TikTok ve Shopify dikkatli olmalı

Trump yönetiminin ABD operasyonlarını satması için yaptığı baskıya rağmen, popüler video uygulaması TikTok, Shopify ortaklığını duyurarak pek de pazardan çekilecek gibi olmadığını da göstermiş oldu. Şu anda 1 milyar sterlinden fazla değere sahip olan ve markalara ürünlerini satmaları için çevrimiçi barındırma hizmetleri sunan e-ticaret platformu, işletmelerin TikTok’ta video reklamlar oluşturmasına izin veren bir anlaşma imzaladı.

Çinli Bytedance şirketinin sahibi olduğu TikTok, ABD ve uluslararası satış operasyonlarını büyük bir iştahla büyütmeye devam ediyor. İngiltere CEO’su Richard Waterworth, bu yaz Campaign’e verdiği demeçte, TikTok’un çalışan sayısının iki katından fazla artırdığını söyledi.

Ancak ABD hükümeti, şirketin Çin hükümeti ile olan ilişkisi nedeniyle ulusal güvenlik tehdidi oluşturduğunu savunarak bu yıl Bytedance üzerindeki baskıyı artırdı. Bytedance ise faaliyetlerinin Pekin’den etkilenerek gerçekliştiğini reddediyor.

Başkan Trump, Ağustos ayında ABD şirketlerinin Bytedance ile iş yapmasını engelleyen oldukça tartışmalı bir emir verdi. Bytedance’ın ABD operasyonlarını satmasını istedi.

Buna rağmen Shopify ve TikTok bir anlaşma yaptı. Shopify için bu ortaklık, bir milyondan fazla satıcının ve TikTok kitlesinin hedeflemesine olanak sağlıyor. Uygulama öncelikle ABD’de gerçekleşecek ve önümüzdeki yıl Avrupa ve Güney Doğu Asya’ya sunulacak.

WPP medya ajansı Wavemaker’ın küresel e-ticaret başkanı Mudit Jaju, bu hareketi, Amazon.com’da veya Google’ın Alışveriş sekmesinde görebileceğiniz çevrimiçi kataloglardan gelişen sosyal ticaretin, kültürün nasıl bir parçası haline geldiğinin örneği olarak tanımladı.

Jaju bu konuda; “Doğrudan tüketiciye ulaşmanın sosyal platform tabanlı bir pazara doğru evrildiğini düşünüyorum” dedi.

Aslında Shopify ile entegrasyon sadece bir giriş. Çünkü diğer tüm platformlar (Facebook, Pinterest, Snap) bunu yaptı.

COVID-19 salgını insanları çevrimiçi ürün ve hizmet satın almaya teşvik ettiğinden, bu yıl çevrimiçi perakende talebindeki patlama sosyal platformların rekabet ettiği e-ticaret gibi yeni bir savaş alanını daha doğurdu.

Jaju, tüm sosyal platformların bu talep patlamasından nasıl yararlanabilecekleri üzerine çalıştığının da altını çizdi: “Bu durum, markaların pazara giriş şekillerini yeniden tanımlamalarına ve kasalarını kültürde oynadıkları rolü düşünerek, mantıklı olacak şekilde kullanmalarına olanak tanıyor.”

Shopify anlaşmasına tekrar dönecek olursak medya ajansı Croud’dan Anthony Macro, bir para kazanma stratejisi olarak TikTok için mantıklı görünürken, önerilen reklam formatlarının kesintiye uğraması bir sorun oluşturabilir, diye uyardı.

Shopify ile olan bu yeni ortaklığın önerdiği reklam biçimi türleri, platform için potansiyel olarak mantıksız. Rakiplerinin formatını kopyalamaya çalışmak yerine, TikTok, reklamverenler için daha iyi marka oluşturmaya odaklanmalı.

TikTok şu anda hem izlenimlerde hem de etkileşimde Facebook’un beğenilerini gölgede bırakıyor ve çok daha ucuz.”

Macro TikTok konusunda son derece haklı. TikTok’un cazibesi – ve dolayısıyla en büyük reklam potansiyeli – sorunsuz, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik. Yaratıcı ve ilgi çekici içerik üzerine inşa edilmiş bir platforma sahip olduğunuzda, odaklanmanız gereken tıklamalar değil, bunun yerine markanızın çevreyle uyumlu kalıcı bir izlenim bırakması olmalı. 2020 salgınından önce bile, Shopify şiddetli bir hızla büyüyordu ve 2019’da yıllık bazda %47 gelir artışı bildiriyordu. Bununla birlikte, 2019’un sonlarından itibaren Amazon %37 pazar payıyla ABD’nin açık ara en büyük e-ticaret oyuncusu. Öyleyse TikTok anlaşması, Amazon’un Shopify hakkında endişelenmesi gerektiği anlamına mı geliyor?

Wavemaker’dan Jaju bu konudaki öngörülerini şu şekilde paylaşıyor: “Amazon daha çekici olmanın bir yolunu bulamazsa evet, endişelenmeye başlamalı.”

TikTok’un da e-ticaret sahasına girmesiyle kartlar yeniden dağıtıldı.

Omar Oakes
Editör, Campaign UK.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 106. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.