artwork

“Tüketicilerimizin gizli ihtiyaçlarını tespit ediyoruz”

2 sene önce

0

Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehtap Yıldız, teknolojiyi odaklarına alarak tüketicinin ihtiyaçlarını karşılamanın önemini vurguluyor.
54 yıllık tecrübemizle, “Sen Dokunursun Değişir Dünya” mottomuzla bugün tüketicilerimizin hayatının tam merkezinde, onların hayatlarını kolaylaştırmayı hedefleyen bir markayız. Sadece evde değil, ofiste, dışarıda, okulda, kısacası tüm yaşam alanlarında tüketicilerimizin yanında olmayı arzu ediyoruz. Gıda hazırlama, pişirme ve kızartma, içecek hazırlama, temizlik, kişisel bakım, ütü olmak üzere 6 ürün kategorisinde 250’den fazla ürünle tüketicilerimizin hayatındayız. Ne mutlu ki; birçok kategoride de pazar lideriyiz.

Müşterileriniz için değer yaratan ürünler geliştirebilmek, bunu sürekli yapabilmek için yüksek yenilenme ve inovasyon kapasitesine sahip olmak çok önemli bir kriter. Trendlerin, müşteri profilinin ve tercihlerinin hızlı değişimine bizler de aynı şekilde uyum sağlıyoruz. Özellikle son yıllarda önemi daha çok ortaya çıkan bir nokta da tüketicilerin gizli ihtiyaçlarını tespit edebilmek. Henüz onlar bile bu ihtiyacın farkında değilken bu ürünleri onlara sunmak çok önemli. Ve tabii ki ilklere imza atmak… Tüketicilerin gizli ihtiyaçlarını tespit edip, ilklere imza atmak bizimle özdeşleşti diyebiliriz. Örneğin son dönemdeki ilklerimiz; Elektrikli Modern Sefer Tası Foodie ve IOT teknolojili Olimpia Smart Cyclone Elektrikli Süpürge. Her iki ürünümüz de Türkiye’de bir ilk.

Dikkat çeken iş birlikleri ile heyecanı daima diri tutuyoruz

Her dönem inovasyon, farklı tüketici kitlelerine ve pazarlarına yönelme, yeni iş birlikleri gibi yöntemlerle heyecanı, tutkuyu ve ilgiyi daima diri tutuyoruz. Örneğin; tüm dünyanın tanıdığı, yüksek performans ve tarz sahibi olma ile özdeşleştirilen Ducati ile iş birliğimiz, yeni ürün, inovasyon, yeni tüketici kitlesine yönelim, yenilikçi iş birliği gibi pek çok unsuru kapsayan çok başarılı bir çalışma oldu. Böylece Ducati by Arzum markası ile erkekler dünyasına çok güçlü bir giriş yaptık. Buna ek olarak; Türkiye’de bir ilke imza atarak modayı elektrikli ev aletleri ile buluşturduk. Bize, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmenin gururunu yaşatan Arzum x Beymen Club Koleksiyonu ile tüketicilerimizin hayatlarına daha da fazla renk kattık.

Yeni normalde sağlıklı yaşam ön planda

Pandemi dönemiyle birlikte çoğu tüketicimiz sağlıklı bir yaşamı önceliği haline getirdi. Yediği yemekten evinin hijyenine kadar her şeye özenle, dikkatle yaklaşmaya başladı. Yeni normalde bu alışkanlıkların devam edeceğini düşünüyoruz. Sağlıklı beslenmek yeni bir yaşam tarzı olacak çoğu kişide. Pandemi sürecinden önce de sağlıklı beslenme oldukça yaygınlaşmaya başlamıştı. Bu süreçle birlikte ciddiyeti bir kere daha anlaşılmış oldu. Bunun dışında hijyen kategorisine giren her şeyde uzun süre aynı taleplerin devam edeceğini düşünüyoruz. Performansı daha yüksek ürünlere odaklanacak tüketiciler.

