TikTok reklam tarafını yeni araçlar ile güçlendirdi

1 milyar kullanıcıya ulaşan TikTok; yeni reklam ürünleri, marka güvenliği ve pazarlamacılar için ölçümleme araçları çıkardığını bir web seminerinde dile getirdi.

TikTok yıllar içinde büyüdükçe, pandemi sırasında self servis reklam platformunu, diğer yaratıcı ve influencer pazarlama ürünlerini içeren TikTok for Business’ı duyurarak reklam tarafını da güçlendirdi. Platform ayrıca IPG Mediabrands, WPP ve Publicis Groupe gibi büyük ajanslarla stratejik ortaklıklar kurdu.

Global teknoloji şirketi, 2020’nin ilk çeyreğinde 300 milyondan fazla indirmeye ulaşan uygulaması ile markaların Z kuşağına ve diğer kitlelere ulaşmasına yardımcı olma çabalarını ikiye katlıyor.

Yaratıcı araçlar

Vimeo ve Canva ile ortaklık

Pazarlamacılar artık bir kampanya için en anlamlı olan düzenleme seçeneklerini, geçişleri ve yazı tiplerini seçmek için Vimeo tarafından desteklenen şablonları kullanabilecek. Araç, doğrudan TikTok Reklam Yöneticisi ile entegre edilecek. TikTok’a göre; bir pilot program, aracı kullanan işletmelerin tıklama oranlarını %50 artırdığını ve CPM’leri (Cost Per Mille) %80 oranında azalttığını ortaya koydu.

Instant Page

TikTok Global Ürün Stratejisti Jaqueline Fitzpatrick’e göre; yeni bir reklam formatı olan Instant Page, standart mobil sayfalardan 11 kat daha hızlı yüklenen bir açılış sayfası. Instant Page’de kullanıcılar, uygulamadan ayrılmak zorunda kalmadan video izleyerek veya içeriği kaydırarak bir markanın mesajını derinlemesine inceleyebilir.

Pop Out Showcase

Pop Out Showcase, markaların ürünleri veya kampanya unsurlarını öne çıkarmak için videoların üzerine ekleyebileceği bir çıkartma ve görsel kitaplığıdır. Çıkartmalar tıklanabilir olduğundan, kullanıcılar “daha fazla bilgi edinin” veya “şimdi satın alın” gibi eylemler yapmaya davet edilebilecek.

Gesture Ads ve Super Like 2.0

Gesture ads, videoları kaydıran veya videolara dokunan kullanıcılar için ödül veya bilgileri açığa çıkarır. Super Like 2.0’da ise bir TikTok videosunu beğendiklerinde kullanıcılar, ekranlarında belirecek simgeler aracılığıyla içerikte gördükleri hakkında daha fazla bilgi edinebilecekleri bir açılış sayfasına yönlendirilecek.

Storytime

TikTok ünlü kullanıcıları ve yaratıcıları ile popüler. TikTok’un Storytime aracı, kullanıcıları marka videolarının sonuçlarını şekillendirmeye, kişiselleştirmeye ve yaratıcı süreçte yer almaya davet ederek markaların bu güçten faydalanmasını sağlıyor. Fitzpatrick: “Bu çözümlerin tümü, reklamverenlerin platformda var olan yaratıcılıklarını ve eğlenceyi kullanabilecekleri şekilde en ilgi çekici reklamları oluşturmalarını sağlama hedefimizin bir parçası. TikTok, markaların başarılı bir şekilde yaratıcı olabileceği, tüketicilere ulaşabileceği ve güçlü performans sergileyebileceği özel bir yerdir.” dedi.

Ölçümleme ve marka güvenliği

Erişim ve Sıklık

Reklamverenlerin daha iyi ölçüm, görüntülenebilirlik ve medya planlama araçları taleplerine yanıt olarak TikTok, reklamverenlerin reklam yerleşimi için daha yüksek bir sıklığı seçerek daha fazla kullanıcıyı hedeflemesine olanak tanıyan Erişim ve Sıklığı lanse etti. Araç, markaların önceden bir CPM’i sabitlemesine olanak tanır ve gelişmiş kampanya raporlaması sağlar. Sunumda, Magna Global EVP of Global Dijital Ortaklıklar Başkan Yardımcısı ve Medya Sorumlusu Elijah Harris, IPG müşterilerinin aracı zaten kullandığını doğruladı.

DoubleVerify ile ortaklık

TikTok reklam görüntülenebilirliğini, ad fraud’u (reklam dolandırıcılığı) ve gösterimlerin yerini ölçmek için DoubleVerify ile iş birliği yaptı. Birleştirilmiş bir raporlama ve hizmet platformu olan Double Verify Pinnacle aracılığıyla müşteriler, TikTok kampanyalarını izlemek ve optimize etmek için ölçüm verilerine erişebilecek.

DoubleVerify ve TikTok, görüntülenebilirlik tekliflerini aktif olarak diğer reklam formatlarını da kapsayacak şekilde genişletiyor ve önümüzdeki aylarda başka medya kalitesi çözümlerini piyasaya sürmeyi planlıyor.

Integral Ad Science ile ortaklık

Bu da benzer bir ortaklık. TikTok içerik akışı içindeki video reklamlar için bir marka güvenliği çözümü başlatmak üzere Integral Ad Science (IAS) ile güçlerini birleştirdi. Pazarlamacılar, IAS teklif öncesi hedeflemeyi kullanarak, markalarının güvenli içeriğe karşı çalışıp çalışmadığını belirleyebilir. Teknoloji, GARM standartlarına göre hangi içeriğin marka açısından güvenli olduğunu belirlemek için kare kare video, ses ve metin sınıflandırması kullanıyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.