artwork

Teknoloji, iklim değişikliğini ele alıyor

3 ay önce

0

Doğru kullanıldığında teknoloji, daha sürdürülebilir bir gelecek için hayati bir araç olabilir.

Bir muson, Pakistan’ın üçte birini sular altında bırakırken Avrupa’nın en güçlü nehirlerinden biri olan Tuna kurudu. İngiltere’de yayılan orman yangınlarından bahsetmiyorum bile…

Birçok kişi son birkaç aydır iklim değişikliğinin yıkıcı, ölümcül etkilerinin artık günlük hayatımızın bir parçası olup olmadığını sorguluyor. 

Sheba ve Abbott Mead Vickers BBDO, bir balıkçı balık toplamaya yardımcı olmak için patlayıcılarla patlattıktan sonra Endonezya’nın Spermonde Takımadaları’ndaki Sulawesi kıyılarında çorak kalan alanda gelişen bir mercan resifi yarattı.

Başka bir yerde, dünyanın en fazla kirlilik yaratan üretim sektörlerinden biri olan deri ile Dole Sunshine Company, ananas yaprağı lifinden deri ikameleri üreten bir işletme olan Ananas Anam ile ortak oldu.

Saatchi & Saatchi Londra Yaratıcı Yönetmeni Lauren Dyer: “IKEA’nın (mobilyaları yeniden tasarladığı ve çevreye daha duyarlı müşteriler için yeni bir koleksiyon olarak sunduğu) ‘Çöp koleksiyonu’na bakın. Tüketimin kötü tarafına eğilmek cesaret ister.” dedi.

Olası bir çözüm teknoloji dünyasından gelebilir. Dyer: “Teknolojinin pek de doğadan geldiğini düşünmüyoruz.” diyor.

Dünya çapında çocukların %93’ünün zarar verecek seviyede kirli havada oynadığını keşfettiğinde Saatchi, COP26’da etkileşimli bir alan olan Otrivin “Air Bubble”ı oluşturmak için EcoLogic Studios ile bağlantı kurdu. Mikroalglerin gücüyle çocuk oyun alanındaki havayı temizledi.

Iris Global Baş Strateji Sorumlusu ve İklim Savunucusu Ben Essen, lojistik ve operasyonlarda veri ve dijital tarafından desteklenen büyük bir dönüşüm olduğunu söylüyor. “Bir noktada bu, tüketici pazarlama platformlarına dönüşecek ve o zaman işler ilginçleşecek” diye tahminde bulunuyor.

Döngüsel sistemler oluşturmak için teknolojiyi kullanmanın yanı sıra Essen, verimliliğin nasıl artırılabileceğini de vurguluyor. “İsrafın ve verimsizliğin olduğu yerde teknoloji, bunu engelleyerek faydalı olabilir. Çoğu endüstride verimsizliklerin ortadan kaldırılmasıyla %30 gibi bir azalma oranı elde edilebilir.

“Hava yolları daha verimli uçuş rotaları, daha iyi inşaat projeleri veya daha az yoğun enerji gerektiren daha büyük bilgisayar çipleri üretmek için bilgisayar zekasını kullanıyor.”

20something Strateji Ortağı Fran Docx, blockchain’in oyunu büyük ölçüde değiştireceğine inanıyor ancak hala emekleme aşamasında olduğunu kabul ediyor.

“Blockchain; insan gruplarının bir araya gelebileceği, ortak bir hedefe karar verebileceği ve başkalarının bu hedefi destekleyip yatırım yapabilmesi için kendi para birimlerini oluşturup başlatabileceği bir dünya sağlıyor.

Tüketiciler sadece sürdürülebilir ürünler satın almakla kalmayacak, onlara yatırım yaparak dünyada görmek istedikleri sürdürülebilir şirketleri inşa edecekler.” diyor.

Docx, büyük markaların sürdürülebilirlik eksikliği nedeniyle bir şeyler yapmalarını istiyor; Son Adizero [adidas] x Allbirds iş birliğine dikkat çekiyor.

“Evet, düşük karbon ayak izine sahip bir ayakkabı üretmek için teknolojiyi kullandılar ve ayak izini ayakkabının üzerine basmak için hesapladılar ancak adidas’ın her yıl ürettiği 379 milyon ayakkabı çifti değerlendirildiğinde küçük bir adım gibi geliyor.” diyor.

The Good Agency Kurucusu Chris Norman, çok yönlü teknolojinin daha sürdürülebilir bir geleceğin anahtarını elinde tutabileceğini ancak bunun nihai çözüm olmadığını vurguluyor.

Norman davranış değişikliğine odaklanıyor. “İlginç olan teknolojiler var ancak yine de temelde değişime karşı bir direnciniz var. Bu bir problem.” diyor.

“İnsanlar diyor ki, konforsuz bir şekilde yaşamaya hazırlanın. Hem hiçbir şey yapmıyoruz hem de sıcaktan rahatsız oluyoruz. Ya da yaşam tarzımızdan veya işimizden taviz vererek rahatsız oluyoruz.”

Havas Media Group Strateji Başkanı Tony Mattson da aynı fikirde. “Kurnaz fikirler ve kampanyalar amaçlarından dolayı övülecek olsa da, gereken büyük sistem değişikliklerini ele almak adına pek bir şey yapmayacaklar. Ancak teknolojinin zorlukları daha iyi teşhis etmede, daha sürdürülebilir çözümler geliştirmede ve etkilerini eleştirel olarak ölçmede merkezi bir role sahip olduğunu öngörüyorum.” diyor.

Dyer: “Bir oyun alanının tüm çocukları hava kirliliğinden kurtaracağını iddia etmeyeceğim. Aktivasyondan aldığımız en önemli şeylerden biri; ‘umut, harekete geçirir’. İnsanlara bunun mümkün olduğunu gösterdiğinizde, bu konuda bir şeyler yapmak için ilham alıyorlar.” diyor.

Air Bubble’ı duyduklarını söyleyenlerin %80’inin, kendilerinin ve çocuklarının soluduğu havanın kalitesini iyileştirmek için bir değişiklik yarattığını iddia ediyor ve ekliyor: “Bizim için nihai hedef buydu. Markalar, dünyanın geri kalanı için kendi çözümlerinin mini bir versiyonunu yaratamasalar bile, küresel düzeyde hala bir etkiye sahip olabileceklerini gösteriyor.”

Imogen Watson

Campaign Çalışma ve İlham Editörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin Sürdürülebilirlik Özel sayısında yayımlanmıştır.