artwork

The Washington Post satıldı

10 sene önce

0

ABD’de yayın yapan gazete, The Washington Post 250 milyon dolara Amazon’un milyarder kurucusu Jeff Bezos’a satıldı. İnternet perakende devi Amazon’un başkanı Jeff Bezos, gazeteyi satın alarak Graham Ailesi’nin ABD başkentinin en prestijli haber kaynağındaki dört nesillik egemenliğine son verdi ve gazetenin tek sahibi haline geldi.

Jeff Bezos, The Washington Post’un yeni sahibi oldu.

“The Washington Post değerlerinin değişmesine gerek yok” diyen Bezos, gazetelerin sorumluluklarının patronlara karşı değil, okuyuculara karşı olduğunu dile getirdi. Geçmiş yıllarda Bob Woodward ve Carl Bernstein gibi Watergate Skandalı’nı açığa çıkarmış gazetecilere de ev sahipliği yapan gazetenin elektronik medya işine girmeyi planlayan birine satılması, ABD gazetecilik tarihine önemli bir adım olarak geçti.

Ancak sürpriz anlaşma 1994 yılından bu yana online olarak kitap ve perakende mal satışı yapan Amazon tarafından değil, Jeff Bezos’un bizzat kendisi tarafından gerçekleştirildi.  Amazon’un yapılan bu anlaşmada herhangi bir rol almadığı biliniyor. Öte yandan anlaşmanın, ABD’nin iki büyük medya markası The Boston Globe ve Newsweek’in gelir kayıpları nedeniyle sahipleri tarafından geçtiğimiz günlerde satılmasının hemen ertesinde gerçekleşmesi ise kimi çevrelerce tartışma konusu oldu.

Uluslararası medya şirketlerini zorlayan şartların ortasında, son rakamlara göre The Washington Post geçtiğimiz yıla oranla tirajlarında yüzde 7’lik bir düşüş yaşadı. The Washington Post Company’nin gazete bölümü olan The Washington Post geçtiğimiz altı yıl içinde gelirlerinde yüzde 44’lük bir azalmayla da karşılaştı. Pulitzer gibi birtakım prestijli ödüller almaya devam etse de gazete, son yıllarda ABD çapındaki birçok bürosunu kapattı ve yurt dışında çalışan muhabir sayısını azalttı. Medyadaki birtakım yorumcular ise yapılan anlaşma sonunda gazetenin satış değeriyle sosyal medya sitelerinin değerlerini çoktan karşılaştırmaya başladılar bile. Bilindiği gibi, online fotoğraf paylaşım sitesi Instagram geçtiğimiz yıl Facebook’a 1 milyar dolara satılmıştı.

Donald Graham

The Washington Post Company CEO’su Donald Graham dün akşam yaptığı açıklamada Jeff Bezos’un gazeteye olan ilgisinin, aile olarak 80 yıldır yönettikleri gazeteye olan sadakatlerini yumuşattığını ifade etti. Yapılan anlaşma gazetenin kendisini, internet sitesini, baskı operasyonlarını ve birtakım küçük gazeteleri içeriyor. Anlaşma, gazetenin Washington’daki merkez binasının satışını kapsamıyor.

Öte yandan Bezos çalışanlarına yaptığı yazılı açıklamada şirkette bazı değişimlere imza atacağını “Yeni bir şeyler yapmalıyız. Bu yüzden tecrübeye ihtiyacımız var” sözleriyle dile getirdi ve “Fiyatı ne olursa olsun, hikayeyi takip edin” diyerek gazete çalışanlarını işleri konusunda cesaretlendirdi.

Kaynak: Telegraph

 

 

Senin için
Tümünü göster
P&G Türkiye’den Umut Evi, Spor Okulu ve Destek Merkezi

P&G Türkiye, Umut Hareketi’ni Umut Evi projesi, Spor Okulu ve...

IKEA’dan yeni yıla özel seçenekler

IKEA, Yeni Yıl için Zengin Hediyeler ve Dekorasyon Seçenekleri Sunuyor...