Tüketici davranışındaki değişimler

InternetRetailing Dijital Editörü Scarlette Isaac, e-ticaret sektöründe pandemiyle birlikte evrilen tüketici görüşlerini ve 2022’de değişen beklentileri bir araya getiriyor.

Hibrit yaşam tarzları 2022’de de etkisini göstermeye devam ediyor ve 30 yaş üzeri insanlarda dijital iletişime güvenin arttığını görmeyi bekliyoruz.

Pandemiden endemiğe geçiş, önemli bir değişim ve müşteri katılımı üzerinde kayda değer bir etkisi olacak. Bu değişiklik, daha yeni varyantlar ve yeniden sosyalleşme çabaları oldukça hissedilecek. Hastalıkla yaşamayı öğrenirken, tüketici davranışları bu kalıplar tarafından yönlendirilecek. Bundan üç ana düşüncenin ortaya çıktığını göreceğiz: İşlerin eski haline dönmesini isteyenler, hibrit bir yaşam tarzını benimseyenler ve tamamen uzak bir yaşam biçimini benimseyenler.

 

Paul Adams, Twilio Birleşik Krallık ve İrlanda Kıdemli Direktörü

“Yaş, bu değişen tüketici davranışını yönlendiren büyük bir belirleyici faktör. Çoğu durumda, 2020’de kaçan sosyalleşme fırsatları için şehirlere geri dönmek isteyenler daha gençken, biraz daha yaşlı gruplar, çalışma hayatlarında değişim yapma konusunda daha fazla esnekliğe sahip; hibrit veya uzaktan çalışmanın faydalarını daha fazla hissediyorlar. Hibrit yaşam tarzları yeni, esnek işe gidip gelme kalıplarıyla sağlamlaştırılacak, aileler şehir dışına çıktıkça ve tam zamanlı evden çalışan çalışanlar haline geldikçe uzak yaşam tarzları daha normalleşecek.

Genç demografi, doğal olarak dijitali daha çabuk benimsedi. Örneğin; sosyal medyaya bakarsanız Birleşik Krallık’taki kullanıcıların %80’ini 18-35 yaşındakiler oluşturuyor. Daha ileri yaştakiler de hibrit yaşam tarzlarını desteklemek için teknolojinin günlük kullanımına daha fazla uyum sağlamaya başlayacak. Bu yaşam tarzlarını kolaylaştırmak için dijital iletişim araçları gibi teknolojilerin daha fazla entegrasyonunu göreceğiz, böylece insanlar seçtikleri şekilde daha esnek ve verimli çalışabilecek. Tüm topluluklarımızda teknolojinin yaygınlığı artacak.”

 

Jeremy King, Attest Kurucusu ve CEO’su 

“2022’ye girerken fiziksel mağazaların tekrar açılmasıyla çevrim içi/çevrim dışı ayrımı normale mi dönüyor? Attest’in araştırması, İngiliz tüketicilerin hala çevrim içi alışverişi tercih ettiğini gösteriyor, %50’si ürünler için (gıda hariç) “çoğunlukla” veya “her zaman” çevrim içi alışveriş yaptıklarını söylerken, %29’u mağazadan alışveriş yapıyor (insanların %31’i alışverişlerini çevrim içi ve çevrim dışı olarak ayırıyor).

Verilerimiz, tüketicilerin alışveriş yapma biçimine online alışveriş hakim olduğundan, insanları tekrar fiziksel mağazaya yönlendirmenin zor olabileceğini gösteriyor. Yine de Attest araştırması; tüketicilerin bir sonraki satın alacakları şeyi bulmaya çalışırken her zamankinden daha fazla zaman harcamasıyla, alışverişin gerçekten ülkenin en sevilen eğlencesi haline geldiğini vurguluyor. Bu, perakende sektörüne bir bütün olarak 2022’de mükemmel bir fırsat sunuyor.”

 

Sosyal ticaret yükselişte

Zarina Lam Stanford, Bazaarvoice CMO’su

“Tüketiciler sosyal medyayı çok daha etkin kullanıyor, bu da sosyal ticarette bir patlamaya yol açıyor. Markalar ve perakendeciler şu anda sosyal ticarete öncelik veriyorlar ve yalnızca önümüzdeki birkaç yıl içinde sosyal ticaret çabalarını artırmaya hazırlanıyorlar. Araştırmamıza göre; markaların ve perakendecilerin %67’si sosyal ticaretin bugün çevrim içi stratejileri için önemli olduğunu ve %70’i önümüzdeki üç yıl içinde çevrim içi stratejileri için önemli olacağını söylüyor.

