Team Visa ilk Türk kadın futbolcusunu kazandı

Fransa 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nın Resmi Ödeme Hizmetleri Ortağı Visa, kadın futbolunun güçlendirilmesi ve desteklenmesi amacıyla Avrupa’da 14 kadın futbolcunun dahil olduğu Team Visa programı kapsamında Kadın A Milli Takım Kaptanı Didem Karagenç’in sponsorluğunu üstlendi.

23 Mayıs’ta gerçekleştirilen lansman, Visa Güneydoğu Avrupa Pazarlama Başkanı Birim Gönülşen‘in şu sözleriyle başladı: “Kadın erkek eşitsizliği ne yazık ki günümüzde de etkisini birçok alanda sürdürmeye devam ediyor. Toplumsal cinsiyet eşitliğine gönül vermiş fikir önderlerinin içinde bulunduğu ‘Kuralı Değiştir’ hareketi ile ‘eşit destek’ amaçlanıyor.”

Futbol, kadın katılımının en düşük olduğu alan ve bu alanda insanların aklına kadın futbolcu ismi gelmiyor; bu durumu kimse garipsemiyor. Toplam futbolcu sayısının sadece %1’i kadın, son bir yılda kadın futbolu ile ilgili 107 haber yapıldı. Futbol neden sadece bir erkek oyunu olsun? Bilinçaltı ön yargılar nedeniyle futbol denince akla kadın gelmiyor.

Visa Güneydoğu Avrupa Genel Müdürü Berna Ülman: “Futbol gibi milyonların tutkuyla takip ettiği bir spor dalında kadınlar akla en son geliyor. Kadın futbolu, toplumsal cinsiyet eşitliğinde ön yargılarımızı fark etmemiz için bir simge ve onları kırmamız için eşsiz bir alan. Kadın sporcularımızın başarılarını voleybol ve basketbol gibi spor branşlarında alkışlıyoruz. Şimdi sıra futbolda.” dedi.

Visa’nın Türkiye’de kadını güçlendirmek için yaptığı başka çalışmalar da var; ‘Paramı Yönetebiliyorum’ (eğitilen kişilerin %51’i kadın) ve ‘Finansal Okuryazarlık’ gibi… Visa ekibinin %67’sinin kadınlardan oluştuğu ve bu oranın artırılmasının hedeflendiği de kadına verilen öneme dair paylaşılan bilgilerden biriydi.

Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel ise konuyla ilgili şöyle konuştu: “Kadınların finansal bilgilerini artırmak, kadın girişimcileri desteklemek, kadın futboluna ışık tutmak. Bunlar, Türkiye’de kadınları her alanda güçlendirmek üzere çıktığımız yolun önemli durakları.” dedi.

Team Visa’ya katılmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Didem Karagenç: “Kadınların neredeyse görünmez olduğu bir alanda karşıma çıkan engelleri aşmak ve kendimi futbolda kanıtlamak için çok çalıştım. Team Visa desteği ile hikayemin daha geniş kitlelere ulaşacağını ve pek çok kadına ilham ve cesaret vereceğini bilmek beni çok heyecanlandırıyor.” dedi

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.