TC uzantılı alan adları 5 Kasım’da satışta

Alan adları bir kurumun/şirketin kimliğidir. Ne yazık ki .com uzantılı alan adlarını almanın giderek zorlaştığı bir dönemdeyiz; çünkü çoğu tükendi. Bu da zaman zaman pek çok şirketin/kurumun istedikleri alan adını almasını zorlaştırıyor. Bazen daha uzun adlar almak zorunda kalıyorlar. Bazen verdikleri hizmetle tamamen örtüşmeyen adlar kullanmak zorunda kalıyorlar.

Türkiye’de Alman kökenli firma TCNET; .tc uzantılı adresleri satmaya başlayarak bu alan adı sıkıntısı için yeni bir çözüm sunmaya başlıyor. 5 kasım itibarıyla satışına başlanacak olan adresler için ilk dokuz gün sadece Marka Tescil Belgesi alan kurumlar başvurabilecek.  Bu yöntemle firma, alan adlarının farklı kişiler tarafından alınmasını önlemeyi amaçlıyor. 3 Aralık‘tan itibaren ise .tc uzantısı, isteyen herkesin kullanımına açılacak. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ise .tc uzantılı adres ücret alınmadan verilecek.

Ülke alan adı açısından bakarsak Türkiye’de ODTÜ tarafından verilen .tr uzantısı mevcut; ama .com’dan sonra kullanılıyor. Ayrıca satış işleminin çok kullanıcı dostu olmaması sebebiyle Türk kullanıcıların sadece %20’sinin tercih ettiği bir model maalesef. Halbuki pek çok ülkede ülke alan kodu hemen isimden sonra kullanılıyor. tc uzantılı adresler de bu şekilde, hemen website isminin sonrasında kullanılabilecek.

Bu yeni servis, Türkiye’de internet servis sağlayıcılarının uzun dönemdir baş ağrısı olan alan adı problemine  yeni bir çözüm sağlayabilir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.