim ya da istekle harekete geçmesiyle başlayıp farklı seçenekleri keşfedip değerlendirmesiyle devam eden ve satın alma kararı vermesiyle tamamlanan süreci satın alma yolculuğu olarak tanımlıyoruz.
Kişiden kişiye değişiklik gösteren satın alma yolculuğunun her adımında tüketicinin karşısına birçok temas noktası, keşif olanakları ve seçenekler çıkıyor. Arama motorları, sosyal medya ve yorum siteleri gibi online ortamlarda yaptığımız hemen her şey, satın alma yolculuğunun iki sürecinden birine dahil; “keşif” ya da “değerlendirme”. Yani, hepimiz aradığımız ürünle ilgili online kaynaklarda daha detaylı bilgiye ulaşmaya çalışırken bu iki zihin modunda gidip geliyoruz. Markalar için bu karmaşık yolculukta tüketicinin neleri nasıl aradığını, hangi noktalara öncelik verdiğini anlamak ve buna uygun stratejiler geliştirmek önem kazanıyor.

Tüketicinin ürünü keşfetmesinde, ürünle ilgili bilgilere ulaşabilmesinde ve ürüne sahip olmasında sunulacak kolaylıklar, satın alma kararını vermesinde de belirleyici oluyor.

Think with Google platformunda yer alan kapsamlı bir araştırma, e-ticarette satın alma yolculuğunu anlamaya odaklanıyor ve bu kolaylıkların etkilerini detaylı bir şekilde inceliyor. Buna göre, satın alma kararını kolaylaştırmak amacıyla ürün ve kategoriler için kısa ve net bilgiler sunulması, ürün için bekleme sürelerinin azaltılması, tüketiciye ürünle birlikte hediye verilmesi gibi yöntemler oldukça etkili.

Söz konusu araştırma, yolculuğun keşif aşamasındaki tüketicinin dikkatini çekmek, sunulan ürünün akılda kalmasını sağlamak için markaların kendilerini göstermesi gerektiğini vurguluyor. Tüketici davranışına ilişkin bilimsel ilkeleri akıllı ve sorumlu bir yaklaşımla uygulayıp değerlendirmek markalara önemli avantajlar sağlıyor. Esnek ve güçlü ekiplerle çalışılarak müşteri için satın alma yolculuğunun farklı aşamalarında ortaya çıkabilecek boşlukları en aza indirmek de önem taşıyor.

E-ticaretin büyük bir ivme yakaladığı günümüzde, tüketicinin satın alma yolculuğunu en iyi şekilde anlayan, doğru zamanda doğru yerde olan markalar başarılarını daha da perçinliyor.


Alpagut Çilingir
Google Türkiye Perakende ve Teknoloji Sektör Lideri

 

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye’nin 103. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.