Teknolojinin sınırlarını zorluyoruz

Türkiye’de oyun sektörü son yıllarda adını küresel pazarda duyurmaya ve hatta rekor denebilecek başarılara imza atmaya başlayan bir sektöre dönüştü. Öyle ki Türkiye’de oyun geliştiren bazı firmaların global markalar tarafından milyar doları bulan satın alımları, geçtiğimiz yılın en önemli gelişmeleri arasında yer aldı. Tabii bu büyümenin arkasındaki itici güç de yerli imkânlarla geliştirilen oyunlara sadece ülkemizde değil tüm dünyada oyuncuların gösterdiği yoğun ilgi oldu. Video oyunlara yönelik her geçen yıl artan ilgi, pandemi dolayısıyla daha da yükseldi. Yayınlanan son raporlar pandemi döneminde oyun oynama sürelerinin %30’a varan oranda arttığını gösteriyor. Hatta bu ilgi o kadar yoğunlaştı ki en büyük oyun dağıtım ağı ve platformlarından birinde anlık aktif kullanıcı sayısı 23 milyonu geçerek tüm zamanların rekorunu kırdı.

Bu yeni dönemde video oyunlarına ilgi sadece gençlerle de sınırlı kalmadı; araştırmalar, sadece gençlerin değil artık yetişkinlerin de oyun oynadığını ortaya koyuyor. Yetişkinlerin %81,7’sinin kadın, yüzde 76,5‘inin ise erkek olması, kadın oyuncuların da artık bu alana domine ettiğini göstermesi açısından oldukça önemli. Oyunseverlerin kitlesinde yaşanan bu dönüşüm gelecek için de büyük bir potansiyeli beraberinde getiriyor. Video oyunlar ile daha fazla etkileşim içerisine giren yetişkinlerin sayısındaki artışın yanı sıra pandemi döneminde ilk kez video oyunlarla tanışanları da dikkate alırsak, pandemi sonrasında bu ilginin artarak devam edeceğini öngörüyorum. Pandeminin sona ermesi ile insanların sosyal aktivitelerine daha fazla yöneleceği bir gerçek ancak günümüzde sosyal aktivitelerin her geçen gün daha fazla dijital mecralara kaydığı da yadsınamaz. Geniş ekranlı monitörler, hızlı depolama imkânı sunan teknolojiler, internet altyapılarının gelişmesi ile birlikte çoklu oynama desteği sunan oyunların daha da popülerleşmesi, oyun severlerin saflarına yeni insanları katacak. 

Samsung olarak biz de oyun dünyasında yaşanan son trendleri dikkate alıyor ve oyun severlerin değişen beklentilerini karşılayacak inovatif ürünlerimizi sunmaya devam ediyoruz. Örneğin; 27, 32 ve 49 inç boyutlarındaki Odyssey oyun monitörlerimiz, 240Hz yenileme hızı, 1 ms tepki süresi ve 1000R derin kavisiyle oyun keyfini artırıyor. Oyuncular ayrıca, ortamdaki ışıktan bağımsız olarak neredeyse hatasız renk görünümü için Geniş Dörtlü Yüksek Çözünürlük (WQHD; 2,560×1,440 çözünürlük), 16:9 en boy oranı, 600 cd/m2 tepe parlaklığı ve Quantum dot teknolojisinden faydalanabiliyor. Ayrıca bu yıl da 24 ila 28 inç boyuta ve düz ekran tasarımına sahip Odyssey monitör seçeneklerini de tanıttık. Seriye eklediğimiz birden çok işleve sahip yeni monitör seçeneklerimiz, dünyanın her yerindeki oyun severlere muhteşem görüntü kalitesi ve üstün tasarım sunuyor.

Kullanıcılara görüntü açısından mükemmel bir oyun deneyimi sunmanın yanında onlara akıcı bir deneyim de sunmak gerekiyor. Özellikle günümüzde oyunların yüksek boyutlarda olması ve üst seviye grafikleri barındırması akıcı bir oyun deneyimi için depolama alanlarının gelişimini de beraberinde getirdi. Gelişmiş bellek teknolojisinde dünya liderleri arasında yer alan bir marka olarak geliştirdiğimiz yeni katı hal sürücüsü (SSD) 980 PRO, 2 TB depolama seçeneği ile oyuncular için üst seviye bir performans sunuyor. 980 PRO’nun geniş kapasiteli bu modeli; 4K ve 8K içeriklerle çalışan ve grafik ağırlıklı oyunlar oynayan kullanıcılar için ideal bir ürün olarak öne çıkıyor. 980 PRO’nun 2 TB kapasiteli ürünü, 7000 MB/s ile 5100 MB/s’ye kadar sıralı okuma ve yazma hızının yanı sıra 1,000K IOPS rastgele okuma yazma hızına sahip. Bu özellikleriyle bu ürün, PCIe 3.0 SSD’lerden iki kata kadar, SATA SSD’lerden ise 12,7 kata kadar daha hızlı. 980 PRO, Magician 6.3 yazılımı aracılığıyla da Tam Güç Modu’nu destekleyerek oyunlarda SSD’nin kesintisiz, tutarlı yüksek performansı için en üst düzeyde çalışmasını sağlıyor. Samsung olarak, oyun severlere sürükleyici bir oyun deneyimi sunmak için geçmişte olduğu gibi gelecekte de teknolojinin sınırlarını zorlayarak inovatif ürünler geliştirmeye devam edeceğiz.

Pınar Kaçar

Samsung Electronics Türkiye Depolama Birimi ve Ekran Çözümleri Kıdemli Müdürü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 115. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.