Telefondaki hayali arkadaşlar kanserli çocuklara moral veriyor

Dünya çapında her yıl 300.000’i aşkın çocuğa kanser teşhisi koyuluyor ancak pek çok çocuk nasıl bir durumla karşı karşıya olduğunu anlamıyor ve sorunlarına bir de anksiyete ekleniyor. RPA tarafından Pediatric Brain Tumor Foundation (PBTF – Pediyatrik Beyin Tümörü Vakfı) için hazırlanan hayali arkadaşlar kanserli çocuklara moral veriyor.

Hayali arkadaşlar uygulaması oyuncaklar ve boyama kitaplarıyla da destekleniyor.

“Sen çok cesur bir çocuksun”

PBTF’nin yakın zamanda yaptığı bir araştırmaya göre beyin tümörü veya kanser teşhisi konmuş çocukların en büyük problemlerinden biri anksiyete. Bağımsız ajans RPA, çocukların yaşadığı korku ve endişeyi azaltmak için  bir artırılmış gerçeklik uygulaması hazırladı. Uygulamada RPA’nın ücretsiz olarak hazırladığı 22 çizgi film bulunuyor. Çizgi filmlerdeki hayali arkadaşlar, medikal terimleri çocukların anlayabileceği bir dile çeviriyor, çocuklara testlerden veya tedavilerden önce moral verecek konuşmalar yapıyorlar.

Hayali arkadaşların bazılarının tasarım fikri bizzat çocuklara ait. Artırılmış gerçeklik uygulamasının yanı sıra çocukların bekleme odasındayken zaman geçirebileceği boyama kitapları ve MR’a girerken sarılabilecekleri oyuncaklar da tasarlanmış.

Uygulamada medikal dili çocuk diline çevirerek bilgi veren 22 çizgi film bulunuyor.

Çocuklar arasında oldukça popüler olan uygulama pek çok hastane tarafından da benimsenmiş. Çocuklar tedavilerinin erken dönemlerinde hayali arkadaşlarla tanıştırılıyor. Üstelik uygulama farklı dillere de çevrilerek dünyanın farklı noktalarındaki kanserli çocuklara da ulaştırılıyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.