artwork

Tüketicilerin “yeni normal” döneminde işi ve geliri nasıl etkilendi?

3 sene önce

25

GroupM Türkiye Anketi’nin 3. fazı tamamlandı. 3. fazda özellikle “yeni normal” döneminde kademeli sosyalleşmeyle birlikte karantina dönemi sonrası tüketicinin tercihlerinde & davranış biçimlerin nasıl değişimler yaşandı, beklentiler neler gibi konu başlıklarına detaylı bir şekilde ışık tutuluyor.

Karantina dönemi sonrası tüketicilerin kademeli sosyalleşmeye başlaması ve yeni normal olarak adlandırılan dönemde tüketicilerin kişisel ve hane gelirinde değişimler yaşandı; %58’i salgının gelirini etkilediğini belirtiyor. Tüketicilerin %28’i şu anda geliri etkilenmese bile ileride mutlaka etkilenmesini bekliyor. Salgının gelir üzerinde bir etkisinin olacağını düşünmüyorum diyenler ise %13’lük bir grup.

Pandemi tüketicilerin işini ne yönde etkiledi incelendiğinde;%17 daha önceki gibi çalışmaya devam ediyor, %14’ün çalışma saati ve ücreti azaltıldı, %13 ise işini kaybettiğini belirtiyor. Bununla birlikte daha önceki gibi çalışan fakat evden bu düzeni devam ettirenlerin oranı %5.

Geliri kötü etkilenenlerin oranı %50’den fazla ve finansal anlamda zorluk yaşanıyor bunun yanında hala aynı şartlar altında çalışmaya devam eden tüketici grubunun da oranı evden çalışanlara göre daha yüksek. İşe giderek daha kötü şartlar altında güvensiz bir şekilde çalışmak tüketici için güvensiz bir ortam yaratırken ikinci dalganın geleceği beklentisinin önünü açıyor.