Bu, pazarlamacılar ve tüketicilere sürpriz olmayacak. Sosyal ticaret, alışveriş yapanlarla bulundukları yerde buluşur ve onlara yeni ürünler keşfetmeleri için ilham verir. 2021 yılının başlarında gerçekleştirdiğimiz bir ankette; tüketicilerin %84’ü, pandeminin başlamasından bu yana sosyal medyadaki zamanlarının önemli ölçüde arttığını kabul etti. Ankete katılanların neredeyse dörtte üçü (%74), pandemi öncesine göre sosyal medyadan alışveriş yapmaktan daha fazla etkilendiklerini düşündüklerini söyledi. Üçte birinden biraz fazlası (%35) ise pandemi öncesinde sosyal medya kanallarından nadiren alışveriş yaptıklarını, ancak Mart 2021’den bu yana %30’u şimdi sık sık yaptıklarını söyledi.

Markalar ve perakendeciler; ürün keşfini mümkün kıldıklarından, tüketicilere satın almaları gereken içeriği sunduklarından ve satın alma sonrasında sadık destekçiler oluşturmak için onlarla etkileşim kurduklarından emin olmalı.”

 

Mağaza içi ve çevrim içi alışveriş birleştiğinde, e-ticaret patlayacak

Tracey Ryan O’Connor, Qubit Grup Başkan Yardımcısı

“Pandemi etkisi azaldıkça, çevrim içi/çevrim dışı alışveriş etkileşimi gelişmeye devam edecek. Alışveriş yapanlar fiziksel mağazalara geri dönerken, çevrim içi alışverişte bir düşüş görmüyoruz; aslında sürekli büyüme görüyoruz. 2021’de daha fazla kişinin çevrim içi alışveriş yolculuğuna başladığını, istedikleri ürünleri en iyi fiyatla aradığını gördük. Çevrim içi alışveriş gelişmeye devam edecek çünkü bu davranış artık kökleşmiş ve alışkanlık haline geldi. 2022’de markalar, harmanlanmış çevrim içi/mağaza içi alışveriş deneyimini, e-ticaretin son iki yılda yaptığı sıçramalara ve sınırlara nasıl uyarlayacaklarını belirleme durumuyla karşı karşıya kalacak. Bu, (alışveriş yapanların deneyimde hala çevrim dışını tercih ettikleri) moda veya güzellik gibi perakende sektörleri için özellikle önemli olacak. Sonuçta, fiziksel mağazalara dönüş olsa da çevrim içi performansın düşmesini beklemiyoruz. Ayrıca, şirketler çevrim içi/çevrim dışı dinamiğe uyumlu bir şekilde yaklaşma konusunda gerçekten uzun bir yol kat etti. Markalar, müşteri için uygun olduğu sürece, işlemin nerede başladığıyla daha az ilgilenir. Bu yıl markalar, müşteri yolculuğuna çevrim içi ve çevrim dışının karışımıyla sorunsuz deneyimler sunmaya öncelik vermeye devam edecek.”  

 

Alışveriş yapılabilir içeriğin popülaritesi artıyor

Olly Johnson, Jungle Creations Ticaret Müdürü

“Tüketiciler, devam eden koronavirüs kısıtlamaları arasında kitleler halinde çevrim içi ortama geçiş yapmaya devam ettikçe, alışveriş yapılabilir içeriğin popülaritesinde inanılmaz bir canlanma oldu.

Bir zamanlar TV ekranlarımızda gördüğümüz alışveriş yapılabilir içerik çoktan geride kaldı, artık hem sosyal medya hem de ticarette teknolojik gelişmelerin ön saflarında yer alan formatlar var. Bu, markaların ilk kez (insanlar fiziksel olarak mağazalara giremeseler bile) alışveriş yapılabilir içerikler aracılığıyla tüketicilerine çok kişiselleştirilmiş ve çekici bir deneyim sunabildiği anlamına geliyor.

Tüketiciler, alışveriş yapılabilir içeriğin yalnızca kolaylığını değil, uygunluğunu deneyimlemeye devam ettiği sürece, Birleşik Krallık’taki tüketicinin Uzak Doğu ve ABD’de görülen benimseme oranını yakalamaması için hiçbir neden yok.

İnsanlar sosyal olarak yaşamaya devam ettiği sürece markalar, çabalarını müşterilerin doğrudan web sitelerinden satın almaları için sorunsuz araçlar geliştirmeye, arzu yaratan deneyimler oluşturmaya, başarılı olduğu kanıtlanmış ortamlar yaratmaya odaklanmalıdır.

Bu yıl TikTok Shopping ve Pinterest TV gibi önemli şirketler, uygulama içi alışveriş deneyimine pilotluk yapmak için perakende markalarıyla iş birliklerine girişti ve bunların 2022 boyunca sektörler arasında genişlemesini, daha çok tüketicinin de bunu benimsemesini bekliyoruz.”

Scarlette Isaac

InternetRetailing Dijital Editörü 

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 124. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.