artwork

TikTok doğum izni ile birlikte ‘agresif’ iş yeri kültürü raporlarını araştırıyor

8 ay önce

0

Üst düzey bir yönetici, İngiliz meslektaşlarına doğum iznine inanmadığını söyledikten sonra ‘izne çıktı’.

TikTok, “agresif” ve “zararlı” bir iş yeri kültürüne sahip olduğu iddialarını araştırıyor.

İngiltere’de yalnızca Eylül 2021’den bu yana faaliyet gösteren sosyal medya şirketi, Çin’deki ana şirketi ByteDance’in Avrupa’daki TikTok ofislerinin çalışma şekli arasında bir kültür çatışması olduğu iddialarıyla karşı karşıya.

Dahili e-postalardan alıntılar yayınlayan bir Financial Times raporuna göre; ByteDance’in Avrupa bölümünü yöneten Joshua Ma, meslektaşlarına doğum iznine “inanmadığını” ve “biraz izne çıkacağını” söyledi. Pozisyonuna bu süreçte İngiltere’nin lansmanına liderlik eden e-ticaret operasyonlarının kıdemli direktörü Patrick Nommensen bakacak.

Ma, yorumları TikTok’un İngiltere’deki e-ticaret ekibinin çalışanları ile bir akşam yemeğinde yaptı. TikTok personelinin, İngiltere çalışma uygulamalarıyla uyuşmayan, gerçekçi olmayan hedeflerden ve beklentilerden, ekip ilişkilerinin “iş birliği değil korku üzerine kurulduğundan” şikayet ettiği bildirildi.

TikTok, İngiltere çalışanları için doğum izninin 30 hafta ücretli (kazançların ortalama %90’ı), dokuz hafta yasal doğum ücreti ve 13 hafta ücretsiz izin olduğunu söyledi.

TikTok’un iş-yaşam dengesine yorum yapan bir sözcü şunları söyledi: “Birçok hizmet işletmesinde olduğu gibi, bazı görevlerdeki çalışanların zaman zaman müşteri kalıplarına uygun çalışma saatleri olması gerekebilir.

Bunu normdan ziyade istisna haline getirmeyi ve ekibimizi esnek çalışma saatleri, sağlam sağlık ve refah teklifleriyle desteklemeyi amaçlıyoruz.”

FT soruşturması, 10 mevcut ve eski TikTok çalışanının ifadesine dayanıyordu.

TikTok’un İngiltere’deki canlı alışveriş özelliği lansmanının, Londra e-ticaret ekibinden bir personelin çıkışına yol açtığı söyleniyordu. Personel, FT’a sabah erken saatlerde Çin’e yapılan aramalar ve geç saatlere kadar canlı yayınlanan etkinliklerle günde 12 saatten fazla çalışmaları gerektiğini söyledi.

Campaign, TikTok ekiplerinin, işletmenin genel merkezinin bulunduğu ve TikTok kullanımının yüksek olduğu Asya-Pasifik de dahil olmak üzere iş arkadaşlarıyla iş birliği yapmasının yaygın olduğunu anlıyor.

Senin için
Tümünü göster
Depremzedelere destek için kime, nereye ve nasıl başvurabiliriz?

Depremin yıkıcı sonuçlarını biraz olsun hafifletmek için yardımda bulunabileceğimiz iletişim...

Amazon’dan Türkiye’deki deprem felaketi için yardım

Amazon, Türkiye’nin içinde bulunduğu doğal afet durumuna yardımcı olmak amacıyla...

Apple’dan Türkiye’ye destek

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen 7.7 ile 7.6 büyüklüğündeki...