Tüm bu etkenler sektörü hızlı bir gelişmeye itecek. Sağlıklı beslenmeye yönelik, evdeki ve ofislerimizdeki hijyeni artırmaya yönelik birçok yeni, inovatif ürünle karşılaşacağımız kesin. Örneğin detoks içeceklerinden sağlıklı birçok içeceği kolayca hazırlayabileceğiniz Shake’n Take Kişisel Blender’ımız çok hızlı talep gördü bu dönemde. İşlerine devam eden tüketicilerin beslenme tedbirlerini de aldığını görüyoruz. Elektrikli modern sefer tasımız Foodie’ye ilgi büyük şu anda. Tüketiciler evde gönül rahatlığı ile hazırladıkları yemekleri Foodie ile her yere aynı tazelikte ve hijyenle taşıyabiliyor.

Tüm dünya gibi biz de dijitalleşiyoruz

Tüketicilerimizin bizlerden beklediği dijitalleşmeyi ürünlerimize, hizmetlerimize, iletişimimize dahil ediyoruz. Kısacası tüm dünya gibi biz de dijitalleşiyoruz. Tüketicilerimizle her platformdan sıkı bağlar kuruyoruz. İhtiyaçları olan her anda yanlarında oluyoruz. Pandemi dönemiyle birlikte herkesin önemini bir kez daha anladığı şeylerden en önemlisi bizce e-ticaret oldu. Bu konuda stratejik olarak odağına uzun süredir e-ticareti almış markalardan biri olduğumuzu söyleyebilirim. Bugüne kadar yapmış olduğumuz yatırımların meyvesini aldık, durmaksızın da yatırımlarımıza devam edeceğiz. Diğer yandan uzun süredir Arzum App üzerinde duruyorduk, çalışmalarımızı tamamladık ve ‘evde kal’dığımız dönemde tüketicilerimizin kullanımına açtık.

Bizim için hedef; tüketicilerimizin beklentisinin üzerinde hizmet vermek

Tasarımları inovatif özellikler, fonksiyonlar ve yenilikçi çözümlerle besleyen firmaların daha başarılı olduğunu biliyoruz. Bu başlıklarla birlikte AR-Ge çalışmalarımız şekilleniyor. Türkiye’nin önde gelen tasarım ofisleri ve dünyadaki önemli tasarımcılarla çalışmaktayız. Buna ek olarak Teknokent’te bulunan Ar-Ge merkezimizde de müşteri ihtiyaçlarımızı etkin şekilde karşılayacağımız ürünleri geliştirmekteyiz. Bu iki gücümüzü birleştirerek tasarımı en iyi inovatif ürünlerle birleştiriyoruz. İnovatif ürünlere imza atmak adına bu yıl da ciromuzun yüzde 3’ünü Ar-Ge faaliyetleri için ayırmaktayız. Birçok proje üzerinde çalışıyoruz.

Bu dönemde bizim için hedef; sadece vermeyi taahhüt ettiğimiz hizmeti sağlayarak tüketicimizi memnun etmek değil, tüketicimizin beklentisinin üzerinde hizmet vererek aldığı hizmeti tanıdıklarına tavsiye etmesini sağlamak. Arzum olarak her sene sattığımız 4 milyon adet ürünü 40 farklı ülkeyle buluşturuyoruz. Sattığımız her ürünün özenli bir şekilde takibini sağlıyoruz. Dolayısıyla 4 milyon adet ürünü satarken bizi tercih eden müşterilerimizi, ürünlerimizin herhangi bir arızasında hiçbir zaman yalnız bırakmıyoruz. En kısa ve en hızlı şekilde tüketicilerimize bu hizmeti vermeye çalışıyoruz. Özellikle 2001 yılından beri devam eden 3 yıl garantiyi ilk veren firma olmamız yine güvenilir bir marka olmamızda önemli bir yere sahip. Hem bu konuda öncü olmamız hem de satış sonrası hizmetleri her zaman ön planda tutmamız bizi güvenilir marka yapıyor.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 104. sayısında yayımlandı.