Televizyon ve sosyal medya entegrasyonunun gücü

Televizyonun sosyal medya ile entegrasyonu çok başarılı sonuçlar veriyor. Çünkü artık hayatımızda yeni bir kavram var: Sosyal izleyici. Alışkanlıklar değiştikçe markalar da adımlarını buna göre atmalı.

Televizyon ve sosyal medya entegrasyonunda her geçen gün yeni örnekler görmeye başladık. İzleyiciler olarak bu entegrasyona çabuk alıştık. Bir dizi, film veya spor karşılaşması izlerken sadece ekrana değil çoğu zaman Twitter ve Facebook’a da bakıyoruz. Bu programları artık Twitter veya Facebook’tan izler hale geldik.

Sosyal medya kullanımının bu kadar artmasının izleyici alışkanlıkları üzerindeki etkisi de yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. İzleyiciler televizyon izlediği sırada bir yandan da tabletleri, akıllı telefonları, bilgisayarları hatta artık “akıllı televizyonları” ile izlediklerini tartışıyor, paylaşıyor, program izlerken “sosyalleşiyor”.

Rakamlar

The Hollywood Reporter’ın yaptığı bir ankete göre, katılımcıların yüzde 88’i Facebook ve Twitter’ı eğlencenin yeni bir kaynağı olarak görüyor. Katılımcıların yüzde 79’u televizyon izlerken Facebook’ta geziniyor, yüzde 41’i izledikleri program hakkında tweet atıyor. Paylaşım psikolojisine baktığımızda, katılımcıların yüzde 51’i programla ilgili paylaşımlarını diğer izleyicilerle bağ kurma isteğiyle yapıyor. Bu da izleyicinin tanıdık-tanımadık çevresi ile etkileşime geçmesi, ortak bir amaç etrafında konuşması demek oluyor.

Hashtag’in gücü

Tüm bu paylaşım hissi ve izleyici davranışı, televizyonda sosyal medya entegrasyonunu önemli kılıyor. Bu entegrasyonun yaygın kullanımı Twitter özelinde #etiket (hashtag) yoluyla karşımıza çıkıyor. Çünkü #etiket sayesinde tüm konuşmalar bir havuzda toplanıyor ve etkileşime geçmek çok kolay oluyor.

İlk resmi etiket

İlk resmi etiket ve televizyon entegrasyonu 15 Mart 2011’de Comedy Central’da yayınlanan Roast of Donald Trump sırasında yapıldı. Bunun için #TrumpRoast etiketi ekranın altında çıktı. Bu yerleştirme tarihe “kanal tarihinde en çok izlenen salı” olarak geçti ve #TrumpRoast etiketi yayın sırasında 27.000’den fazla kez paylaşıldı.

Yalnız program ismi ile değil, boşluk tamamlama ya da cümle oluşturma şeklinde kullanımlar da yapılıyor. Lady Gaga’nın MTV Video Music Awards gecesi ne giyeceği ile ilgili paylaşımlar #WhatWillGagaWear etiketi etrafında yapılmıştı.

Programa özel hesap yönetimi

Sadece etiket özelinde değil, programa özel hesap yönetimi de yapılıyor. HBO’nun True Blood dizisi resmi hesabın ve #TrueBlood’ın da ötesine geçerek karakterler adına resmi hesaplar açtı ve diziyi sosyal medyada daha etkili kullandı. Benzer kullanımları farklı diziler için açılan karakterlerde görüyoruz ancak buradaki fark bu karakterlerin hesap yönetimlerinin HBO tarafından yapılması.

Gossip Girl, dizinin yeni bölümü yayınlandığı sırada resmi hesaptan dizideki olaylar ve diyaloglarla ilgili canlı paylaşımlar yaptı ve izleyicilerin Twitter’da da dizi ile etkileşime geçmesini kolaylaştırdı. İzleyiciyi şaşırtan, merakta bırakan konularla ilgili paylaşımlar yine izleyicilerden geldi.

Sosyalleştiren uygulamalar

Sosyal medya ile televizyonda izlediğimiz şeyleri artık arkadaşlarımızla paylaşabiliyoruz. Bunun için GetGlue benzeri uygulamalar ile istediğimiz dizi, film, program vb. etkinliklere check-in yapabiliyor, rozetler ve unvanlar kazanabiliyor, program mağazalarından ekstra indirimler alabiliyorsunuz. GetGlue ile yaptığınız check-in’lerde programa ait @resmihesap ve #etiket check-in iletinize otomatik olarak ekleniyor. GetGlue’nun reyting ölçümlemede kullanılma düşüncesi bile heyecan verici bir konu. Akıllı televizyon (smart TV) kullanımının da giderek arttığını düşünürsek, GetGlue gibi uygulamalar bu entegrasyonda kilit rol oynayabilir.

Twitter’ın Geliştiriciler (Developers) sayfasında televizyon entegrasyonuna özel “Twitter on TV: A Producer’s Guide” bölümü yer alıyor. Bu bölüm sürekli olarak güncellenen ve yeni başarı hikayelerinin yayınlandığı bir alan. Bu bölümde farklı program formatlarının Twitter kullanımı ve paylaşım frekansları grafik olarak yer alıyor. adresinden incelenebilir).

Sadece televizyon programları değil, Twitter da televizyon entegrasyonunda adımını attı ve ilk televizyon reklamını #NASCAR için yaptı. NASCAR ile yaptığı anlaşma sonrası #NASCAR’a özel bir sayfa yapıldı. Bu sayfada yarışlarla ilgili en özel paylaşımlara ulaşılabiliyor. Bu yenilikle birlikte artık etiketlere özel sayfalara girilebiliyor.

Türkiye’nin sosyal izleyicileri

Türkiye’de de son zamanlarda etiket kullanımını artıran diziler ve programlar görebiliyoruz. Sadece dizi adı değil, senaryo ya da dizi ile alakalı etiketler ara ara ekranın altında yer alıyor ve çok kısa bir süre içerisinde en çok konuşulanlar (Trending Topics) listesine giriyor.

Televizyonu sosyal medya ile entegre ettiğiniz zaman ortaya “sosyal izleyici” çıkıyor. Bu da konuşan, programla ilgili düşüncelerini bildiren, arkadaşlarıyla paylaşan izleyici demek. Markaların da “sosyal izleyici” kavramına uygun içeriklerin gerisinde kalmaması ve buna yönelik stratejiler geliştirmesi gerekiyor. Bu da kanal-marka-izleyici üçgenindeki bağları güçlendirebilir.

Kim bilir, sosyal medya entegrasyonu sayesinde belki yepyeni bir izleyici türü doğuyordur…

Ali Erkurt

Likeable Istanbul Strateji & Reklam Yönetimi, Ekip Lideri

——————————————————————-

Ali Erkurt kimdir?

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Ali Erkurt, lisans öğrenimi boyunca Reklam Atölyesi’nde reklam yazarı, editör ve sanal koordinatör olarak görev yaptı. Sosyal medya, reklam ve pazarlama üzerine blog yazarlığı yapıyor. Likeable İstanbul’da Strateji ve Reklam Yönetimi Ekip Lideri olarak görev yapıyor.

 

 

[arrowlist]

  • Bu yazı Campaign Türkiye’nin Temmuz sayısında yayınlanmıştır.

[/arrowlist]

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.