TalebimizDoğrudanYana

Pazarlama yöntemlerinin gelişmesi, etkili pazarlama yöntemi olan doğrudan pazarlamayı (DP) doğurmuş ve giderek bu sektörün etki alanını ve çalışan sayısını artırdı. Görsel medya reklamlarına karşın, doğrudan pazarlama yöntemlerinin kendine has özellikleriyle sağladığı kişisellik, seçicilik, etkili koordinasyon, kendini ölçebilme yeteneği, uygulamada hizmet anlayışının vurgulanması gibi üstünlükler, tüketicilerdeki satın alma kararlarını oldukça etkiliyor.

Sektörün temel çalışanları olan tanıtım elemanı ve tanıtım sorumlularının meslek tanımı ve meslek kodu Derneğimiz ve bakanlığımızın iş birliği ile tanımlanarak resmî gazetede yayınlandı. (17.10.16-30213 sayı)

Sektörümüzde yaklaşık 125 bin işçinin maaşları, sigorta primleri ve tüm ödemeleri resmi kanallarla yapılmakta ve vergilendiriliyor. Sektörümüzde bu yıl Çalışma Bakanlığı denetimleri yapılıyor. Bu denetlemeden olumlu bir sonuç çıkmazsa, zincir mağazaların 125 bin kişilik ek istihdam yükünü kaldırmaları mümkün değildir. Bu gelişmelerle beraber piyasanın önde gelen markaları, personel seçimi, eğitimi, raporlanması gibi artan iş yükünü üzerlerine almak istemeyecek, sonraki yıllar bütçelerini başka ülkelere kaydıracak ya da yurtdışı merkezlerine transfer edecek.

60’dan fazla reklam ajansının iflas tehdidi altında kalması, 125.000 işçinin çok büyük bölümünün işsiz bırakılması ve 400.000 kişiye yakın insanın gelirlerinden mahrum olması kabul edilemez bir durumdur.

Uzun süredir ilgili sorunlar dahilinde üyelerimizle aktif görüşme halindeyiz. Sorunun çözümünde yetkili olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın buna el atmasını istiyoruz. Bakanlık mutlaka birtakım şikayetlere dayanarak böyle bir denetleme gerçekleştiriyor fakat DP Sektörünün de dinlenmesinde fayda görüyoruz. Mevzuatın ve yönetmeliklerin günümüz şartlarına göre uyarlanması gerekiyor ve bu konuya ilişkin çözüm talep ediyoruz!

Ülkemizde istihdamı azaltacak bu olumsuzluğa karşı tavrımızı sürdüreceğiz Çünkü #TalebimizDoğrudanYana

 

Zuhal Gezer Demirci

DPİD Yönetim Kurulu Başkanı

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 82. sayısında yayımlandı. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.